Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Wiemy, kto będzie kolejnym gościem Strefy Literackiej! Andrzej Pilipiuk ponownie odwiedzi Pyrkon

Na tę wiadomość zapewne czekali wszyscy wielbiciele słynnego „plugawego degenarata, bimbrownika i egzorcysty” zamieszkującego okolice Starego Majdanu – Jakuba Wędrowycza. Andrzej Pilipiuk po raz kolejny będzie gościem Pyrkonu, szykujcie się więc na ciekawe prelekcje i panele!

Andrzej Pilipiuk – pisarz, archeolog i regionalista

Andrzej Pilipiuk debiutował w 1996 roku opowiadaniem Hiena, w którym to po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tego czasu napisał kilkadziesiąt powieści oraz opowiadań, w tym: dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl Norweski dziennik, cykl Wampir z… oraz siedmiotomową serię Oko Jelenia. Na swoim koncie ma również – wspomniane już wcześniej – książki o przygodach Wędrowycza oraz liczne tomy opowiadań. 

Fani autora zapewne bez trudu zauważyli, że Pilipiuk często w swoje utwory wplata postacie z innych cykli – kuzynki Kraszewskie występują gościnnie w jednym z tomów Pana Samochodzika, zaś Jakub Wędrowycz ma swoje pięć minut także w cyklu Kuzynki.

To laureat Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2002, którą otrzymał za opowiadanie Kuzynki (w tym samym roku wyróżniono powieść Andrzeja Sapkowskiego – Narrenturm). Z wykształcenia jest archeologiem, z zamiłowania zaś regionalistą – ma w swoim dorobku publikacje poświęcone historii i kulturze miasteczka Wojsławice.

Co w trawie piszczy? 

Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się już nowa książka autora – Faceci w gumofilcach. To kolejny tom przygód Jakuba Wędrowycza i jego towarzyszy. Czym zaskoczą nas tym razem? O tym przekonajcie się sami. Powieść ukazała się nakładem Fabryki Słów i jest już dostępna w księgarniach.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.