Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Znamy kolejnego gościa Strefy Literackiej! Paweł Majka odwiedzi Pyrkon! 

Gościem Strefy Literackiej na Pyrkonie 2023 będzie znany i ceniony pisarz, dziennikarz oraz pracownik mediów, Paweł Majka. Nie możecie przegapić fantastycznej okazji do spotkania z nim!

Paweł Majka – kim jest? 

Paweł Majka, Pyrkon 2020, Festiwal Fantastyki Pyrkon

Urodził się 2 czerwca 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka. Jego debiutanckie opowiadanie ukazało się w 1987 roku, gdy miał zaledwie piętnaście lat. Niestety, na kolejną próbkę jego twórczości musieliśmy poczekać aż do 2006 roku, do opowiadania w wydanej przez Fabrykę Słów antologii Tempus Fugit.

Dotychczas opublikował między innymi: Dzielnicę obiecaną (pierwszą polską powieść w świecie Uniwersum Metro 2033) oraz jej kontynuację Człowiek obiecany. Na swoim koncie ma także takie powieści jak: Pokój Światów, Niebiańskie pastwiska, Wojny przestrzeni, Berserka, Jedyne, Berserk: Spowiednik oraz dwa tomy Czerwonych żniw, pisanych razem z Radosławem Rusakiem.

Paweł Majka – nagrody

W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych.

Czterokrotnie nominowany był do Nagrody im. Janusza Zajdla (opowiadanie Grewolucja, powieści: Pokój Światów, Niebiańskie Pastwiska, Wojny Przestrzeni). Trzykrotnie otrzymał nominacje do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Pokój Światów i Niebiańskie Pastwiska otrzymały nagrodę główną zaś Wojny Przestrzeni zdobyło srebrne wyróżnienie.

Paweł Majka prywatnie

Lubi czytać, chociaż obecnie książki rywalizują o jego uwagę z grami wideo (przede wszystkim z cRPG) oraz filmami i serialami. Gdyby miał stworzyć listę swoich ulubionych autorów fantastyki, z pewnością znaleźliby się na niej: Roger Zelazny, Dan Simmons, Neal Stephenson i Glen Cook. Oraz wielu innych, bo byłaby to długa lista.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.