Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Japońskie wariacje na temat Alicji w Krainie Czarów

Alicja w Krainie Czarów, powieść, której autorem jest Lewis Caroll, powstała w 1865 roku i do teraz stanowi bogate źródło inspiracji, z których korzystają twórcy z najróżniejszych zakątków świata. Dziś chciałabym przybliżyć Wam mangi, w których możemy zaobserwować motywy pochodzące z tejże książki. Skupimy się na tych wydanych przez polskie wydawnictwa. 

Niezwykłe spotkanie Oza i Alicji w Otchłani, czyli Pandora Hearts

Manga Pandora Hearts, autorstwa Jun Mochizuki, w Polsce została wydana przez wydawnictwo Waneko. To opowieść o piętnastoletnim Ozie Vessaliussie, który podczas ceremonii wkroczenia w dorosłość, zostaje wtrącony do tajemniczej krainy zwanej Otchłanią za grzech, który jakoby popełnił. Bohater spotyka tam dziewczynę o imieniu Alice, która straciła swoje wspomnienia i nie wie, kim jest. 

Bohaterowie postanawiają sobie pomóc i zawierają pakt, dzięki czemu po jakimś czasie udaje im się powrócić do świata Oza. Jakie jest jednak zdziwienie Oza, gdy okazuje się, że od momentu zepchnięcia go do Otchłani w realnym świecie minęło już dziesięć lat. Oz i Alice spotkają Ravena, który okazuje się dawanym sługą młodego Vessaliussa, Gilbertem i od tej chwili nasza trójka postanawia odzyskać wspomnienia Alice i dowiedzieć się, czym jest tajemnicza Otchłań.

W dziele tym pojawia się wiele nawiązań do Alicji w Krainie Czarów. Pierwsze z nich można zauważyć już w nazwach bohaterów, a także ich cechach charakteru i wyglądzie. Mamy postacie takie jak Alice czy Kot z Chesire, których imiona bezpośrednio odwołują się do książki Carolla. Ważna jest także prawdziwa tożsamość Oza (kto jej nie zna, niech nie czyta!).

źródło: https://www.animenewsnetwork.com

Kim bohaterowie Alicji w Krainie Czarów stali się w Pandora Hearts?

Młody Vessaliuss jest tak naprawdę kontrahentem Alice i określa się go mianem B-Rabbita, czyli Krwawego Czarnego Królika. Postać Breaka z kolei powiązać można z Szalonym Kapelusznikiem, który niedawno obchodził swoje święto. Xerxes nosi charakterystyczny kapelusz i, podobnie jak Kapelusznik od Carolla, odznacza się dość osobliwym zachowaniem. Co więcej, jest kontrahentem łańcucha Mad Hattera.

Co ciekawe jednak, postać Alice tak naprawdę można powiązać z dwoma królowymi znanymi z powieści Lewisa Carolla. Niejako istnieją dwie Alice, czyli Biała Alicja i Czarna Alicja. Ta pierwsza jest dobra, jednakże jej druga wersja zdecydowanie stoi po stronie mroku i zła. W Alicji w Krainie Czarów mamy Białą Królową (tę dobrą) i Królową Kier (czyli tę mniej miłą i przyjazną, raczej całkiem okrutną i bezwzględną), które walczą o panowanie nad Krainą Czarów. Ponadto ważnym motywem, który można zauważyć i w Alicji w krainie czarów, i w Pandora Hearts, jest to, że w obu tych dziełach pojawiają się dwa równoległe światy (Kraina Czarów i Otchłań), które rządzą się odmiennymi prawami.

https://wall.alphacoders.com

Alicja w Krainie Serc, czyli Alicja w krainie przystojniaków

Kolejną mangą, w której możemy odszukać nawiązania do powieści Lewisa Carolla, jest Heart no Kuni No Alice, manga autorstwa Somei Hoshino, narysowana przez Qiunn Rose. W Polsce została wydana przez wydawnictwo Studio JG pod tytułem Alicja w Krainie Serc.

https://animeon.pl

Historia tej mangi skupia się na losach, a jakże, Alicji, która została dziwnym trafem przeniesiona do niezwykle interesującej krainy zamieszkanej przez stado przystojniaków. I jak myślicie, co też takiego się wydarzyło, że nasza bohaterka została przeniesiona do magicznej krainy? No ba, podczas odpoczynku w ogrodzie przed Alicją pojawił się nie kto inny, jak biały królik ubrany w czerwony kubraczek. I to właśnie on sprawił, że nasza bohaterka wskoczyła do króliczej nory i przeniosła się do niezwykłego miejsca. Nie do końca grzeczny królik zmusił ją także do wypicia tajemniczego eliksiru. Początek całkiem zbliżony do Alicji w krainie czarów, nieprawdaż?

Alicjo, wszyscy muszą cię pokochać

Alicja otrzymuje odpowiedź, że aby powrócić do swego świata, musi wykonać pewne zadanie. Okazuje się nim stworzenie eliksiru. A jak ma tego dokonać? 

Otóż zadanie jest, chyba, całkiem przyjemne. Eliksir ma powstać bowiem po tym, jak nasza bohaterka wzbudzi w mieszkańcach Krainy Serc pozytywne uczucia, to właśnie one przemieniają się w rzeczoną miksturę magiczną (chociaż bardziej pasowałoby raczej określenie miksturę miłosną, a co). Drugim warunkiem powrotu do domu jest… znalezienie drugiej połówki i zabranie jej ze sobą! Nie będzie to wcale takie trudne, bo każdy mieszkaniec pragnie poznać Alicję i zyskać jej względy. A imiona tychże mieszkańców znamy już z Alicji w Krainie Czarów, bo, jak się domyślacie, są w większości zaczerpnięte z powieści Carolla. Tak oto rozpoczyna się przygoda bohaterki w Krainie Serc.

http://www.fanpop.com

Alicjo, dlaczego jesteś chłopakiem?

https://www.swiatksiazki.pl

Are you Alice to kolejna manga (autorstwa Ai Ninomiyi i Ikumi Katagiri), w której możemy zobaczyć inspiracje zaczerpnięte z powieści Carolla. Światem wykreowanym w mandze rządzi Królowa Kier i to ona organizuje grę polegającą na zabiciu Białego Królika. Co ciekawe jednak, w mandze tej mamy całkiem nietypową Alicję, gdyż okazuje się nią być chłopak! Manga ta to całkiem szalona wariacja na temat pierwowzoru. Tytułowy bohater (bohaterka?) trafił do Krainy Czarów. Nie pamiętając, kim jest, bez wahania przyjął imię Alice nadane mu przez Białego Królika, a potem zgodził się wziąć udział w grze. Ochroniarzem Alice został Szalony Kapelusznik, a nasi bohaterowie w trakcie gry natykali się na coraz to coraz to nowe postacie, które kojarzymy z Alicji w Krainie Czarów. Mieli także wiele zagadek do rozwikłania i niebezpiecznych zadań do wykonania.

Jak widzicie, z motywu Alicji w Krainie Czarów można korzystać w najróżniejszy sposób i przetwarzać wątki znane z powieści zgodnie z własną fantazją. A Wy znacie inne nawiązania do powieści Carolla w mangach lub anime? Lubicie dzieła powstałe na motywach Alicji w Krainie Czarów?

 

 

 

 

 

 

 

 

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.