Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Niewidzialna Ulica – niepowtarzalne centrum zmysłów – przygotuje dla Was atrakcje, o których długo nie zapomnicie!

W ramach akcji „Dostępny Pyrkon” na tegorocznym Festiwalu pojawi się – wraz z przygotowanymi przez siebie atrakcjami – Niewidzialna Ulica. Da to wszystkim chętnym Pyrkonowiczom możliwość obejrzenia Spektaklu w ciemności oraz zapoznania się z wyjątkową wystawą – Przystankiem w ciemności. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak postrzegają świat osoby z dysfunkcją wzroku, to koniecznie musicie dotrzeć na ich stoisko! 

Niewidzialna Ulica – czym jest? 

Niewidzialna Ulica jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, które przybliża wszystkim zainteresowanym świat osób niewidomych oraz słabowidzących, a także jedynym, gdzie mieści się prawdziwy wagon tramwajowy! Ta niesamowita wystawa pozwoli Wam na własnej skórze przekonać się jak wygląda codzienność osób zmagających się z dysfunkcją wzroku: jakie wyzwania rzuca przed nimi świat i jak sobie z nimi radzą? 

Tego – i jeszcze więcej! – dowiecie się w tym niepowtarzalnym centrum zmysłów z interaktywną ekspozycją, po której – w zupełnej ciemności – oprowadzają Was osoby niewidome lub słabowidzące, pełniące rolę przewodników i wprowadzające Was do swojej rzeczywistości. Opowiadają o swojej codzienności oraz o tym, jakie pułapki i przeszkody muszą pokonywać każdego dnia. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak niebezpieczna może być hulajnoga elektryczna, beztrosko pozostawiona na środku chodnika? Albo najzwyklejszy słupek przy przejściu dla pieszych? 

Możecie być pewni, że spacer po Niewidzialnej Ulicy wzbudzi w Was ogromne emocje, które na długo pozostaną w pamięci. Wejście „w buty niewidomego” dla każdego jest ogromnym przeżyciem i uwrażliwia na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.

Niewidzialna Ulica na Pyrkonie!

Niewidzialną Ulicę kreują osoby niewidome oraz z dysfunkcją wzroku i to one oprowadzają wszystkich zainteresowanych po ekspozycji, wprowadzając odwiedzających w świat, który poznawać można wszystkimi zmysłami… z wyjątkiem wzroku. Jesteście ciekawi, jak postrzega się wtedy świat? 

W takim razie koniecznie odwiedźcie “Przystanek w Ciemności”, będący przenośnym sposobem promocji głównej wystawy i zachętą do odwiedzenia Niewidzialnej Ulicy oraz poznania pełnej ekspozycji. To niesamowite doświadczenie ma miejsce w zamkniętym namiocie, po którym oprowadzają Was niewidomi przewodnicy. Całe zdarzenie trwa jedynie kilkanaście minut, ale gwarantujemy Wam, że wrażenia i emocje wzbudzone przez tę wystawę zostaną w Was na długo. 

Członkowie Niewidzialnej Ulicy przygotują dla Was coś równie niezapomnianego: “Spektakl w Ciemności” pt. Dzięcioł polinezyjski, będący koncepcją łączącą doświadczenia teatru repertuarowego i performansu artystycznego. To grany na żywo spektakl, który możecie doświadczyć każdym zmysłem z wyjątkiem wzroku, odbywa się on bowiem w całkowitej i nieprzeniknionej ciemności. Cała sztuka opiera się na precyzyjnej grze aktorskiej oraz na efektach dźwiękowych, odbieranych wyłącznie w sferze audio. 

Gwarantujemy Wam, że dzięki Niewidzialnej Ulicy doświadczycie czegoś, co zostanie z Wami na dłużej i sprawi, że staniecie się bardziej świadomi tego, jak różnorodnie można odbierać otaczający nas świat. A zatem… kto będzie?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.