Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Odrobina fizyki kwantowej na nadchodzącym Pyrkonie? Profesor Andrzej Dragan będzie gościem Strefy Naukowej!

Z ogromną przyjemnością pragniemy ogłosić, że do grona gości Strefy Naukowej dołączy nie kto inny, a człowiek wielu talentów: Andrzej Dragan – polski fizyk teoretyk oraz znany i ceniony artysta. 

Andrzej Dragan – kim jest? 

Profesor Andrzej Dragan to nie tylko polski fizyk teoretyk, ale także popularyzator nauki. W maju 2023 roku uzyskał tytuł profesora nauk fizycznych. Jest on profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim, a także na National University of Singapore. Mało tego, prowadzi grupę badawczą, która zajmuje się łączeniem teorii względności oraz teorii kwantowej. Jeśli brzmi to dla Was jak jakieś czarnomagiczne zaklęcie, to możecie być pewni, że profesor Dragan jest osobą, która z pewnością potrafi wytłumaczyć zawiłe fizyczne zjawiska w prosty i przystępny sposób. 

Nie można pominąć faktu, że profesor Andrzej Dragan jest laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych, między innymi: European Science Foundation, Ministra Edukacji, Fundacji Nauki Polskiej czy Naukowego Centrum Nauki. W 2020 roku – wraz z nominowanym do Nagrody Nobla profesorem Arturem Ekertem – opublikował pracę Kwantowa zasada względności, niezwykle ważną w zrozumieniu zjawisk kwantowych. Na swoim koncie ma nie tylko kilka  pozycji książkowych, ale także, kilkadziesiąt artykułów naukowych.

Andrzej Dragan – nie tylko fizyk! 

Nie myślcie jednak, że działalność Andrzeja Dragana skupia się tylko na fizyce. W szerokim spektrum jego zainteresowań jest także działalność artystyczna: jest uznanym fotografem, muzykiem oraz filmowcem. To od jego nazwiska nazwany został efekt fotorealistycznej obróbki zdjęć, a jego prace były wystawiane między innymi w Nowym Jorku, Londynie, Amsterdamie, Tokyo oraz Paryżu, zdobywając uznanie dla jego talentu. Bliżej z twórczością naszego gościa zapoznacie się na jego stronie internetowej.  

Andrzej Dragan za swoje zdjęcia zdobył tytuł Fotografa Roku brytyjskiego pisma “Digital Camera”. Był także nominowany do Złotego Lwa na festiwalu reklamowym w Cannes. Na swoim koncie ma współpracę między innymi z takimi markami jak: Netflix, HBO, Playstation, Converse. Jest także autorem teledysków dla takich muzyków jak Quebonafide, Behemoth czy Hani Rani. Już jako nastolatek zdobywał nagrody w konkursach muzyki elektronicznej. I możecie być pewni, że to jedynie wierzchołek góry lodowej jego osiągnięć, bo ma ich znacznie więcej! 

Andrzej Dragan na Pyrkonie! 

To już kolejne spotkanie z profesorem Andrzejem Draganem w Strefie Naukowej. O czym opowie tym razem? O tym przekonacie się w swoim czasie, jedno jest jednak pewne – jego wystąpienie będzie niezwykle interesujące i obfitujące w ogrom niesamowitej wiedzy, więc nie może Was na nim zabraknąć. Nadchodzący Pyrkon będzie także świetną okazją do tego, by zapytać naszego gościa o to, jak udało mu się to wszystko osiągnąć, skoro – jak sam twierdzi – nigdy nie pił kawy.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.