Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Zmiany Na Maskaradzie – Większe Szanse Na Wygraną!

Jeśli śledzicie świat cosplayu, z pewnością wiecie, że od kilku lat podczas Maskarady odbywały się eliminacje do Mistrzostw Europy European Cosplay Gathering. Jurorzy wybierali reprezentację, która następnie zmagała się na paryskiej scenie z twórcami strojów z całej Europy. Podczas tej edycji nastąpiła ogromna zmiana, jaką jest przekształcenie ECG w konkurs o randze światowej, a nie europejskiej i zmiana jego nazwy na Extreme Cosplay Gathering. 

Dotychczas nasze przygotowania konkursowe odbywały się w sporym pośpiechu, bo od wyboru reprezentacji do finałów mieliśmy miesiąc. Teraz dostaliśmy informację, że może się to zmienić i jako wydarzenie tak blisko finałów, mamy prawo wybierać reprezentację na rok kolejny! 

Co to znaczy dla cosplayerów Pyrkonu?

Podczas tegorocznej Maskarady wybierzemy dwie reprezentacje — jedną, która pojedzie do Paryża na ECG 2024 (tak jak było planowane) i drugą, która będzie reprezentowała Polskę na ECG 2025. Podczas Pyrkonu 2025 będziemy wybierali reprezentację na ECG 2026. 

Nagrody na tegorocznej Maskaradzie zwiększają się do puli 18.000 zł i będą wyglądały następująco: 

 • Cosplayowa Reprezentacja Polski ECG 2024 – 6.000 zł, wyjazd do Paryża na finały 2024. W razie niedyspozycji reprezentacji 2025 będzie w pierwszej kolejności rozpatrywana jako jej zastępstwo.
 • Cosplayowa Reprezentacja Polski ECG 2025 – 6.000 zł, wyjazd do Paryża na finały 2025. W razie niedyspozycji reprezentacji 2024 będzie w pierwszej kolejności rozpatrywana jako jej zastępstwo.
 • Nagroda jury (wybierana przez naszą jurorkę, Kairi) – 2.000 zł
 • Nagroda jury (wybierana przez naszą jurorkę, LinęSakurę) – 2.000 zł
 • Nagroda jury (wybierana przez naszego jurora, Maula) – 2.000 zł

Poniżej odpowiedzi na mogące Was nurtować pytania:

 • Czy format zgłoszeń się zmienia?
  Wszystko działa tak samo jak dotychczas. Jeśli wysłałeś zgłoszenie, jest u nas bezpieczne. Masz oczywiście prawo do zmian w nim, aż do zamknięcia formularza, czyli 23:59, 02.06.2024. Duże zmiany możesz wysłać poprzez ponowne wypełnienie formularza zgłoszeniowego, a w przypadku drobnych korekt napisać na [email protected]
 • Czy startując, muszę deklarować, na które finały chcę pojechać? [edit: 01.06.2024.]
  Po zamknięciu zgłoszeń koordynatorka konkursu, Zofia Skowrońska, skontaktuje się ze wszystkimi zgłoszonymi osobami/grupami, prosząc o podanie:
  a) czy grupa/osoba zgłaszająca się CHCE być brana pod uwagę w eliminacjach 2024, czy 2025, czy obu; jeśli obu, które eliminacje mamy rozpatrywać jako priorytetowe dla danej grupy/osoby,
  b) czy zgłoszony strój został nagrodzony na eliminacjach lub finałach konkursu międzynarodowego (by jury posiadało tę informację jako dodatkową; w tym roku finały ECG ustaliły, że na eliminacjach (czyli m.in. Pyrkonie) można startować w strojach, które wygrywały inne międzynarodowe konkursy i eliminacje, ale na finałach już muszą być to stroje nienagradzane na konkursach tego typu.)
 • Jak sędziowie zdecydują o tym, kto pojedzie na które finały? [edit: 01.06.2024.]
  Sędziowie decydują na podstawie punktacji, posiłkując się dyskusją w miejscach spornych, takich jak remisy. Jury obejrzy zgłoszonych cosplayerów, przydzieli punkty. Najlepiej oceniona osoba/grupa pojedzie w miejsce, które wykazała jako swój priorytet. Równoległe miejsce na finałach przydzielimy osobie/grupie, która zajmuje następne miejsce na liście i wykazała możliwość wyjazdu na edycję, która pozostała. Słowem: wybiera najlepszy. Wydaje się nam to maksymalnie przejrzyste i uczciwe.
 • Dlaczego runner-up i reprezentacja to jedno i to samo?
  Nie mogliśmy zmniejszyć ani usunąć dotychczasowych nagród, przy tym należało wziąć pod uwagę, że nagrody mające równorzędny charakter powinny mieć tę samą wysokość. Jest to najlepsze rozwiązanie, jakie mogliśmy Wam zaproponować w tak krótkim czasie i z ograniczonym budżetem.
 • Gdzie znajdę regulamin po zmianach?
  https://pyrkon.pl/maskarada-i-projekt-wlasny/
 • Do kiedy można zgłaszać się na Maskaradę?
  Do 23:59, 02.06.2024. 
Awatar autora

O autorze

Bartosz Kupajczyk

Człowiek Stacjonarny. CEO własnego łóżka. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że spanie 16h na dobę.