Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Jak z LEGO zrobić mozaikę? Odwiedźcie unikalną wystawę Artura Godlewskiego

Licznie przybywajcie do fantastycznej krainy klocków LEGO (Znanej również jako Strefa Fanów Klocków LEGO), gdzie najbardziej niestworzone projekty i kreatywne marzenia wkrótce staną się rzeczywistością! Czekają tam na Was dioramy, ogromne budowle, wystawy kolekcji, a także… mozaiki!

Mozaiki? Jakie mozaiki? A takie, stworzone przez FiranBricks, polskiego AFOLa, który buduje niesamowite projekty 2D. Zresztą, sprawdźcie sami!

Kim jest Artur?

Artur Godlewski, znany w internecie jako FiranBricks (Firan) zawodowo związany jest z branżą logistyczną, a po godzinach zajmuje się swoją największą pasją – klockami LEGO. Jego przygoda z budowaniem i kolekcjonowaniem klocków „na poważnie” zaczęła się w 2013 roku. 

Swoje początki stawiał w seriach Technic i Mindstorms, a od nieco ponad roku buduje mozaiki, które najpierw zdecydował się pokazywać w kanałach social media, a później także na żywo, między innymi podczas wydarzeń związanych z klockami Lego. Obecnie Artur jest członkiem stowarzyszenia WawLug.

Czemu mozaiki?

Członkowie polskich stowarzyszeń fanów klocków Lego (w skrócie LUG) tworzą wspaniałe budowle. Jednym z takich wspólnych projektów była seria obrazów klasyki malarstwa – „Stańczyk”, „Babie Lato”, „Żydówka z pomarańczami” i „Nad Brzegiem Morza”. 

Artur natknął się na efekty tego projektu kilka lat temu i wtedy zakiełkowała myśl o tworzeniu czegoś takiego samodzielnie. W 2023 roku zakupił pierwsze klocki do zbudowania reprodukcji „Pulp Fiction” Banksy’ego i efekt był na tyle satysfakcjonujący, że temat został pociągnięty aż do dzisiaj. 

Od tego czasu powstało ponad 20 prac, a część z nich będzie można oglądać w tym roku na Pyrkonie – w tym reprodukcja „Stworzenia Adama” Michała Anioła o wielkości 2.5m x 1.3m.

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Muczke

W dzień social media manager i organizatorka eventów fanowskich, w nocy cosplayerka i streamerka (o ile noc można liczyć od godziny 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy) Cosplayem zajmuje się od 2016 roku i na koncie ma ponad 50 różnych cosplay'i oraz niewiele mniej sesji zdjęciowych. Jej ulubioną częścią każdego projektu jest pozowanie przed kamerą i tworzenie kontentu, który w następstwie udostępnia na swoich Social Mediach. Tutaj, pisze i dzieli się swoją wiedzą na temat gier, mangi i anime.