Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Pływający z lwami, czyli Angus Watson, gościem Bloku Literackiego!

Ten gość Pyrkonu to człowiek z niesamowitą fantazją! Całe dziesięć lat spędził na robieniu szalonych, zupełnie nieoczekiwanych rzeczy, które wydały mu się interesujące, jak choćby… pływanie z lwami morskimi! Nie mniej fascynujące niż jego życie są powieści, które stworzył, w tym najsłynniejszy jego cykl – “Na Zachód od Zachodu”.

Azja, wózki widłowe i Wielka Stopa, czyli początki kariery

Angus Watson pyrkon blok literacki Angus Watson skończył geografię na Uniwersytecie w Bristolu, po czym postanowił całą kolejną dekadę swojego życia spędzić, podróżując po Azji, mieszkając w Sydney i Londynie, pracując jako operator wózka widłowego i bankier inwestycyjny. Mając trzydzieści kilka lat, zaczął pracować jako pisarz freelancer, głównie dla brytyjskich gazet o zasięgu krajowym. Pisał artykuły o poszukiwaniu Wielkiej Stopy w USA dla “The Telegraph”, nurkował oglądać wraki niemieckiej  floty z czasów I wojny światowej w Scapa Flow, by napisać o tym dla “Financial Times” i pływał z lwami morskimi na Galapagos na potrzeby artykułu dla “The Times”.

Kiedy internet zaczął wypierać gazety i te nie mogły już pozwolić sobie na płacenie Angusowi za robienie ciekawych rzeczy, poświęcił się swojemu marzeniu życia – powieściopisarstwu.

Juliusz Cezar i Wikingowie – o twórczości

Pierwszą trylogią fantastyczną napisaną przez Angusa był “Czas Żelaza”. To epicka historia rozgrywająca się u schyłku brytyjskiej Epoki Żelaza, w której Watson na swój sposób opowiada historię inwazji Juliusza Cezara na Brytanię z brytyjskiego punktu widzenia. Pierwsza powieść została nominowana do nagrody Morningstar Award, a wszystkie książki autora zostały docenione przez krytyków, szczególnie za czarny  humor i wspaniałe postacie.

Na pomysł trylogii “Na Zachód od Zachodu”, opowiadającej historię Wikingów i Indian, Angus wpadł podczas podróży przez Amerykę Północną, kiedy to mógł podziwiać jej wspaniałe krajobrazy i spędzał czas, zastanawiając się, co się tam działo przed inwazją Europejczyków. Pierwsza część cyklu, “Umrzesz kiedy umrzesz”, ukazała się w roku 2017. Druga, “Ziemi tej nie opuścisz” wydana została we wrześniu 2018, a na część trzecią, “Gdzie bogowie boją się iść”, poczekamy do grudnia 2019.

Angusa można znaleźć na Twitterze pod nickiem @GusWatson, na Instagramie jako angus_watson_novelist oraz na portalu flikr pod nickiem angusw01 . Adres jego strony internetowej to: www.guswatson.com

Awatar autora

O autorze

Magda Walczak

Filolog z przypadku, leń z natury. Jeśli nie musi, to piechotą nie chodzi, ale ujdzie w tłoku. Zdarza się, że coś jej chodzi po głowie, chociaż nigdy przed 9 rano. Za to jej miłość do seriali przechodzi ludzkie pojęcie. Lubi chadzać swoimi ścieżkami, mimo że radzą jej raczej pójść po rozum do głowy.