Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

O bezpieczeństwie w internecie opowie Marcin Maj, kolejny Gość Strefy Naukowej!

Temat bezpieczeństwa, głównie tego w internecie, jest obecnie bardzo ważnym aspektem życia każdego użytkownika różnych sprzętów elektronicznych. Ba, całkiem niedawno pojawił się w kinie film “Pszczelarz”, w którym jednym z głównych wątków był problem cyberprzestępczości i tego, kto jest na niego najbardziej narażony, co tylko podkreśla aktualność tego problemu. Tematyka bezpieczeństwa jest również bardzo ważna dla naszego kolejnego Gościa! Marcin Maj, jeden z redaktorów serwisu Niebezpiecznik.pl, zdradzi nam wiele istotnych kwestii związanych z tym, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie!

Czym jest serwis Niebezpiecznik.pl?

To największy w Polsce serwis w całości poświęcony tematyce bezpieczeństwa, zwłaszcza komputerowego. Tworzą go profesjonaliści z myślą o tym, by każdy użytkownik mógł bezpiecznie korzystać z internetu oraz swojego komputera czy smartfona.
Na łamach serwisu publikowane są nie tylko najświeższe doniesienia z branży IT Security, ale także materiały własne w charakterze praktycznych porad, które przybliżają czytelnikom zagadnienie bezpieczeństwa komputerowego.
Niebezpiecznik, poza działalnością edukacyjną, szkoli administratorów oraz programistów. Prowadzi także wykłady dla każdego, kto chciałby podnieść bezpieczeństwo swoich danych oraz zwiększyć prywatność podczas korzystania z zasobów internetu.

Marcin Maj – kim jest i czym się zajmuje?

Analityk OSINT i dziennikarz z 19-letnim stażem. Na co dzień zajmuje się tzw. białym wywiadem, ale również opisywaniem i analizą oszustw internetowych, luk prawnych pozwalających na oszustwa, problemów ochrony danych osobowych oraz technologii związanych z prywatnością i zagrożeniami dla niej. Od lat prowadzi szkolenia z zakresu OSINT, ochrony danych oraz bezpieczeństwa pracowników. Jest współautorem niebezpiecznikowego obszernego kursu wideo z tego zakresu. Współpracował z różnymi mediami, firmami i organizacjami pozarządowymi tworząc teksty prasowe w pismach branżowych oraz bardziej rozbudowane publikacje tematyczne i analizy. Jego ściśle technologiczne zainteresowania obejmują OSINT, analizę danych, ale też różne fantastyczne i niecodzienne obszary np. wykorzystywanie fal dźwiękowych w śledztwach i w atakach – w zeszłym roku mieliśmy okazję wziąć udział w pokazach z tego zakresu podczas Pyrkonu. 

Jako doświadczony publicysta i szkoleniowiec Marcin potrafi mówić o bezpieczeństwie tak, aby zarozumiały go także osoby „nietechniczne”. Często jest pierwszą osobą, która reaguje na zgłoszenia problemów wpływających do redakcji Niebezpiecznika. 

Z kolei jego ulubionym pisarzem fantastycznym jest Walter Moers.

To jak, już po samym poznaniu misji Niebezpiecznik.pl i zakresu umiejętności Marcina czujecie się bezpieczniejsi? Pomyślmy, co będzie, jak już pozyskamy od niego kolejną porcję wiedzy podczas Pyrkonu!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.