Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Maskarada i Projekt Własny

Maskarada i Projekt Własny

Nie jeden, a aż dwa konkursy cosplayowe! W tym roku oferujemy Wam podwójną moc wrażeń! W Pyrkonowy piątek na Strefie Cosplay będzie można wziąć udział i obejrzeć Konkurs na Projekt Własny, skupiony na strojach zaprojektowanych przez uczestników, a w sobotę na Sali Ziemi odbędzie się perła Festiwalu – Maskarada, czyli piękne show z eliminacjami do Mistrzostw Świata Extreme Cosplay Gathering z finałami w Paryżu! Przyjdź i zobacz, a najlepiej przyjdź i zawalcz!

Maskarada

Najważniejszy konkurs cosplayowy Pyrkonu z eliminacjami do Mistrzostw Świata Extreme Cosplay Gathering z finałami w Paryżu! Barwne show pełne świateł, kreatywności i fantastyki. Nagrodzone osoby zyskają tytuł “Cosplayowej reprezentacji Polski” i na koszt organizatora oraz z jego wsparciem pojadą reprezentować Polskę podczas finałów Extreme Cosplay Gathering w Paryżu (13-16 lipca 2024). 

Żeby wziąć udział w Maskaradzie należy zgłosić się do 23:59 w sobotę 02.06.2024 przez formularz zgłoszeniowy. Przyjmujemy grupy od 1 do 4 osób. Cosplayerzy biorący udział w konkursie powinni być pełnoletni i zaprezentować na scenie własnoręcznie zrobiony kostium jak najbardziej podobny do ilustracji referencyjnej (wybranego kadru z filmu lub komiksu, ilustracji itp.) Przebieg wydarzenia krok po kroku znajduje się w regulaminie. Konkurs odbywa się w sobotę na Sali Ziemi w hali 15.

Co czeka zwycięzców? Nagrody finansowe o puli 15.000 złotych!

  • Cosplayowa Reprezentacja Polski w klasyfikacji Extreme Cosplay Gathering. Jest to jeden zespół lub solista (1-4 osoby), które na koszt organizatora oraz z jego wsparciem pojadą reprezentować Polskę podczas finałów European Cosplay Gathering w Paryżu (10-15 lipca 2024). Dodatkowo nagroda finansowa 6000 zł.
  • Runner-up Cosplayowej Reprezentacji Polski w klasyfikacji Extreme Cosplay Gathering. Nagroda finansowa 3000 zł.
  • Trzy równorzędne Nagrody Jury, które zostaną przyznane wyróżniającym się cosplayerom (grupom lub solistom). Jury może uznać za warty nagrodzenia zarówno całokształt pracy cosplayera, jak i pojedynczy tej pracy element (np. występ sceniczny, wykorzystanie nowej techniki kreatywnej, propmaking, ponadprzeciętną pracę fryzjerską, charakteryzatorską, odwzorowanie postaci…). Każda Nagroda Jury to nagrodę finansową w wysokości 2000 zł.
  • Wszyscy uczestnicy, którzy wystąpią na scenie podczas Maskarady 2024 otrzymają podziękowanie w postaci karnetu trzydniowego na Pyrkon 2025.

Zachęcamy do zgłaszania się osoby z mniejszym doświadczeniem, ale wymagamy pełnoletności oraz obywatelstwa polskiego lub karty stałego pobytu (ze względu na wyjazd dla zwycięzców).


Regulamin Maskarady

Formularz zgłoszeniowy  
(otwarty do 23:59, 02.06.2024)


Anna Olak jako Lara Croft, Tomb Rider 4, Maskarada 2019. Fot. MLC Foto.

Konkurs na Projekt Własny

Konkurs dla twórców fantastycznych kostiumów, które mogą, ale niekoniecznie są cosplayami! Żeby wziąć udział w Konkursie na Projekt Własny należy zgłosić się do 02.06.2024 r. do godziny 23:59 przez formularz zgłoszeniowy.

Twórcy strojów biorący udział w konkursie powinni zaprezentować własnoręcznie zrobiony kostium w jednej z dwóch kategorii:

  • „Najlepszy Kostium na bazie fanartu”, gdzie wykonany kostium jest stworzony jako odwzorowanie istniejącej już, graficznej wizji innego artysty (np. fanarty postaci w innych wersjach niż oryginalnie istniejące, humanizacje zwierząt, połączenia postaci z różnych uniwersów itp.) Nagrodą w tej kategorii jest 1500 zł,
  • „Najlepszy kostium oryginalny”, gdzie wykonany kostium jest stworzony jako odwzorowanie własnego projektu postaci opracowanego autorsko przez osobę wykonującą kostium. Referencja może być w formie graficznej lub literackiej, pod warunkiem że autor kostiumu stworzył je osobiście. Nagrodą w tej kategorii jest 1500 zł.

Chcecie więcej? Uczestnicy każdej z powyższych kategorii mogą walczyć również o Nagrodę specjalną CD PROJEKT RED! Szukamy osoby, która stworzy najlepszy kostium nawiązujący do jednego z tytułów wydanych przez CD PROJEKT RED, czyli: Cyberpunk 2077, Cyberpunk: Edgerunners, GWINT lub gier z serii Wiedźmin wraz z dodatkami. Bądźcie kreatywni! W tej kategorii wyróżniony może być zarówno Geralt w wersji noir, ledowe suknie ślubne rodem z Night City, jak i własne postaci bardów, potworów, fixerów czy wiedźminów.  Do wygrania bogatość gadżetów ze światów Wiedźmina i Cyberpunka, wycieczka po studio CD PROJEKT RED, a także warunki do sesji zdjęciowej w Tawernie Wiedźmińskiej oraz barze z gry Cyberpunk 2077. 

Prezentacje mogą odbywać się poprzez przejście po wybiegu lub zaprezentowanie przygotowanej scenki. Przebieg wydarzenia krok po kroku znajduje się w regulaminie.

Konkurs odbywa się w piątek na scenie cosplayowej w hali 8A. Mile widziane są również osoby nowe, które dopiero odkrywają tworzenie kostiumów, niepełnoletnie, a także spoza Polski.


Regulamin konkursu na projekt własny

Formularz zgłoszeniowy
(otwarty do 23:59, 02.06.2024.)

Zgoda opiekuna (dla uczestników poniżej 18 lat)


Grupa Bomcyfikszyn jako Sharamine i Winterlean. Projekt własny, wyróżniony na Maskaradzie 2018.

Jeśli jesteście ciekawi, kto wygrał poprzednie edycje Maskarady i jak prezentowały się stroje laureatów z ubiegłych lat, to koniecznie zajrzyjcie na specjalnie przygotowaną podstronę i na własne oczy przekonajcie się, jak wspaniałe i barwne są to kostiumy! Marzycie o tym, aby znaleźć się w gronie zwycięzców i reprezentować Polskę w najważniejszym w Europie konkursie cosplayowym – European Cosplay Gathering? Więc do dzieła!

Maskarada 2019

This is „Maskarada 2019” by Festiwal Pyrkon on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.