Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Marcin Mortka dołącza do grona pyrkonowych gości

Z przyjemnością ogłaszamy kolejnego gościa Bloku Literackiego. Pyrkon odwiedzi także Marcin Mortka – pisarz literatury fantasy, który swoje książki kieruje zarówno do dorosłych, jak i młodzieży, a na swoim koncie ma także opowiadania dla najmłodszych czytelników.

Gawędziarz, marzyciel i pracoholik

Marcin Mortka Pyrkon Jak sam mówi – rzadko kiedy udaje mu się przetrwać dzień bez napisania choć strony czegokolwiek. Jest pasjonatem średniowiecznych krucjat, wielkich żaglowców epoki napoleońskiej i skandynawskich nastrojów. Uwielbia kawę, podróżowanie oraz spokój pod każdą postacią. Jego największym skarbem jest rodzina. Nie znosi spieszenia się, uwielbia zapach wiatru i chciałby móc przesiedzieć każdą noc z książką. Na czas lata tradycyjnie staje się hobbitem – grzebie w ogródku, chodzi na bosaka, dużo je i starannie wystrzega się wszelkich przygód. Marzy o tym, by kiedyś napisać bajkę idealną albo chociaż zostać kimś takim jak Tappi z Szepczącego Lasu.

Miłośnik Skandynawii

Jest absolwentem skandynawistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutował literacko powieścią fantasy Ostatnia saga (2003), której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. Do tematyki skandynawskiej powrócił w dziele Ragnarok 1940 – rzeczywistości alternatywnej przedstawiającej Europę w XX wieku, podzieloną na świat chrześcijański i pogański. Jest także autorem trylogii historyczno-fantastycznej Miecz i kwiaty, której akcja toczy się w trakcie trzeciej krucjaty, oraz książki Martwe Jezioro – pierwszej opowieści heroicfantasy w dorobku autora. Najbardziej znany jest z serii dla dzieci o wikingu Tappim i jego przyjaciołach mieszkających w Szepczącym Lesie.

Awatar autora

O autorze

Magda Walczak

Filolog z przypadku, leń z natury. Jeśli nie musi, to piechotą nie chodzi, ale ujdzie w tłoku. Zdarza się, że coś jej chodzi po głowie, chociaż nigdy przed 9 rano. Za to jej miłość do seriali przechodzi ludzkie pojęcie. Lubi chadzać swoimi ścieżkami, mimo że radzą jej raczej pójść po rozum do głowy.