Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Arka Teatru Ósmego Dnia dnia przybije do pyrkonowego portu!

Nie samymi książkami, grami i komiksami Pyrkonowicz żyje, prawda? Dlatego też w tym roku proponujemy Wam wyprawę w świat teatru w podczas której przewodnikami będzie zespół poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.

Arka teatr Ósmego Dnia Pyrkon 2019

Student polonistyki potrafi

Teatr Ósmego Dnia to nie tylko scena, aktorzy i spektakle. Tłumacząc swoją działalność, członkowie zespołu powołują się na książkę Aldony Jawłowskiej “Więcej niż teatr”, której tytuł opisywał pewne zjawisko, będące połączeniem działalności społecznej i artystycznej.To więcej niż ruch i więcej niż teatr. Autorka pisała o grupach studenckich lat 70. XX wieku, w tym również o naszym dzisiejszym bohaterze, który powstał w 1964 na poznańskiej polonistyce jako inicjatywa studencka i prężnie działa i rozwija się aż do dzisiaj.

 

Wędrówka ku… Arce?

Spektakl, z jakim Teatr Ósmego Dnia pojawi się na Pyrkonie, nosi tytuł “Arka” i został po raz pierwszy wystawiony w Bolonii w 2000 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Następnie zagościł na deskach teatrów w wielu innych krajach w Europie oraz poza nią, m.in. w Meksyku, Singapurze, Kolumbii, Wenezueli, Południowej Korei, Brazylii, Chile i Kostaryce.

“Arka” to opowieść o uciekinierach, tułaczach, którzy przemierzają świat na swoim wielkim uskrzydlonym statku, który jest symbolem domu – tego prawdziwego lub tego wymarzonego, o którym śni wielu z nas.

Sam statek jest jednocześnie kolejnym bohaterem opowieści, jak i wielopoziomową ruchomą sceną, po której poruszają się bohaterowie, dla których może być domem, świątynią i miejscem radości, tańca i śpiewu. Ożywiony obecnością bohaterów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Spektakl odbędzie się w piątkowy wieczór w dystrykcie 10. Zapraszamy wszystkich głodnych nowej niezwykłej (nie tylko duchowej) przygody!

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love