Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN Discord
Strona główna » Blog » Coraz bliżej Pyrkon » Pyrkon partnerem akcji #AutorTeżCzłowiek!

Pyrkon partnerem akcji #AutorTeżCzłowiek!

Nie od dziś wiadomo, że ze słowami – zwłaszcza układającymi się w opinie – trzeba obchodzić się ostrożnie, potrafią bowiem ranić mocniej niż miecz zaprawionego w bojach woja, klątwa rzucona przez maga czy strzała wypuszczona przez łucznika o celnym oku i pewnej ręce.  O tym przypomina akcja rozpoczęta przez Fabrykę Słów, której partneruje Pyrkon – #AutorTeżCzłowiek.

Skąd pomysł?

Wszystko zaczęło się zwyczajnie. Grupę chętnych poproszono o przeczytanie i ocenienie pod kątem fabuły powieści. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że opinie odbiorców miały stanowić część procesu twórczego, a prawdziwe nazwisko autora zostało ukryte pod pseudonimem, aby uzyskać jak najbardziej szczere i niezależne oceny. Udało się to jedynie w pewnej części. 

Pośród opinii znalazły się bowiem nie tylko te wartościowe, wskazujące płaszczyzny do poprawy, ale także skrajnie krytykanckie – chociaż zaznaczano, że tekst jest surowy i nie przeszedł jeszcze korekty, to wytykano autorowi braki w interpunkcji, odsyłając go do podstawówki i wbijano anonimowemu twórcy bolesne szpile. A przecież nie o to chodziło, by osoba z kilkoma popularnymi książkami na koncie uznała, że taka krytyka zniechęciłaby debiutanta.

#AutorTeżCzłowiek

O co chodzi? Celem akcji jest uświadomienie czytelnikom, że “po drugiej stronie pióra” również znajduje się człowiek. Człowiek, który tworząc, zdecydował się na odsłonięcie i wystawienie na atak. A przecież nie o to w akcie kreacji chodzi, by zmierzyć się z wbijanymi szpilami oraz personalnymi przytykami. Pragniemy uświadomić odbiorcom, że krytyka, aby pomagać w rozwoju, powinna być konstruktywna i wskazywać płaszczyzny, na których może być lepiej. Warto więc odróżnić krytykę od krytykanctwa. 

Do udziału w akcji zaproszonych zostało wiele osób z różnych środowisk, reprezentujących różne dziedziny twórczości i realizujących się na różnych polach zawodowych. W jej ramach planowane są: dyskusje pomiędzy autorami (w formie live), wywiady z twórcami oraz stworzenie poradnika konstruktywnej krytyki, uczącego jak dyskutować o tekstach i innych dziełach, aby było to kulturalne i pożyteczne.

Chcemy usłyszeć Twój głos!

Z punktem widzenia jest jak z nosem – każdy ma własny. Dlatego akcję #AutorTeżCzłowiek traktujemy głównie jako punkt wyjścia do rozmowy. Czujesz, że ten temat dotyczy właśnie Ciebie lub kogoś Ci znanego, a może nie zgadzasz się z naszym zdaniem? Koniecznie przyłącz się do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco z wszystkimi informacjami na temat Pyrkonu? Zapisz się do naszego newslettera!

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.


Komentarze