Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Panel tłumaczy Star Wars!

Co powiecie na spotkanie z tłumaczem dzieł z uniwersum Star Wars? A trójką z nich oraz redaktorem, i to w tym samym czasie? Nie przegapcie wyjątkowej okazji, by przyjrzeć się bliżej procesowi tłumaczenia książek i komiksów z tej kultowej sagi od strony zarówno tłumaczy, jak i redaktorów, już podczas najbliższego Pyrkonu. Wybierzcie, po której stronie Mocy chcecie stanąć i widzimy się już niebawem z czwórką naszych gości: Anną Hikiert-Berezą, Martą Dudą-Gryc, Jackiem Drewnowskim oraz redaktorką Magdaleną „Cathią” Kozłowską.

Poznajcie ich nieco bliżej!

Anna Hikiert-Bereza to niespełniona rysowniczka komiksów, którą Moc konsekwentnie spychała (aż w końcu skutecznie zepchnęła) na ścieżkę tłumaczeń literackich. Ćwierć wieku temu trafiła do Odległej Galaktyki… i już tam została, od siedemnastu lat działając w niej również na polu zawodowym. Kompulsywnie tłumaczy z języka angielskiego – nie tylko Gwiezdne Wojny, choć to głównie na nich będziemy się podczas Pyrkonu skupiać. Od ponad dekady członkini polskich oddziałów gwiezdnowojennych organizacji kostiumowych, Polish Garrisonu (Legion 501) i Eagle Base (Rebel Legion). 

Prywatnie mama młodego padawana, który to od najmłodszych lat, siłą rzeczy, skazany jest na pobyt we wspomnianej Odległej Galaktyce, a także (jak na tłumaczkę przystało) kociara, bez pamięci zakochana w borach, jeziorach i leśnej głuszy.

Tu angielski i francuski idzie w parze… z włoskim!

Kolejną ciekawą postacią, którą będziemy mieli przyjemność gościć na Pyrkonie, będzie Marta Duda-Gryc. Zwykle tłumaczy z angielskiego, francuskiego i włoskiego teksty użytkowe, fantastykę i literaturę naukową. Tłumaczka Ricka Riordana, powieści Marvela i Star Wars: książek takich jak Mistrz i uczeń, Leia – księżniczka Alderaana, Bracia i wiele innych!

Tłumaczy również komiksy – z angielskiego (Star Wars), z francuskiego (Wojny Lucasa, Czarna Dalia) i włoskiego (Sergio Toppi). Na konwenty chodzi zwykle w cosplayach z serialu Doctor Who i komiksów Transformers: MTMTE, a na co dzień w dyskretnych strojach Star Wars. 

Pełen wachlarz uniwersów

Naszym trzecim gościem na panelu będzie Jacek Drewnowski, redaktor magazynów literackich i komiksowych, który od lat związany jest z tłumaczeniem różnorodnych utworów – od disneyowskich, po dzieła Alana Moore’a, Willa Eisnera, Granta Morrisona, Jona J. Mutha, Tiziana Sclaviego, Gipiego… I tak można by wymieniać. 

Był redaktorem naczelnym magazynów Gwiezdne Wojny Komiks (1999-2000) i Star Wars Komiks (2008-2018) oraz ich wydań specjalnych.

Obecnie jest redaktorem prowadzącym serii komiksowych Star Wars wydawanych przez Egmonta i konsultantem merytorycznym książek z tego uniwersum.

Z wisienką na torcie

Ostatnią, ale równie istotną gościnią, którą będziemy mieli okazję poznać na Pyrkonie, jest Magdalena Cathia Kozłowska. Jak mówi o sobie, jest to zwierzę konwentowe, wielbicielka czarnych charakterów i fanatyczka Gwiezdnych Wojen ze szczególnym uwzględnieniem Imperium. 

Uwielbia gadać na wszystkie tematy, które ją interesują, a imię ich Legion! Co więcej, gadaniem zarabia też na życie jako przewodnik warszawski. Redaguje również przekłady powieści gwiezdnowojennych, udziela się na swoim blogu Rozdroża Cathii i w Legionie 501. W wolnych chwilach (O ile takie ma) zajmuje się rękodziełem, tworząc kartki o fantastycznej tematyce.

Widzimy się niebawem!

Dzięki wyjątkowej wiedzy i pasji naszych gości, spojrzymy na Gwiezdne Wojny z zupełnie nowej perspektywy. Przekonajcie się sami, jak wygląda proces tworzenia polskich wersji książek i komiksów oraz jak ważna jest rola tłumaczy i redaktorów w kształtowaniu fanowskich doświadczeń.

Do zobaczenia w Strefie Fanów Star Wars!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Muczke

W dzień social media manager i organizatorka eventów fanowskich, w nocy cosplayerka i streamerka (o ile noc można liczyć od godziny 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy) Cosplayem zajmuje się od 2016 roku i na koncie ma ponad 50 różnych cosplay'i oraz niewiele mniej sesji zdjęciowych. Jej ulubioną częścią każdego projektu jest pozowanie przed kamerą i tworzenie kontentu, który w następstwie udostępnia na swoich Social Mediach. Tutaj, pisze i dzieli się swoją wiedzą na temat gier, mangi i anime.