Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Thomas Olde Heuvelt nowym prelegentem zapraszanym Bloku Literackiego

Holenderski pisarz, Thomas Olde Heuvelt, jest autorem pięciu powieści i wielu opowiadań. Jego książki przetłumaczono na język angielski, chiński, włoski, francuski i japoński. Niedawno jedna z nich trafiła na polski rynek literacki.

Thomas Olde Heuvelt, hex, literatura, pyrkon, prelegent zapraszany, blok literacki, pisarz, duński pisarz Thomas Olde Heuvelt to autor horroru „Hex” – książki na podstawie której Warner Bros pracuje obecnie nad serią telewizyjną

Swoją debiutancką powieść – „De Onvoorziene” – Thomas Olde Heuvelt napisał w wieku dziewiętnastu lat. Szybko okazało się, że rozpoczynający karierę holenderski autor, którego dziecięcymi bohaterami byli tacy twórcy, jak Roald Dahl i Stephen King, a który w późniejszym okresie zaczął również namiętnie czytać dzieła takich współczesnych pisarzy jak Jonathan Safran Foer, Carlos Ruiz Zafón, Neil Gaiman i Yann Martel, wypracował własny, wyjątkowy styl. Jego kolejne utwory zyskiwały coraz większą popularność i były wielokrotnie nagradzane zarówno w Holandii, jak i na arenie międzynarodowej. Napisane przez Heuvelta opowiadania otrzymały nagrodę Hugo za najlepszą nowelę i zostały nominowane do dwóch innych nagród Hugo oraz nagrody World Fantasy Award.

Jego horror „Hex” swoją światową premierę miał w 2006 roku. W Polsce pojawił się w sprzedaży, dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, w październiku 2017 roku i szturmem podbił serca miłośników literatury grozy. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego, skoro sam Stephen King nazwał tę książkę „absolutnie błyskotliwą i oryginalną”, a Warner Bros pracuje obecnie nad serią telewizyjną opartą na jej fabule.

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love