Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strefa Komiksowa na Pyrkonie – tam spędzicie fantastyczne chwile!

Pyrkonowa Strefa Komiksowa to miejsce, gdzie wszyscy fani słowa pisanego i ilustracji znajdą niezliczone atrakcje związane ze sztuką komiksową. To tutaj, podczas tegorocznej edycji Festiwalu, będziecie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z największymi artystami komiksowymi i poznać tajniki tworzenia komiksów. Spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje i warsztaty – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na Was w Strefie Komiksowej!

Najwięksi artyści komiksowi na Pyrkonie

Goście zagraniczni:

W tym roku gościć będziemy czterech niesamowitych Gości zagranicznych, których nazwiska wzbudzają w komiksowym świecie szacunek i uznanie. Oto i oni:

 • David Lloyd – ilustrator komiksu “V For Vendetta”, który pracował także nad seriami Hellblazer, Aliens, Global Frequency, War Stories i wieloma innymi projektami.
 • Eleonora Carlini – włoska ilustratorka i autorka komiksów, zadebiutowała w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych, pracując dla kilku wydawców, takich jak Zenescope Entertainment (Grimm Tales of Terror) i Titan Comics (Doktor Who), a następnie rozpoczęła współpracę z DC Comics.
 • Olivier Ledroit – twórca komiksów, znany z pracy nad serią Black Moon Chronicles, pracował także nad projektami graficznymi w serii Might and Magic oraz przy tytułach Requiem Chevalier Vampire i Sha.
 • Fernando Dagnino – jego portfolio obejmuje zróżnicowane gatunki, od superbohaterskich przygód po science fiction i fantasy, pracował dla DC Comics przy takich seriach jak Superman, Supergirl, Wonder Woman, Młodzi Tytani, Liga Sprawiedliwości czy Legion Samobójców.

Nasi Goście szykują dla Was fenomenalny panel dyskusyjny poświęcony DC Comics. Bez wątpienia możecie też oczekiwać spotkań Q&A z naszymi niezwykłymi artystami – wymyślajcie już pytania, które chcecie im zadać!

Polscy artyści komiksowi:

W Strefie Komiksowej nie może też oczywiście zabraknąć polskich artystów komiksowych! Wśród znamienitych Gości Pyrkonu 2024 pojawią się:

 • Bartosz Sztybor – za dnia dyrektor narracji komiksu i animacji w CD PROJEKT RED, pod osłoną nocy autor scenariuszy do różnych rzeczy z obrazkami (komiksów, seriali, filmów). Napisał wiele komiksów z serii “Wiedźmin” i “Cyberpunk 2077” oraz wyprodukował i stworzył scenariusz do anime “Cyberpunk: Edgerunners”. 
 • Michał „Śledziu” Śledziński – współtwórca i redaktor naczelny magazynów komiksowych „Produkt” i „P-Lux” oraz zina „Azbest”. Autor serii komiksów: Osiedle Swoboda, Fido i Mel, Strange Years, KDP, Czerwony Pingwin musi umrzeć! Na szybko spisane, Wartości rodzinne. 
 • Karol „KRL” Kalinowski – polski rysownik i scenarzysta komiksowy, autor komiksów: „Łauma”, „Kościsko”, „Zielony Lis Paskal” czy “Liga Obrońców Planety Ziemia”. 
 • Mateusz Godlewski – student architektury przestrzeni informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany m.in. z Radiem ESKA, Magazynem PDF i Radiem Kampus. Interesuje się popkulturą z naciskiem na komiks i animację.
 • Kacper Wilk – rysownik i animator „Ćmy”. Student Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na wydziale Grafiki / Sztuki Nowych Mediów będący w trakcie tworzenia komiksu multimedialnego jako głównego projektu licencjackiego.
 • Tomasz Grodecki – pomysłodawca i scenarzysta „Ćmy” nominowanej do Nagrody „Nowej Fantastyki” w kategorii Polski Komiks Roku. 
 • Rafał Janko  – twórca serii komiksowej „Mięcho”, jeden z rysowników „Ćmy”. Dołożył swoją cegiełkę do komiksu „Hootin Pooy”. Student Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
 • Piotr Czarnecki  – na co dzień testuje gry, po godzinach pisze komiksy. Scenarzysta serii „Incognito”, wydawanej przez Sol Invictus Komiks, webkomiksu „CosmoChris” oraz zinów „Stworzeni” i „Król Karaczan”.
 • Łukasz Ciżmowski – rysownik komiksowy, fan horrorów, mistrz gry, wycierus konwentowy. Zawodowo zajmuje się rysowaniem chomików na potrzeby wałbrzyskich bibliotek. Twórca serii „Gobblyn”, rysownik i współautor superbohaterskiej serii „Incognito: Niesamowity przypadek Pawła K.”.
 • Mateusz Skutnik – gdański twórca komiksów i gier. Twórca serii komiksowych: Rewolucje, Blaki, Morfołaki.
 • Jan Skarżyński – artysta jest nie tylko twórcą komiksów i ilustratorem, to także entuzjasta rysunku i malarstwa na papierze. Jako niezależny autor wydał między innymi komiksy: „Mścibór Potężny” (2018), „Martysia Mściborówna” (2020), „Pod prastarą gruszą” (2023) oraz serię zeszytów „Gałgan”,
 • Tomasz Samojlik – nocą pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić). Jest też autorem scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pełnometrażowej animacji „Ryjówka przeznaczenia”.
 • Maciej Kur – polski scenarzysta komiksów i filmów animowanych, reżyser animacji. Z Magdaleną „Meago” Kanią współtworzy serie komiksowe „Delisie” oraz „Emilka Sza”. Scenarzysta Nowych Komiksów o „Kajko i Kokoszu” i oficjalny kontynuator serii. 
 • Magdalena „Meago” Kania – graficzka 2D specjalizująca się głównie w ilustracjach w stylu cartoonowym i azjatyckim. Zaczynała od wydawania swoich komiksów w konwencji mangi, potem na 7 lat związała się ze studiem game developerskim (graficzny udział przy portach gier takich jak „Ultra Street Fighter”, „Tales of Zestiria (PC)” czy „Dark Souls: Remastered”). Wraz z Maciejem Kurem zrealizowała już dwa komiksy – „Emilka Sza” i „Delisie”. Obecnie kontynuuje tę serię i pomaga przy produkcji serialu i rozwoju brandu.
 • Nikola Kucharska – ma na koncie ponad trzydzieści zilustrowanych książek, ponad dziesięć autorskich publikacji i wiele zilustrowanych gier planszowych. W swojej działalności skupia się na tworzeniu autorskich komiksów i książek dziecięcych.

Oto fantastyczna ekipa, która przygotuje dla Was wiele zróżnicowanych punktów programu. Czekają na Was warsztaty z tworzenia komiksów (dla małych i dużych), panele dyskusyjne oraz najróżniejsze prelekcje. 

Będziecie mieli także okazję zdobyć unikalne ilustracje przygotowane przez naszych Gości! Częścią Strefy Komiksowej są bowiem sesje autografów i wrysów od zaproszonych artystów – znaleźć ich można na antresoli w hali 5 w Alei Artystów i kolekcjonerów!

Szykujcie się na niezapomniane chwile w Strefie Komiksowej podczas Pyrkonu!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.