Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Melodie Świata na Scenie Plenerowej: Laboratorium Pieśni w niesamowitej odsłonie

Znowu będzie głośno! Na Scenie Plenerowej ponownie zabrzmią melodie spirytualnego brzmienia w rytmie mistycznego folku, etno i world. Zapraszamy na niezapomniany występ grupy „Laboratorium Pieśni” – zespołu wyjątkowych artystek, które na scenie muzycznej działają już od 2013 roku!

Fot. Marta Obiegla

Kim są artystki z Laboratorium Pieśni?

Laboratorium Pieśni to niezwykła grupa pieśniarek, która nie tylko interpretuje tradycyjne pieśni polifoniczne, ale także aranżuje je w sposób niezwykle oryginalny. Ich repertuar obejmuje utwory z różnych zakątków świata, począwszy od polskich, ukraińskich, bułgarskich, białoruskich, serbskich, albańskich, aż po bośniackie, gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. To prawdziwa podróż dźwiękowa przez różne kultury i tradycje.

Pieśni Świata wykonują zarówno a’capella, podkreślając piękno ludzkich głosów bez muzyki, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich oraz innych etnicznych instrumentów, takich jak shruti box, dzwonki, flet, kalimba, misy czy gongi. Ich wyjątkowe podejście do muzyki sprawia, że wnoszą w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń do improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Ich materiał pieśniarski przechodzi fascynującą drogę ze źródła, przywożony z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, by ostatecznie ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Na deskach teatru Świata

Laboratorium Pieśni to nie tylko zespół muzyczny, to również twórczynie spektakli, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach. Przez lata zaskakiwały swoją kreatywnością, prezentując widowiska takie jak „Pory Roku” (2012) czy „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).

Niezwykła pasja zespołu zaowocowała udziałem w wielu projektach, takich jak nagrania muzyki do malowanego filmu „Chłopi” – polskiego kandydata do Oscara, współpraca z cenionymi polskimi muzykami, m.in. Kayah i Łukaszem L.U.C. Rostkowskim, czy udział w koncertach pod dyrekcją artystyczną Andrzeja Smolika.

Nagrody i osiągnięcia zespołu

Płyta Laboratorium Pieśni pt. „Rasti” została nominowana do nagrody Fryderyk 2020, w kategorii „Album roku – Muzyka świata”. Zespół zdobył także Nagrodę Trytona dla Największej Osobowości Festiwalu FAMA 2014 oraz Stypendium Miasta Gdańsk w latach 2015 i 2018.

Laboratorium Pieśni – Rasti [NEW CD RELEASE]

OUR CDs ARE AVAILABLE: https://laboratoriumpiesni.bandcamp.com/ NASZE PŁYTY SĄ DOSTĘPNE NA: https://allegro.pl/uzytkownik/LaboratoriumP 10 ancient, mystical stories, polyphonic melodies from different parts of the World and Universe, shamanic drumming, improvisations, feminine energy, birds singing and whispering trees. A new CD by Laboratorium Pieśni / Song Laboratory: „Rasti” – grow.

Zespół, przemierzając już 20 krajów, zdobył szerokie uznanie, a ich teledysk do białoruskiej pieśni „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 14 milionów wyświetleń. Obecnie na Facebooku grupę śledzi ponad 155 tysięcy fanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu ich twórczością.

Widzimy się na Pyrkonie

Jeśli jesteście gotowi na muzyczną podróż przez najpiękniejsze tradycje świata, to koniecznie odwiedźcie Scenę Plenerową i doświadczcie pieśni kobiecych serc w wykonaniu Laboratorium Pieśni. Będzie to niezapomniane doświadczenie dźwiękowe, pełne emocji, pasji i autentyczności, gdzie wystąpią dla Was Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Bosowska, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn-Turło, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska-Wiatrow.

Fot. Anna Maria Biniecka

Ale zanim dojdzie do tego fantastycznego spotkania, odwiedźcie ich socialki:
Strona internetowa: http://laboratoriumpiesni.pl/
Youtube: http://youtube.com/laboratoriumpiesni/
Bandcamp: http://laboratoriumpiesni.bandcamp.com/ 
Facebook: https://www.facebook.com/laboratoriumpiesni/
Instagram: https://www.instagram.com/laboratoriumpiesni/

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Muczke

W dzień social media manager i organizatorka eventów fanowskich, w nocy cosplayerka i streamerka (o ile noc można liczyć od godziny 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy) Cosplayem zajmuje się od 2016 roku i na koncie ma ponad 50 różnych cosplay'i oraz niewiele mniej sesji zdjęciowych. Jej ulubioną częścią każdego projektu jest pozowanie przed kamerą i tworzenie kontentu, który w następstwie udostępnia na swoich Social Mediach. Tutaj, pisze i dzieli się swoją wiedzą na temat gier, mangi i anime.