Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Za dnia naukowiec, a w nocy ilustrator? Dwie twarze Tomasza Samojlika poznacie na Pyrkonie 2024!

Jeśli myślicie, że bycia naukowcem nie sposób połączyć z karierą ilustratora, to nasz kolejny gość – Tomasz Samojlik – udowodni Wam, że jesteście w błędzie. Jak godzi dwie ścieżki swojej kariery? O tym przekonacie się na Pyrkonie 2024!

Tomasz Samojlik – kim jest? 

Tomasz Samojlik w swoich zainteresowaniach i ścieżce kariery łączy to, co na pierwszy rzut oka wydaje się trudne do pogodzenia. Za dnia jest naukowcem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych i zajmuje się historią przyrodniczą cudownej Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocą zaś? Po zachodzie słońca pisze i rysuje książki oraz komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej. 

Nie da się więc ukryć, że działalność artystyczna to dla niego świetna metoda, aby w prosty i przyjemny sposób przełożyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców, wzbudzając w nich zainteresowanie otaczającym światem. W końcu nie od dziś wiadomo, że nauka – jeśli tylko połączyć ją z zabawą i przedstawić w odpowiednio przystępny sposób – potrafi zafascynować każdego. 

Nie tylko nauką Tomasz Samojlik żyje

Tomek jest nie tylko naukowcem, ale również ilustratorem (ilustrował m.in. książki Wojciecha Mikołuszki) oraz autorem scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pełnometrażowej animacji Ryjówka przeznaczenia (produkcja: EGoFILM, Warszawa). Ma na swoim koncie również adaptację komiksu Ryjówka przeznaczenia do formatu audio (słuchowisko przygotowane i wydane przez studio Sound Tropez w 2015 roku).


Za swoją działalność popularyzatora nauki, obejmującą publikacje książek (m. in. seria o żubrze Pompiku, czy urocza opowieść Nauczę cię pływać, moja wyderko, a także wiele innych) i komiksów dla dzieci (m.in. Ryjówka przeznaczenia, Ostatni żubr czy Umarły las), wykłady i warsztaty komiksowe dla młodszej publiczności oraz udział w festiwalach nauki Tomasz Samojlik otrzymał kilkanaście nagród. 

W 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka Nauczę cię pływać, moja wyderko, zaś w 2018 roku książka Ambaras znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

Tomasz Samojlik na Pyrkonie 2024! 

Z racji tego, że Tomek łączy swoje zainteresowanie nauką z działalnością komiksowo-literacką, to na nadchodzącym Festiwalu Fantastyki Pyrkon spotkacie go zarówno w Strefie Naukowej, jak i w Strefie Komiksowej. I możecie być pewni, że przygotował dla Was naprawdę ciekawe punkty programu! 

Chcecie się przekonać? W takim razie koniecznie musicie pojawić się w Strefie Naukowej na prelekcji o puszczach i lasach w szeroko pojętej fantastyce oraz ich realnych, ziemskich odpowiednikach. Z kolei w Strefie Komiksowej Tomek poprowadzi warsztaty z praktycznego storytellingu dla tych, którzy już coś sami tworzą, ale wciąż brakuje im wiary we własne siły i możliwości. To jak, widzimy się w czerwcu?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.