Festiwal Fantastyki 16.06.2023 Poznań
pl

Wiemy, kto będzie kolejnym gościem Strefy Literackiej! Andrzej Pilipiuk ponownie odwiedzi Pyrkon

Na tę wiadomość zapewne czekali wszyscy wielbiciele słynnego „plugawego degenarata, bimbrownika i egzorcysty” zamieszkującego okolice Starego Majdanu – Jakuba Wędrowycza. Andrzej Pilipiuk po raz kolejny będzie gościem Pyrkonu, szykujcie się więc na ciekawe prelekcje i panele!

Andrzej Pilipiuk – pisarz, archeolog i regionalista

Andrzej Pilipiuk debiutował w 1996 roku opowiadaniem Hiena, w którym to po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tego czasu napisał kilkadziesiąt powieści oraz opowiadań, w tym: dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl Norweski dziennik, cykl Wampir z… oraz siedmiotomową serię Oko Jelenia. Na swoim koncie ma również – wspomniane już wcześniej – książki o przygodach Wędrowycza oraz liczne tomy opowiadań. 

Fani autora zapewne bez trudu zauważyli, że Pilipiuk często w swoje utwory wplata postacie z innych cykli – kuzynki Kraszewskie występują gościnnie w jednym z tomów Pana Samochodzika, zaś Jakub Wędrowycz ma swoje pięć minut także w cyklu Kuzynki.

To laureat Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2002, którą otrzymał za opowiadanie Kuzynki (w tym samym roku wyróżniono powieść Andrzeja Sapkowskiego – Narrenturm). Z wykształcenia jest archeologiem, z zamiłowania zaś regionalistą – ma w swoim dorobku publikacje poświęcone historii i kulturze miasteczka Wojsławice.

Co w trawie piszczy? 

Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się już nowa książka autora – Faceci w gumofilcach. To kolejny tom przygód Jakuba Wędrowycza i jego towarzyszy. Czym zaskoczą nas tym razem? O tym przekonajcie się sami. Powieść ukazała się nakładem Fabryki Słów i jest już dostępna w księgarniach.