Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN
Strona główna » Blog » Coraz bliżej Pyrkon » Pyrkon partnerem akcji #AutorTeżCzłowiek!

Pyrkon partnerem akcji #AutorTeżCzłowiek!

Nie od dziś wiadomo, że ze słowami – zwłaszcza układającymi się w opinie – trzeba obchodzić się ostrożnie, potrafią bowiem ranić mocniej niż miecz zaprawionego w bojach woja, klątwa rzucona przez maga czy strzała wypuszczona przez łucznika o celnym oku i pewnej ręce.  O tym przypomina akcja rozpoczęta przez Fabrykę Słów, której partneruje Pyrkon – #AutorTeżCzłowiek.

Skąd pomysł?

Wszystko zaczęło się zwyczajnie. Grupę chętnych poproszono o przeczytanie i ocenienie pod kątem fabuły powieści. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że opinie odbiorców miały stanowić część procesu twórczego, a prawdziwe nazwisko autora zostało ukryte pod pseudonimem, aby uzyskać jak najbardziej szczere i niezależne oceny. Udało się to jedynie w pewnej części. 

Pośród opinii znalazły się bowiem nie tylko te wartościowe, wskazujące płaszczyzny do poprawy, ale także skrajnie krytykanckie – chociaż zaznaczano, że tekst jest surowy i nie przeszedł jeszcze korekty, to wytykano autorowi braki w interpunkcji, odsyłając go do podstawówki i wbijano anonimowemu twórcy bolesne szpile. A przecież nie o to chodziło, by osoba z kilkoma popularnymi książkami na koncie uznała, że taka krytyka zniechęciłaby debiutanta.

#AutorTeżCzłowiek

O co chodzi? Celem akcji jest uświadomienie czytelnikom, że “po drugiej stronie pióra” również znajduje się człowiek. Człowiek, który tworząc, zdecydował się na odsłonięcie i wystawienie na atak. A przecież nie o to w akcie kreacji chodzi, by zmierzyć się z wbijanymi szpilami oraz personalnymi przytykami. Pragniemy uświadomić odbiorcom, że krytyka, aby pomagać w rozwoju, powinna być konstruktywna i wskazywać płaszczyzny, na których może być lepiej. Warto więc odróżnić krytykę od krytykanctwa. 

Do udziału w akcji zaproszonych zostało wiele osób z różnych środowisk, reprezentujących różne dziedziny twórczości i realizujących się na różnych polach zawodowych. W jej ramach planowane są: dyskusje pomiędzy autorami (w formie live), wywiady z twórcami oraz stworzenie poradnika konstruktywnej krytyki, uczącego jak dyskutować o tekstach i innych dziełach, aby było to kulturalne i pożyteczne.

Chcemy usłyszeć Twój głos!

Z punktem widzenia jest jak z nosem – każdy ma własny. Dlatego akcję #AutorTeżCzłowiek traktujemy głównie jako punkt wyjścia do rozmowy. Czujesz, że ten temat dotyczy właśnie Ciebie lub kogoś Ci znanego, a może nie zgadzasz się z naszym zdaniem? Koniecznie przyłącz się do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco z wszystkimi informacjami na temat Pyrkonu? Zapisz się do naszego newslettera!

Istota, która podobno nigdy nie śpi, bo czyta książki, ogląda filmy i nadrabia serialowe zaległości. Gdyby była demonem, to komponentami niezbędnymi do jej przywołania byłyby: kawa, czekolada, jabłecznik z cynamonem i lody bakaliowe. Jeśli nie wypełnia jej jedzenie, to robi to frustracja.


Komentarze