Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Robin Hobb gościem Pyrkonu 2018!

Robin Hobb to autorka fantastyki, która mieszka w stanie Waszyngton. Jest najlepiej znana ze swoich dzieł z serii Krainy Najstarszych (Realms of the Elderlings), która zaczęła się od trylogii „Skrytobójcy” (The Farseer Trilogy), a zakończona została trylogią „Bastard i Błazen” (The Fitz and the Fool). Ostatni tom, Assasin’s Fate, został wydany w maju 2017 roku.

Kilka słów o Robin Hobb

W 2015 roku „Skrytobójca błazna” otrzymał holenderską Nagrodę Hebben, przyznawaną przez czytelników, za najlepsze przetłumaczone dzieło (tłumacz: Ruud Ball). Jej twórczość została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. W 2015 roku jej powieści zostały przetłumaczone na hiszpański i portugalski na rynki meksykański i południowoamerykański. Jej książki trafiają na listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji i Holandii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Zarówno trylogia „Skrytobójcy”, jak i „Kupcy i ich żywostatki” (The Liveship Traders) są dostępne we Francji jako powieści graficzne wydane przez Soleil. Ostatnio na San Diego Comic Con za swoje dzieła została uhonorowana nagrodą Inkpot. Pisze też fantasy i odrobinę science fiction jako Megan Lindholm. Najlepiej znaną powieścią wydaną pod tym pseudonimem jest The „Wizard of the Pigeons”. Jej opowiadania były finalistami do nagród literackich Hugo i Nebula.

Robin Hobb najczęściej pisze na niewielkiej farmie w miejscowości Roy w stanie Washington, gdzie ponadto hoduje kury, kaczki i gęsi, jak i uprawia warzywa. Robin od ponad czterdziestu lat jest żoną Freda, i mają razem czwórkę dorosłych dzieci i siedmioro wnuków.

Awatar autora

O autorze

Szymon Firlik

Miłośnik starej trylogii SW i LOTR, który żałuje, że wciąż nikt nie nakręcił ekranizacji "Hobbita". Jego ukochany film SF to "Plan dziewięć z kosmosu". Motto życiowe: „jeszcze tylko jeden odcinek i biorę się za robotę”.