Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Tego nie możecie przegapić! Profesor Szymon Malinowski kolejnym gościem Strefy Naukowej!

Jesteście zainteresowani klimatem, jego zmianami i wpływem, jaki na nie mamy? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie do Strefy Naukowej, w której na tegorocznym Pyrkonie gościć będzie prof. dr hab. Szymon Malinowski!

Prof. dr hab. Szymon Malinowski – kim jest?

Profesor dr hab. Szymon Malinowski

Prof. dr hab. Szymon Malinowski jest fizykiem atmosfery oraz profesorem Nauk o Ziemi. Od 2016 roku piastuje stanowisko dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest także członkiem korespondentem PAN.

Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Prowadzi badania w szerokiej współpracy międzynarodowej, a także kierował (i wciąż kieruje!) wieloma projektami badawczymi.

Prof. dr hab. Szymon Malinowski to także współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Jest również współautorem książki „Nauka o klimacie”. Profesor Malinowski jest również bohaterem filmu dokumentalnego „Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya, który swoją premierę miał w 2020 roku.

„Można panikować” reż. Jonathan L. Ramsey | „It’s Okay to Panic” 2020 (napisy EN, PL, ES, RU)

„Można panikować” (napisy EN, PL, ES, RU – naciśnij przycisk „CC” pod filmem) to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu.

Film dokumentalny „Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya

Prof. dr hab. Szymon Malinowski na Pyrkonie!

Nasz gość aktywnie działa na polu popularyzacji nauki o klimacie, prowadząc liczne wykłady, prelekcje oraz wystąpienia medialne. Na tegorocznym Pyrkonie opowie jednak o czymś, czego jeszcze nie było! 


Wszyscy wiemy, jak wygląda kosmos obserwowany z Ziemi, prawda? A co gdybyśmy odrobinę zmienili punkt widzenia i przyjrzeli się naszej planecie z bezmiaru kosmosu? Co byśmy zobaczyli? Jeśli chcecie porozmawiać na ten temat, to koniecznie odwiedźcie Strefę Naukową i spotkajcie się z naszym gościem. 

A tymczasem, skoro mamy do Pyrkonu jeszcze kilka miesięcy, możecie zajrzeć na Facebooka oraz Instagrama, na których prof. dr hab. Szymon Malinowski przybliża problematykę klimatu, jego zmian oraz wpływu, jaki na nie mamy.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.