Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Zygmunt Miłoszewski – autor bestsellerowych kryminałów i literatury sensacyjnej – kolejnym gościem Strefy Literackiej!

Twierdzicie, że autor kryminałów to zaskakujący wybór gościa jak na Festiwal Fantastyki Pyrkon? Niewykluczone. Co takiego Zygmunt Miłoszewski ma wspólnego z fantastyką? O tym przekonacie się w Strefie Literackiej. 

Zygmunt Miłoszewski – kim jest?

Zygmunt Miłoszewski urodził się w 1976 roku w Warszawie. To pisarz, autor bestsellerowych kryminałów oraz literatury sensacyjnej. Jakby tego było mało, jest również utalentowanym publicystą i twórcą scenariuszy filmowych. Od połowy lat 90. ubiegłego wieku pracuje jako dziennikarz. Swoją przygodę rozpoczął w „Super Expressie”, gdzie specjalizował się w relacjonowaniu procesów sądowych, przez kilka lat był stałym felietonistą „Metropolu”, od roku 2003 związał się z „Newsweekiem”, najpierw jako redaktor, a później felietonista z własną rubryką. Pisał tam również o… grach komputerowych, których jest znawcą oraz zapalonym miłośnikiem!

Zygmunt Miłoszewski – twórczość i nagrody

Zygmunt Miłoszewski debiutował w 2005 roku powieścią utrzymaną w konwencji horroru – „Domofon”, po której krytycy okrzyknęli go „polskim Stephenem Kingiem”. W 2006 roku wydał baśń przygodową dla dzieci „Góry Żmijowe”, a w 2007 roku ukazała się jego druga powieść – „Uwikłanie”, rozpoczynającą jego bestsellerową trylogię o prokuratorze Szackim, która bez wątpienia jest już klasyką polskiego kryminału. Miłoszewski jest również współautorem  scenariusza do serialu telewizyjnego „Prokurator”. 

Powieści autora przetłumaczone zostały na kilkanaście języków i doceniane są zarówno w kraju, jak i zagranicą – Miłoszewski zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w dziedzinie literatury. W 2015 roku został uhonorowany „Paszportem Polityki” w kategorii „Literatura 2014”. Pisarz na swoim koncie ma również opowiadanie do antologii „Utopay. Przyszłość wystawia rachune”k, a także nowo rozpoczętą serię dla młodego czytelnika „Hydropolis” z jej pierwszym tomem „Uciekaj”.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.