Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Aleksandra i Piotr Stanisławscy – twórcy bloga Crazy Nauka – gośćmi Strefy Naukowej na Pyrkonie 2023!

Interesuje Was nauka? Nie mogliście trafić lepiej. Na tegorocznym Pyrkonie gośćmi Strefy Naukowej będzie niesamowite małżeństwo – Aleksandra i Piotr Stanisławscy, którzy wspólnie tworzą największego popularnonaukowego bloga w Polsce! 

Aleksandra i Piotr – kim są?

Aleksandra i Piotr Stanisławscy Crazy Nauka
Aleksandra i Piotr Stanisławscy

Aleksandra i Piotr Stanisławscy to małżeństwo, które już od blisko dwudziestu lat pisze o nauce. Są blogerami z wyboru, a dziennikarzami naukowymi i radiowcami z powołania. To także laureaci nagrody Popularyzator Nauki 2019 za bloga Crazy Nauka oraz dwóch nagród POP Science 2020 za tegoż bloga oraz audycję radiową „Homo Science” w radiu TOK FM. Aleksandra i Piotr są również autorami książki „Fakt, nie mit”, w której rozprawiają się z najpopularniejszymi naukowymi mitami.

Aleksandra uwielbia antropologię ewolucyjną, Puszczę Białowieską, kosmos oraz fantastyczne Tatry. Tropi polskie wynalazki i fake newsy, a także dokumentuje postępującą zmianę klimatu. Z zacięciem przyrodnika wymyśla i organizuje Crazy Wyprawy, podczas których wyszukuje naukowe perełki w najmniej spodziewanych zakątkach Polski i Europy. W wolnych chwilach trenuje kickboxing.

Piotra nigdy nie nudzi pisanie o technologiach oraz kosmosie, a robi to przecież już od dobrych kilkunastu lat! Broni naukowych przyczółków i z dziką rozkoszą rozprawia się z pseudonaukowymi mitami i fake newsami. Kręci filmy i chętnie eksperymentuje przed kamerą, a w rzadkich wolnych chwilach uczy informatyki oraz przyrody w szkole podstawowej. Jak twierdzi, gdyby istniała możliwość bilokacji, to byłby pierwszym, który z niej skorzystał. 

Crazy Nauka – to dopiero szaleństwo! 

Zaczęło się od publikacji w mediach papierowych: „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” czy „Przekroju”. Później pojawiło się pragnienie, by tworzyć coś na własny rachunek i tak w 2012 roku narodził się blog Crazy Nauka – miejsce, które urosło do rozmiarów największego bloga popularnonaukowego w Polsce. 

Stanisławskich można też usłyszeć w tworzonym przez nich Podcaście Crazy Nauki, a także w cotygodniowej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM oraz podczas prowadzonych przez nich szkoleń i warsztatów. Wszędzie tam opowiadają o nauce ludzkim głosem.

Crazy Nauka na Pyrkonie! 

Możecie nam wierzyć na słowo, że Aleksandra i Piotr przygotują na tegoroczny Pyrkon coś absolutnie niesamowitego i interesującego. Jeśli zaś jesteście ciekawi, jakie tematy są ich konikiem, to koniecznie odwiedźcie nie tylko ich bloga, ale także kanał na YouTube oraz media społecznościowe: Facebook oraz Instagram! Zostawcie po sobie ślad i dajcie znać, z kim widzimy się na Pyrkonie!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.