Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Łukasz Malinowski – pisarz, publicysta i naukowiec prelegentem Bloku Literackiego

Łukasz Malinowski jest niekwestionowanym ekspertem od kultury średniowiecznej Skandynawii i znawcą etosu wikińskiego, co udowodnił publikując zarówno teksty naukowe, jak i osadzone w krajach nordyckich powieści.

blok literacki, pyrkon, gość, skandynawia, skald, nowa fantastyka, łukasz malinowski Kim jednak dokładnie jest Łukasz Malinowski?

Rocznik 1983. W 2010 roku obronił na UJ doktorat z historii. Specjalizuje się w kulturze średniowiecznej Skandynawii. Literacko zadebiutował powieścią „Skald. Karmiciel kruków”, która rozpoczęła cykl Skald: „Kowal słów” (w dwóch tomach) i „Wężowy język” (w dwóch tomach). Autor monografii „Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach” oraz „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii”.

Publikował teksty popularnonaukowe w pismach takich jak „Wiedza i Życie”, „Focus Historia”, „Mówią Wieki” i „Nowa Fantastyka” oraz pisał dla portalu Wirtualna Polska.

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love