Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Stowarzyszenie Sieć Obserwatorów Burz opowie o zjawiskach pogodowych podczas Pyrkonu!

Kolejnymi Gośćmi Strefy Naukowej będą członkowie Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz. Jak się łatwo domyślić, ich wystąpienia będą poświęcone fascynującym zjawiskom pogodowym! Nasi Goście – Daria Babś, Jakub Wyrwas i Robert Marcinowicz – poprowadzą dla Was dwa punkty programu. Jakie? Zaraz się dowiecie! 

Poznajmy Stowarzyszenie Sieć Obserwatorów Burz

To rozwijająca się, ogólnopolska siatka osób, które na bieżąco informują o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Wychwytują to, co jest nieuchwytne dla detektorów i radarów – opady gradu, silny wiatr, trąby powietrzne – i przekazują raporty do dyżurnego, który publikuje raport oraz ostrzeżenie na stronie internetowej. Tym samym docierają one do kilkudziesięciu tysięcy osób śledzących portal i pomagają w ochronie majątku, a nawet życia. 

Aktualnie SOB tworzy siatkę ponad 170 obserwatorów. Wśród nich znajdują się również osoby formujące ekipy pościgowe, a także zarząd Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz. 

Jako jedyni w Polsce posiadają zintegrowany z Interaktywną Mapą Burzową System Raportów, gdzie każdy może umieścić zdjęcie dokumentujące przebieg czy skutki burz, czy innych, groźnych zjawisk pogodowych. Sieć Obserwatorów Burz to także aplikacja – Monitor Burz, w której znajdziecie prognozy, opracowania oraz wspomniane Raporty Pogodowe.

O prelekcjach słów kilka

Specjalnie dla Was, trzech członków Stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz przygotuje dwie prelekcje. Naszymi prelegentami będą: Jakub Wyrwas, Daria Babś oraz Robert Marcinowicz. Jedno jest pewne, będzie bardzo ciekawie! Poniżej znajdziecie krótki opis prelekcji: 

1. Łowcy Burz – Posłańcy Peruna: będzie to wystąpienie idealne dla wszystkich tych, którzy interesują się burzami. Posłuchacie między innymi o procesach powstawania tego zjawiska i o tym, jakie zagrożenia niosą ze sobą burze.

2. Pogoda w rękach Illuminati – tym razem trochę inny rodzaj prelekcji. Będzie bardziej z przymrużeniem oka, w oparciu o komentarze między innymi z social mediów SOB. Posłuchacie o tym, jak łatwo uwierzyć w pseudonaukę, a nie w to co jest prawdą.

Nasi Goście

Jakub Wyrwas – student Geografii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, członek stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz, obserwator i łowca burz, meteorologią zajmuje się od najmłodszych lat, burzami od 2012 roku, w 2023 roku jeżdżąc za burzami pokonał ponad 6000 kilometrów, obserwując i dokumentując te zjawiska nie tylko w Polsce, ale również w Czechach i w Niemczech.

Daria Babś – doktorantka Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery, od 2016 roku związana z Siecią Obserwatorów Burz, a od 2018 Prezes Zarządu Stowarzyszenia. Od lat zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat burz w mediach społecznościowych i na różnych spotkaniach, a meteorologią interesuje się właściwie od trzeciego roku życia, kiedy to za pomocą zabawkowej trąbki próbowała rozdmuchiwać chmury nad morzem.

Robert Marcinowicz – pilot liniowy, pasjonat meteorologii, synoptyk i członek zarządu stowarzyszenia Sieć Obserwatorów Burz. Z organizacją związany od 2014 roku, a z pogodą i lotnictwem od niemal zawsze. Za sterami od 2014 roku, najpierw na szybowcach, od 2021 roku na samolotach silnikowych a od jesieni 2023 pierwszy oficer na samolotach Airbus A320. Obecnie mieszkający w Gruzji, pracuje tam dla jednej z europejskich linii lotniczych. Prywatnie kociarz, fan praktycznie wszystkiego co na niebie (poza ptakami i smogiem), oraz autor i edytor artykułów dla Stowarzyszenia.

Mnóstwo nowej wiedzy gwarantowane!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.