Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Mikołaj Kuska kolejnym Gościem Pyrkonu!

Strefa Naukowa zdradza swojego kolejnego Gościa – będzie nim Mikołaj Kuska! Nasz prelegent wygłosi prelekcję o tajemniczym tytule „Od Strefy 51 do sałaty na Marsie”. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko poczekać, aż dowiemy się co szykuje dla nas Mikołaj!

Kim jest Mikołaj Kuska?

Doktorant w Ångströmlaboratoriet na Uniwersytecie w Uppsali w grupie Michała Maja. Ukończył z wyróżnieniem biofizykę molekularną na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 4 lata pracował w Grupie Biologii Strukturalnej dr Marii Górnej CNBCh UW, gdzie badał mitochondrialne białka wiążące RNA. Stypendysta Fulbright w programie bioLAB. Odbył staż na UTSouthewstern Medical Center, w trakcie którego badał chaperony, białka odpowiedzialne za ograniczanie i/lub naprawę białek, które uległy agregacji. 

W pierwszej klasie liceum wysłuchał wykładu o prionach i agregacji białek na Nocy Biologów i się zakochał. W pracy doktorskiej skupia się na strukturalnych i biofizycznych badaniach oligomerów, wczesnych etapów agregacji, białka hIAPP, co jest jedną z przyczyn cukrzycy typu 2. Poza tym interesuje się funkcjonalnymi amyloidami, biologią syntetyczną i astrobiologią.

Popularyzator nauki i aktywny działacz społeczny z 10-letnim doświadczeniem. Przekonany ideami pozytywizmu, pierwsze stowarzyszenie zakładał w liceum, chcąc spędzać czas na rozmowach o nauce i wycieczkach do galerii sztuki. Jeden z pomysłodawców i współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa, będąc najmłodszą osobą w Polsce na takim stanowisku. 

Członek Rady Studentów przy prezesie POLSA. Jeszcze będąc studentem, został współautorem nowego programu studiów. 

Prywatnie czyta książki, jeździ na rolkach i gra na komputerze. Kocha uczucie bycia w podróży, zwłaszcza gdy w pociągu siedzi przy oknie. Nie może się doczekać kolejnej części Archiwum Burzowego Światła. 

55 863 minuty i 1834 wykonawców na Spotify w 2023.

Nie da się ukryć – ktoś o tak bogatym wykształceniu i szerokich zainteresowaniach na pewno poprowadzi fascynującą prelekcję! 

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.