Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Stolarz, malarz, numizmata – Andrzej Pilipiuk gościem Bloku Literackiego!

Czy pisanie książek to tylko siedzenie z piórem w ręce? Nasz gość udowodni, że to nieprawda. Wszechstronna twórczość i żelazna konsekwencja – oto cechy jednego z najbardziej poczytnych autorów polskiej powieści fantastycznej. Od najmłodszych lat towarzyszący nam Pan Samochodzik, następnie kochany przez wielu rdzennie polski Jakub Wędrowycz – bohaterowie, bez których nasz festiwal nie były taki sam!

Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.

W swej ostatniej książce Po drugiej stronie książki autor opisuje swe wspomnienia i wydarzenia przepuszczone przez filtr pamięci. Wielu uważa ją za opowieść osobistą, może nawet nieco intymną. Autor nie mówi tam rzeczy, których jego czytelnicy woleliby raczej nie wiedzieć.

Po drugiej stronie książki to opowieść o historii i archeologii, o podróżach, o czasach PRL-u, o życiu w szemranych dzielnicach miasta i o wiejskiej codzienności. Przede wszystkim to jednak opowieść o samym Pilipiuku, potwierdzająca, jak silne mogą być związki między biografią a twórczością pisarza. Także – co może być zaskakujące – autora fantastyki.

Awatar autora

O autorze

Bartosz Kupajczyk

Człowiek Stacjonarny. CEO własnego łóżka. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że spanie 16h na dobę.