Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Znamy zwycięzcę konkursu „Pyrkonowa Strefa Naukowa”!

Zapewne zastanawiacie się, którą z ośmiu prezentowanych prelekcji będziecie mogli usłyszeć podczas nadchodzącego Pyrkonu, prawda? Nie będziemy trzymać Was w niepewności i już zaspokajamy Waszą ciekawość!

Wszystkie biorące udział w konkursie propozycje prelekcji były niezwykle ciekawe, a przygotowane przez uczestników filmy zdecydowanie zachęcały do zapoznania się z tematem bliżej. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! 

Pyrkonowiczom dziękujemy zaś za oddane głosy!

Zwycięzca bierze wszystko! 

Zgodnie z wolą Pyrkonowiczów, zwycięzcą konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa” zostaje… (tak, jednak odrobinę stopniujemy napięcie!)… Tomasz Tadeusz Murawski ze swoją prelekcją “Teoria barw – fizyka codziennego widzenia”. 

Jeszcze raz przypominamy Wam opis prelekcji: 

Mimo że większość z nas widzi, to niewiele osób wie więcej o naukowych podstawach naszego widzenia. Nie mówię tu tylko o podstawach, takich jak budowa oka czy wyświetlaczy, a fizycznym opisie przestrzeni barwy, pomiarach spektrofotometrycznych koloru czy modelach matematycznych adaptacji. W prelekcji przedstawię słuchaczom ogólny zarys tego, jak współcześnie rozumiemy barwy, jakim cudem jesteśmy w stanie ocenić obiektywnie wrażenie powstające w mózgu czy jak możemy udowodnić przed sądem, że zieleń na wydrukowanym plakacie jest inna od tej, którą zamówiliśmy.

To jednak nie wszystko! 

Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że po zapoznaniu się ze wszystkimi Waszymi zgłoszeniami, zapadła decyzja, iż jeszcze jeden z uczestników dołączy do grona prelegentów Strefy Naukowej. Tym szczęśliwcem jest grupa Nauka po głębszym ze swoim wystąpieniem o tym “Jak (nie)żyć w kosmosie”. 

Opis ich prelekcji również przypominamy: 

Jak mówi stare ludowe porzekadło – najwięcej wypadków zdarza się w domu. Podstępne klocki na dywanie, woda tak twarda, że nokautuje podczas kąpieli, zapomniana kanapka, która postanowiła założyć własną cywilizację w lodówce… Jeśli udało wam się przeżyć i brakuje wam adrenaliny, nic straconego – kosmos posiada dziesiątki wyrafinowanych sposobów na to, żeby się nas skutecznie pozbyć! Podczas prelekcji będziecie mieli okazję posłuchać grona samozwańczych ekspertów, którzy w zabawny sposób rozłożą (sic!) temat życia i śmierci podczas eksploracji kosmosu na czynniki pierwsze. Dlaczego napoje gazowane w rakietach to zły pomysł? Jaki organizm mógłby spokojnie przeżyć podróże międzygwiezdne? Czy hibernacja ludzi jest odwracalna? Jak to jest być asteroidą, dobrze? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań zadawanych przez ludzkość od wieków (a przynajmniej premiery pierwszych Gwiezdnych Wojen) – serdecznie zapraszamy!

Wszystkim uczestnikom konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa” serdecznie dziękujemy za udział oraz włożoną w przygotowanie filmów pracę – jesteście niesamowici i wszystkie Wasze propozycje były nieziemsko ciekawe.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.