Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Filip Taterka elementem piramidy Prelegentów Zapraszanych!

Dawno nie było nic słychać od Bloku Literackiego, prawda? Nadeszła więc pora, by przerwać milczenie i ogłosić pierwszego literackiego Prelegenta Zapraszanego! Jest nim Filip Taterka – poznański egiptolog.

Filip Taterka, Pyrkon 2019, Festiwal Fantastyki Pyrkon

Jeżeli chodzi o czytelność, starożytne pismo egipskie plasuje się gdzieś w okolicach recept od lekarzy rodzinnych. Nie oznacza to jednak, iż nie nadaje się ono kompletnie do nauki. Dowodem na to jest Filip Taterka. Od lat zgłębia tajemnicze teksty z uporem badaczy labiryntów w piramidach, tyle że zamiast pochodni używa komputera. Efektem jego prac jest książka „Opowieści znad Nilu: Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa”. W tym roku podzieli się swoją pracą i pasją z uczestnikami Pyrkonu w Bloku Literackim, przemieniając sale prelekcyjne w Komnatę Króla w Piramidzie Cheopsa.

Inne pasje Filipa Taterki

Naszemu Prelegentowi udaje się też przeczytać coś w powszechnie używanym języku. Chętnie sięga po literaturę fantastyczną, kryminalną i historyczną, nie zamyka się też na inne gatunki.

Awatar autora

O autorze

Szymon Firlik

Miłośnik starej trylogii SW i LOTR, który żałuje, że wciąż nikt nie nakręcił ekranizacji "Hobbita". Jego ukochany film SF to "Plan dziewięć z kosmosu". Motto życiowe: „jeszcze tylko jeden odcinek i biorę się za robotę”.