Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Byli już w trio, teraz wystąpią w kwartecie! Kyrcz, Walczak, Mikołajczyk i Szymczak gośćmi Strefy Literackiej!

Kwartet (niekoniecznie smyczkowy!) przybliży Pyrkonowiczom nieoczywiste powiązania muzyki z literacką grozą, opowie o fantastycznych detektywach oraz – uwielbianych przez wielu – postaciach seryjnych zabójców. Gośćmi Strefy Literackiej będą: Kazimierz Kyrcz Jr., Kornel Mikołajczyk, Maciej Szymczak oraz Michał J. Walczak!

Kazimierz Kyrcz Jr

Kazimierz Kyrcz Jr. to były policjant, obieżyświat, globtroter, niekiedy także redaktor, publicysta oraz pisarz. Praca w policji pomogła mu wejść w świat zbrodni i opisać go od środka. Opublikował wiele książek w różnych duetach, a także zbiory opowiadań Femme fatale i Okruchy mroku oraz powieści Podwójna pętla, Dziewczyny, które miał na myśli, Chłopcy, których kochano za mocno i Kobiety, które nienawidzą, Mężczyźni w potrzasku oraz piątą odsłonę redagowanej przez niego antologii grozy, wydawanej w serii City.

Michał J. Walczak

Michał Walczak – anglista, muzyk, tekściarz, a także członek grupy filmowej Attic Film Productions. Jego debiut pisarski w 2014 roku doprowadził w końcu do współpracy z Kazimierzem Kyrczem Jr., co zaowocowało licznymi opowiadaniami opublikowanymi w czasopismach (Pocisk, Fantom czy EleWator), jak również licznych antologiach: City3, Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego, 2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań, Licho nie śpi, Zwierzozwierz – Charytatywna antologia o zwierzętach, Iron Tales.

Kornel Mikołajczyk

Kornel Mikołajczyk to uzdolniony pisarz szeroko rozumianej fantastyki. Jego książka Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął wydana trzy lata temu była jednym z dzieł nominowanych do nagrody Książka Roku 2020 w kategorii Science Fiction. Kornel ma na swoim koncie również współtworzenie wspomnianej wcześniej piątej odsłony antologii grozy City.

Maciej Szymczak

Rafał Szymczak

Z wykształcenia filozof, z zawodu agent turystyczny. Z zamiłowania pisarz, autor opowiadań z gatunku horror. Jego teksty opublikowane zostały na portalach: Kostnica, Horror Online, Arena Horror, Szortal oraz magazynach: Szortal na Wynos, Histeria, Czerwony Karzeł i w czeskim piśmie Howard. Dwukrotny laureat konkursu literackiego zorganizowanego przez portal Horror Online.

W roku 2018 ukazał się jego debiutancki zbiór opowiadań – Sinobrody i inne opowiadania. W 2021 swoją premierę miała powieść Ostatni Berserker oraz autorski zbiór opowiadań Seryjni.pl, a w 2022 roku powieść Klątwa Żercy.

Założyciel i członek nieistniejącej już grupy poetyckiej „Bractwo Śniących „. Pomysłodawca i redaktor serii antologii spod znaku słowiańskiej grozy. Administrator strony Krew Zapomnianych Bogów, która to ma za zadanie wypromowanie słowiańskiego horroru – gatunku literackiego inspirowanego rodzimą kulturą słowiańską.

Wokalista i założyciel grupy Atheos, która rozpadła się pod koniec lat 90. Miłośnik historii dawnej Słowiańszczyzny, czego wyraz swój daje na papierze (np. w kwartalniku rodzimowierczym Gniazdo). Miłośnik natury, zwolennik religii naturalnych, wolnomyśliciel cały czas szukający odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jego wielką pasją są podróże, zarówno te bliskie jak i dalekie. Uwielbia średniowieczne zamki, twierdze, XVIII wieczne opuszczone pałace. Zafascynowany starożytnymi konstrukcjami, szczególnie dolmenami, kurhanami i kręgami kamiennymi (odkrywca jednego z nich w Wielkopolsce). Chętnie odwiedza dawne miejsca kultu: święte góry, wzgórza, źródła skąd czerpie pozytywną inspirację. Prywatnie mąż oraz ojciec dwojga wspaniałych dzieci.

Kwartet na Pyrkonie

Nasi goście zachwycą pyrkonową publiczność panelami dyskusyjnymi, w których poruszą (nie, nie niebo i ziemię… choć, kto wie?) z pewnością interesujące tematy. Jeśli chcecie się z nimi spotkać, to koniecznie wypatrujcie tych punktów programu: 

  • Muzyka vs. Literatura – sojusznicy czy rywale? 
  • Fantastyczni detektywi w akcji
  • Seryjni zabójcy w życiu i popkulturze.

Wiecie co? Tego zdecydowanie nie możecie przegapić!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.