Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Atrakcji na nadchodzącym Pyrkonie nie zabraknie. Filip Taterka odkryje tajemnice kraju faraonów i to w dwóch Strefach – Literackiej i Naukowej!

Jeśli interesujecie się historią starożytnego Egiptu, a tajemnice kryjące się w piaskach pustyni fascynują Was, to niezawodny znak, że na tegorocznym Pyrkonie powinniście posłuchać prelekcji Filipa Taterki – kolejnego gościa nadchodzącego Festiwalu. 

Filip Taterka – kim jest? 

Doktor Filip Taterka jest egiptologiem, który na co dzień zajmuje się odkrywaniem tajemnic kraju faraonów, co – zdecydowanie trzeba przyznać – jest z jednej strony niełatwym, a z drugiej – szalenie pasjonującym zajęciem! W końcu liczba sekretów kryjących się pod powierzchnią pustyni jest zapewne równie ogromna, jak ilość składającego się nań piasku. Jesteśmy również pewni, że trudne do rozczytania hieroglify wciąż skrywają wiele niezwykle ciekawych informacji, które mogą rzucić nowe światło na posiadaną przez nas wiedzę. Filip jest także autorem licznych publikacji, m. in. książki Opowieści znad Nilu: Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa (Warszawa 2017). 

Nie da się ukryć, że studiowanie starożytnych tekstów jest zajęciem niezwykle czasochłonnym i mozolnym, mimo to Filip wciąż znajduje czas na to, by starać się być na bieżąco z najnowszymi trendami w polskiej i światowej fantastyce. Wszystko po to, aby – jak sam twierdzi! – nie wyjść na idiotę na Pyrkonie. W wolnych chwilach układa puzzle, a im więcej mają elementów, tym lepiej. 


Filip Taterka na Pyrkonie

Filip Taterka dołączy do grona gości Pyrkonu, którzy w tym roku pojawią się ze swoimi punktami programu w dwóch Strefach: Literackiej oraz Naukowej. W pierwszej z nich pojawi się z prelekcją pod tytułem “Książę Seten i zwój Thota, czyli zapomniane fantasy znad Nilu” oraz z anglojęzycznym wystąpieniem “The Portrayal of Ancient Egypt in Sir Terry Pratchett’s Pyramids”, na które najserdeczniej Was zapraszamy. 

Jeśli zaś interesują Was sekrety starożytnych czarowników egipskich, to polecamy Waszej uwadze prelekcję “Magia w starożytnym Egipcie”, którą Filip Taterka poprowadzi w Strefie Naukowej. To na niej dowiecie się do czego mędrcy starożytnego Egiptu wykorzystywali magię oraz jak dokładnie ją rozumieli i – jakby tego było mało – usłyszycie historie o wybitnych magach, których sława sięgała daleko poza granice Egiptu. 

Nie da się ukryć, że wszystkie te prelekcje zapowiadają się szalenie ciekawie, a zatem… na której z nich spotykamy się już w czerwcu?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.