Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Robert M. Wegner, autor cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza, po raz kolejny będzie gościem Pyrkonu

Z przyjemnością ogłaszamy, że do grona fantastycznych gości Pyrkonu 2023 dołącza Robert M. Wegner – wielokrotnie nagradzany pisarz fantasy oraz autor fenomenalnego cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Robert M. Wegner – kim jest? 

Robert Wegner, Pyrkon 2020, Festiwal Fantastyki Pyrkon

Robert debiutował w 2002 roku opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja, które opublikowano w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”, zaś jego debiutancką książką był wydany w 2009 roku zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe. Już rok później ukazała się kolejna część serii Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód. Oba tomy stanowiły wprowadzenie czytelnika w wykreowany przez autora świat oraz przedstawienie bohaterów cyklu.

W 2012 roku ukazała się pierwsza powieść Roberta, osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Imperium Meekhanu. Niebo ze stali splatało losy postaci znanych czytelnikowi ze zbiorów opowiadań. Trzy lata później ukazał się czwarty tom serii – Pamięć wszystkich słów, a w 2018 piąty – Każde martwe marzenie. Aktualnie fani z niecierpliwością wyczekują na kolejną powieść Roberta (i absolutnie nie wywierają presji!).

Wszystkie książki Roberta M. Wegnera ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph. Twórczość autora zyskała oddanych czytelników także za naszymi granicami, a jego książki przetłumaczone zostały na ukraiński, czeski oraz rosyjski.

Robert M. Wegner – nagrody

Robert to sześciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał za opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami (znajdziecie je w tomie rozpoczynającym cykl Opowieści z meekhańskiego pogranicza). W 2013 roku, jako drugi pisarz w historii, otrzymał nagrodę w obu kategoriach – za najlepsze opowiadanie (Jeszcze jeden bohater) oraz najlepszą powieść (Niebo ze stali). Ten sukces powtórzył trzy lata później za powieść Pamięć wszystkich słów oraz opowiadanie Milczenie owcy. Powieść Każde martwe marzenie zostało nagrodzone w 2019 roku. 

Autor jest również dwukrotnym laureatem Sfinksa – za opowiadanie Najlepsze, jakie można kupić (znajdziecie je w drugim tomie: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód) oraz za powieść Niebo ze stali. Robert M. Wegner jest także trzykrotnym laureatem Srebrnego Wyróżnienia, przyznawanego przez jury Nagrody Literackie im. Jerzego Żuławskiego, przyznanego wszystkim trzem powieściom autora. 

Na swoim koncie ma także nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy, którą otrzymał w 2014 roku. Otrzymał również szereg nagród i wyróżnień na rosyjskim rynku wydawniczym. 

Robert M. Wegner na Pyrkonie

Robert pojawiał się już kilkukrotnie na Pyrkonie, a panele z jego udziałem cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem fanów. Serdecznie zapraszamy Was i tym razem, drodzy Pyrkonowicze, na punkty programu, podczas których będziecie mieć możliwość zadać nurtujące Was pytania (być może i o to, jak idą prace nad kolejnym tomem?).

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.