Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Co fascynującego znajdziecie na Wystawach w Strefie Festiwalowej?

Strefa Wystaw jest jednym z tych miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić na Pyrkonie, jeśli tylko chcecie poczuć fantastyką niemal wszystkimi swoimi zmysłami. To miejsce, gdzie nie tylko zobaczycie niesamowite rzeczy, ale również będziecie mieć okazję porozmawiać z ich twórcami.

Co na Was czeka?

Wystawy

Na Wystawach znajdziecie szereg fenomenalnych twórców, którzy przyjechali na Pyrkon nie tylko po to, by pokazać swoje umiejętności lub niesamowite kolekcje, ale także po to, aby porozmawiać z Wami – Pyrkonowiczami. Znajdziecie tu zdjęcia, grafiki, makramy, figurki oraz całą masę innych rzeczy,  które z pewnością przykują Waszą uwagę

Wystawy zostały podzielone na grupy tematyczne! W strefie fantasy odnajdą się zapewne ci, którzy kochają smoki i inne fantastyczne zwierzęta, a w strefie sci-fi świetnie poczują się wszyscy marzący o międzygwiezdnych podróżach. Nie zabraknie też strefy rękodzielniczej z misternymi pracami twórców. Dla wielbicieli nauki i militariów też została przygotowana specjalna przestrzeń, a jeśli wolicie postapokaliptyczne klimaty, to i je znajdziecie w pawilonie 15.

Co koniecznie warto zobaczyć? 

Jeśli zastanawialiście się, przy których wystawach warto się zatrzymać, to śpieszymy z odpowiedzią: przy wszystkich! A co szczególnie zasługuje na Waszą uwagę? 

 • Heartwork – znajdziecie tu dowód na to, że superbohaterowie mają swoją miękką stronę, o której mało komu mówią. Odwiedzając to stoisko zobaczycie pełne niesamowitych, wykonanych na szydełku zabawek oraz przebrań dla dzieci. Znajdziecie tu szydełkowe maskotki superbohaterów, a także postaci ze znanych i lubianych gier. 
 • Fantastyczna twórczość – Stanley’s Workshop by Stanisław Czarnecki – to miejsce, gdzie zobaczycie wspaniałą kolekcję autorskich modeli, dioram oraz figurek wszelkiej maści. Mało tego, będziecie mieć świetną okazję, aby podglądać autora tych cudeniek przy pracy, czeka tu bowiem na wszystkich Pyrkonowiczów pokaz ich tworzenia, podczas którego twórca kolekcji wyjaśni cały proces od podstaw. 
  Gdyby zaś samego podziwiania było wam mało, to na wystawie odbędzie się warsztat z tworzenia figurek i modeli na żywo. Będziecie też mogli porozmawiać z autorem i zadać mu nurtujące was pytania lub rozwiać możliwości, to także świetna sposobność do wypróbowania różnych technik modelarskich.
 • Tryb – zapraszamy Was do mechanicznego mikrokosmosu, gdzie sztuka przeplata się z zegarmistrzostwem, złotnictwem i fantastyką (również tą naukową). Zdziwicie się, jak skomplikowane, maleńkie rzeźby i płaskorzeźby mogą powstawać z filigranowych elementów zabytkowych czasomierzy.
 • I Ty możesz zostać Mandalorianinem – Vu’traat Clan-Mando Mercs Costume Club Poland – jest to największa w Polsce wystawa, na której prezentowane są kostiumy oraz kultura Mandalorian, czyli – tak, zgadliście! – tego, co fani “Gwiezdnych Wojen” zdecydowanie nie mogą przegapić. Na wystawie będziecie mieć niezapomnianą okazję zobaczyć nie tylko zbroje, ale również repliki broni znanych z gwiezdnowojennego uniwersum. Mało tego, także uczestnicy wystawy będą przebrani, więc można będzie zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie!
  Przewidziane są również atrakcje: 
  – mandaloriańska strzelnica – tu, pod okiem doświadczonych łowców nagród (i przy użyciu zabawek typu “NERF”, czyli całkowicie bezpiecznych nawet dla najmłodszych Pyrkonowiczów), każdy będzie mógł sprawdzić i rozwinąć swoje zdolności strzeleckie. 
  – warsztaty pt. “I Ty możesz zostać Mandalorianinem” – na których, podczas prowadzonych zajęć, najmłodsi będą mogli stworzyć z brystolu swoją pierwszą zbroję, która później posłuży im w kroczeniu Drogą.

To również tu znajdziecie wystawę niemal pięćdziesięciu obrazów Wojciecha Siudmaka! Prace malarza zdobią okładki książek Franka Herberta, Philipa K. Dicka oraz Cervantesa, jest to zatem niesamowita gratka nie tylko dla wielbicieli sztuki! 

Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze znajdziecie wśród Wystaw Strefy Festiwalowej, to koniecznie zajrzyjcie na podstronę tego Pyrkonowego zakątka!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.