Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Radek Rak – pisarz nagrodzony Nagrodą Literacką „Nike” – kolejnym gościem Strefy Literackiej!

Z przyjemnością ogłaszamy Wam, drodzy Pyrkonowicze, że Radek Rak dołączy do grona fantastycznych pisarzy, którzy pojawią się na Pyrkonie 2023! Kto już nie może się doczekać? 

Radek Rak kim jest? 

Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. To polski pisarz fantastyki oraz – tego się pewnie nie spodziewaliście – lekarz weterynarii! Aktualnie, wraz z żoną, mieszka oraz pracuje w Krakowie. 

Swoje pierwsze teksty zamieszczał na forum internetowym „Nowej Fantastyki”, publikując je pod pseudonimem „Ajwenhoł”. Opowiadania jego autorstwa ukazywały się w takich czasopismach jak: „Nowa Fantastyka”. „Lampa”, „Fraza”, „Fantastyka – wydanie specjalne”, „Fenix Antologia” oraz e-zinach „Esensja” i „Szortal na wynos”. Jego teksty znalazły się również w antologii Legendy polskie oraz Tarnowskie Góry Fantastycznie.

Debiutancka powieść Radka Raka, Kocham cię, Lilith, ukazała się w 2014 roku, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Kolejne trzy książki autora: Puste niebo, Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli oraz Agla. Alef opublikowane zostały przez wydawnictwo Powergraph. Kolejny tom Agli powinien ukazać się w tym roku.

Radek Rak – nagrody

Powieść Puste niebo (2016) została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Z kolei za książkę Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019) otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. 

A zatem… kto już nie może doczekać się Pyrkonu, by spotkać się z zaproszonym przez nas autorem?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.