Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Filip Taterka elementem piramidy Prelegentów Zapraszanych!

Dawno nie było nic słychać od Bloku Literackiego, prawda? Nadeszła więc pora, by przerwać milczenie i ogłosić pierwszego literackiego Prelegenta Zapraszanego! Jest nim Filip Taterka – poznański egiptolog.

Filip Taterka, Pyrkon 2019, Festiwal Fantastyki Pyrkon

Jeżeli chodzi o czytelność, starożytne pismo egipskie plasuje się gdzieś w okolicach recept od lekarzy rodzinnych. Nie oznacza to jednak, iż nie nadaje się ono kompletnie do nauki. Dowodem na to jest Filip Taterka. Od lat zgłębia tajemnicze teksty z uporem badaczy labiryntów w piramidach, tyle że zamiast pochodni używa komputera. Efektem jego prac jest książka „Opowieści znad Nilu: Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa”. W tym roku podzieli się swoją pracą i pasją z uczestnikami Pyrkonu w Bloku Literackim, przemieniając sale prelekcyjne w Komnatę Króla w Piramidzie Cheopsa.

Inne pasje Filipa Taterki

Naszemu Prelegentowi udaje się też przeczytać coś w powszechnie używanym języku. Chętnie sięga po literaturę fantastyczną, kryminalną i historyczną, nie zamyka się też na inne gatunki.

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love