Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Fantastyczne miejsce na naukę – co słychać na Strefie Warsztatowej?

Czas na to, by poznać kilka nowych umiejętności, zaprezentować innym swoje zainteresowania albo po prostu miło spędzić czas. Jak co roku, Strefa Warsztatowa będzie tak różnorodna, jak jej odwiedzający. Czeka na was wiele wspaniałych atrakcji, które zapewnią, że opuścicie tegoroczny Pyrkon bogatsi o nową wiedzę, a może i pasję.

Cały Pyrkon możliwości!

Zgodnie z tradycją, Strefa Warsztatowa nie będzie ograniczać się do jednej hali. Jej instancje rozsiane będą na terenie całego festiwalu – m.in. w hali 5A, na antresoli hali 7 oraz na świeżym powietrzu. Sporo warsztatów odbędzie się również w ramach Szranek Grodu Inicjatyw Fanowskich w hali 3, wliczając w to zajęcia z kuglarstwa, czy te dotykające tematów radzenia sobie ze stresem. Tam też odbędą się warsztaty ruchowe, w tym nauka podstaw samby i capoeiry.

Na najmłodszych czekają warsztaty w Strefie Dziecięcej. Mali zwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przygotować hełm Mandalorianina, spróbować swoich sił w zajęciach z małej robotyki, wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym wybrać się na poszukiwania Fantastycznych Zwierząt oraz pobawić się przy origami.

Warsztaty na Strefie Naukowej otworzą przed wami możliwość zaprogramowania własnego robota z klocków LEGO. Stowarzyszenie Demagog – goście Strefy Naukowej – poprowadzą warsztaty z tropienia szkodliwej dezinformacji oraz fake newsów. Będziecie mieli również okazję wziąć udział w zajęciach z podstaw języka migowego oraz elementów savoir vivre’u wobec osób głuchych.

W ramach Strefy Warsztatowej pojawi się również wiele unikalnych atrakcji, nie powiązanych ściśle z żadnym innym miejscem na Pyrkonie. Czekają na was, na przykład, warsztaty u Kowala – czyli cała seria spotkań z tradycyjną sztuką ręcznego formowania metalu, na których możecie nabyć wiele wyjątkowych umiejętności! Nauczycie się podczas nich między innymi podstaw repuserstwa, czyli techniki zdobienia wyrobów z blachy, poprzez wybijanie w niej wgłębień albo sztuki odlewania metali. Będziecie mieli również okazję wykonać własną fibulkę bądź zobaczyć jak przebiega proces kucia osławionej stali damasceńskiej.

Podczas warsztatów z malowania naszywek dowiecie się, jak korzystać z szablonów przy tworzeniu własnych aplikacji albo jak działa technika transferowa. Nauczycie się, jak tworzyć warstwowe kompozycje oraz jak eksperymentować z teksturami i kolorami. Dowiecie się się też jak dobierać i łączyć kolory, a także jak stosować różne techniki malarskie, aby uzyskać pożądane efekty.

Oczywiście, możecie spodziewać się znacznie więcej atrakcji. Koniecznie przejrzyjcie program Pyrkonu, gdzie znajdziecie znacznie więcej warsztatów!

Gośćmi tegorocznej Strefy Warsztatowej będzie czwórka aktorów głosowych, którzy poprowadzą dla was zajęcia pod tytułem „Nauka dubbingu z głosami dzieciństwa”. Celem tej atrakcji będzie poznanie tajników pracy z mikrofonem oraz ćwiczeń oddechowych i poprawiających dykcję. Będziecie mieli możliwość sprawdzenia się pod okiem profesjonalnych aktorów dubbingowych, których część z was może kojarzyć z głosami bohaterów ze szkolnych lat.

Zapewnijcie sobie miejsce na wybranych atrakcjach.

Pamiętajcie, że większość warsztatów wymaga wcześniejszej rejestracji! Zajęcia, w których można wziąć udział tylko po uprzednim zarezerwowaniu miejsca są oznaczone w programie pionową, umieszczoną po prawej stronie, belką z etykietą “warsztaty”.
Pamiętajcie, że atrakcji oznaczonych w powyższy sposób nie obowiązuje rejestracja z wykorzystaniem tokenów!

Zapisy ruszają na początku czerwca. Śledźcie nasze newsy uważnie, aby nie przegapić okazji i zapewnić sobie udział w wybranych przez was zajęciach.

Awatar autora

O autorze

Szymon Nowaczyk

Z wykształcenia technik weterynarii, z braku laku – student informatyki. Torturuje swoich bliskich godzinnymi wykładami o obskurnych szczegółach lore Warhammera 40 000. Od jego ogłuszającej paplaniny i basowego śmiechu trzęsą się posadzki. Na konwentach spotkacie go niemal wyłącznie przy stołach z grami planszowymi i bitewnymi.