Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Fantastyczna Kozetka na Pyrkonie! Spotkanie z Psycholożką i Mistrzynią Gry w Strefie RPG

Najpotężniejszym narzędziem ludzkiego umysłu jest bez wątpienia zdolność do tworzenia abstrakcji oraz wyobraźnia. Nasze myśli można uzewnętrznić na setki, jeśli nie tysiące sposobów. Artyści przez wieki wyrażali siebie przez taniec, rzeźbę albo rysunek. Istnieje jednak narzędzie, które ludzkość rozwinęła w stopniu mistrzowskim i które stanowi najbardziej uniwersalny interfejs komunikacji między dwiema osobami. Mowa tu oczywiście o… słowie! Ludzie potrafią opisywać nawet najbardziej szalone koncepty za pomocą kilku zdań. Dzięki swojej niesamowitej zdolności do zwięzłego przekazywania myśli, słowo mówione stanowi medium dla tak wyrafinowanej rozrywki jak gry RPG. Jednocześnie, dzięki tym samym cechom, jest ono głównym narzędziem diagnostycznym dla psychologów i psychoterapeutów. W tym roku gościmy na Pyrkonie osobę, która łączy oba te światy – Aleksandrę „Andzię” Radomską-Budnik, którą możecie kojarzyć z hasłem „Fantastyczna Kozetka”.

Fantastyczna Kozetka, czyli Gry RPG i przefantastyka – przez soczewkę psychologii

Aleksandra „Andzia” Radomska-Budnik (chociaż woli gdy nazywa się ją Andzią lub po prostu Olą) – fandomowa terapeutka, mistrzyni gry, twórczyni fantastyczno – psychologicznej przestrzeni – Fantastycznej Kozetki, gdzie pojawiają się materiały dotyczące RPG, psychoedukacja okraszona, co najmniej odrobiną magii oraz rozmowy z fantastycznymi gośćmi. Chętnie pojawia się na konwentach, dzieląc się stykiem bliskich sobie dziedzin. Tak w 2022 roku prowadziła po raz pierwszy warsztat – prelekcję na Pyrkonie. Występowała również na Wrocławskich Dniach Fantastyki, Zjavie, Skierconie oraz Bykonie, a także na onlinowych ventach, m.in. Bookon czy streamach charytatywnych Skrajnie zawzięta walka o serotoninę.

Od psychoterapeutki do pisarki

Z zawodu psycholożka, psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie certyfikacji w Poradni Fala Wsparcia, a także wykładowczyni na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową, a także warsztaty i treningi umiejętności dla osób z dysregulacją emocjonalną. Ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Humanistyczno – Społecznym SWPS w Warszawie, czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii poznawczo – behawioralnej w AMiE w Warszawie, uczestniczyła również w  całościowych szkoleniach w zakresie terapii schematów, terapii dialektyczno – behawioralnej oraz Superhero Therapy. 

Z pasji aspirująca pisarka. Studiuje na kierunku artystyczno – literackim na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w minionych latach zajęła miejsce na podium w konkursie prozatorskim inspirowanym twórczością Stanisława Lema, a także napisała swoją pierwszą powieść, która dojrzewa obecnie w szufladzie, poruszającą temat dojrzewania i odkrywania siebie w otoczeniu słowiańskich wierzeń i magii.

Fantastyczna Kozetka w fantastycznym fandomie

Współpracowała z czołowymi wydawnictwami: AlisGames, Black Monk Games,  Wydawnictwem Hengal oraz Lans Macabre Publishing. Uwielbia zbijać piątki z osobami z innych kanałów RPGowymi i grać u innych, m.in. w ostatnim roku zagrała w kampaniach u Wojtka z To wszystko wina elfów oraz Fejmussa z Lovibond RPG.

Mieszka w Olsztynie, gdzie dzielnie współtworzy Prospekt Oddział Stowarzyszenia Topory. W ubiegłym roku zorganizowała pierwszy konwent fantastyczno – psychologiczny w Olsztynie – Kozetkon, przy którym ogromnie pomogli Załoga Nautiliusa oraz AKMF Olifant. W tym roku ma nadzieję powtórzyć tę inicjatywę, choć w mniejszym wydaniu ze względu na sprawy osobiste. 

Publicznie przyznaje się do diagnozy ADHD, oswajając zdrowie psychiczne również na swoim przykładzie. Ma nadzieję wkrótce powiększyć Kozetkową rodzinę.

Naszą gościnię spotkacie podczas tegorocznej edycji Pyrkonu w Strefie RPG.

Awatar autora

O autorze

Szymon Nowaczyk

Z wykształcenia technik weterynarii, z braku laku – student informatyki. Torturuje swoich bliskich godzinnymi wykładami o obskurnych szczegółach lore Warhammera 40 000. Od jego ogłuszającej paplaniny i basowego śmiechu trzęsą się posadzki. Na konwentach spotkacie go niemal wyłącznie przy stołach z grami planszowymi i bitewnymi.