Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Poznaj tajemnice teorii kwantowej z dr hab. Andrzejem Draganem!

Fot. Paweł Fabjański

Tajemniczy świat fizyki kwantowej i teorii względności od lat stanowi nieodłączny element popkultury. Za każdym razem, kiedy trzeba wytłumaczyć podróże w czasie, międzygalaktyczne wycieczki czy technologie ocierające się o magię, z pomocą przychodzą te dwa magiczne słowa-wytrychy. Co jednak naprawdę opisują obydwie te teorie? Tego będziecie mogli dowiedzieć się w trakcie Pyrkonu na spotkaniu z dr hab. Andrzejem Draganem.

Jest on profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim, a także na National University of Singapore. Prowadzi ponadto grupę badawczą, która zajmuje się łączeniem teorii względności i teorii kwantowej. Warto również dodać, że w 2020 r. Andrzej Dragan wraz z nominowanym do Nagrody Nobla profesorem Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności”, która może okazać się przełomem w rozumieniu zjawisk kwantowych.

Nie tylko fizyka – czyli o filmie, muzyce i fotografii

Ale działalność Andrzeja Dragana to nie tylko fizyka. To także fotografia, film i muzyka. Od jego nazwiska nazwany został efekt fotorealistycznej obróbki zdjęć. Ponadto jego prace wystawiane były m.in. w Nowym Jorku, Londynie czy Paryżu. Oprócz tego jest również nagrodzonym filmowcem i autorem teledysków. 

Festiwal Fantastyki Pyrkon to doskonała okazja aby z bliska poznać tajemniczy świat fizyki, przez który Andrzej Dragan z pewnością pomoże wam przejść!

Awatar autora

O autorze

Mateusz Cholewa