Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

1983 – polski serial w serwisie Netflix!

Netflix ogłosił, że pracuje nad pierwszym polskim serialem! O powstaniu tego projektu było wiadomo już od paru miesięcy, teraz  jednak poznaliśmy zarys fabuły. Ma ukazać się już w tym roku, a obsada jest bardzo obiecująca.

Kto, gdzie i o czym?

Serial nosi nazwę 1983 i jak najbardziej nawiązuje do ataku terrorystycznego w tym roku. Przedstawia alternatywną rzeczywistość, kiedy to atak uchronił Związek Radziecki przed upadkiem. Główni bohaterowie odkrywają spisek, który sprawił, że żelazna kurtyna nadal stoi.
Klimat ma być typowo thrillerowy i chłodny. Przy produkcji pracuje Agnieszka Holland i Kasia Adamik. A na ekranach zobaczymy Macieja Musiała, Roberta Więckiewicza, Ewę Błaszczyk i wielu innych.
Sezon pierwszy ma mieć osiem odcinków i zawita prawdopodobnie pod koniec tego roku. Zdjęcia już ruszyły, a akcja będzie się rozwijać we Wrocławiu, Warszawie i Lublinie.

Netflix Polska podaje opis fabuły:

Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Gdyby ta historia potoczyła się inaczej | 1983 | Netflix

Kontynuujemy inwestycję w europejskie produkcje i mamy przyjemność zapowiedzieć powstanie pierwszego serialu oryginalnego w języku polskim. Ośmioodcinkowy sezon wyreżyserują nominowana do Oscara® Agnieszka Holland i Kasia Adamik, a całość zostanie sfilmowana w różnych regionach Polski. Światowa premiera planowana jest na 2018 rok.

 

Awatar autora

O autorze

Paulina Kotlorz

Lubię kocyk, herbatę, kotki i czekoladę.