Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Nagradzany autor horrorów pojawi się na Pyrkonie! Graham Masterton gościem bloku literackiego!

Graham Masterton, znany jest głównie jako twórca horrorów, w swojej pisarskiej karierze sięga jednak i po inne gatunki literackie. Skąd bierze swoje pomysły? O to i o wiele innych rzeczy będziecie mogli zapytać go podczas tegorocznego Festiwalu!

Nie tylko strasznie i przerażająco? 

Graham Masterton, Pyrkon 2018

Graham Masterton urodził się 16 stycznia 1946 roku w Edynburgu. W wieku 17 lat, zaraz po ukończeniu szkoły, został reporterem, a gdy miał zaledwie 24 lata mianowano go na współpracownika „Penthouse” oraz „Penthouse Forum”. Jako autor horrorów zadebiutował w 1976 roku powieścią Manitou, na podstawie której już po dwóch latach nakręcono film o tym samym tytule, z Tonym Curtisem w roli głównej. Od tej pory spod pióra autora wyszło ponad czterdzieści horrorów. 

 

Na całą twórczość Grahama Mastertona składa się jednak ponad sto nowel, autor nie ogranicza się bowiem do jednego gatunku literackiego. W swojej karierze pisał poradniki seksuologiczne (jednym z nich była Magia seksu), thrillery, powieści historyczne, stworzył również kilka nowel dla dzieci. Jego książki zyskały sławę, a dzięki temu, że przetłumaczone zostały na osiemnaście języków, jeżą włosy na głowach czytelników z różnych zakątków świata.

Nagroda za nagrodą

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Za powieść Kostnica (Charnel House) otrzymał nagrodę Special Edgar od Mystery Writers of America, zaś Zwierciadło piekieł (Mirror) nagrodzono Srebrnym Medalem przez West Coast Review of Books. Z kolei Wizerunek zła (Family portrait) okazał się książką tak dobrą, że Graham Masterton – jako jedyny niefrancuski pisarz – zdobył nagrodę Prix Julia Verlanger. A to jedynie wierzchołek góry lodowej, ponieważ za swoją twórczość otrzymał wiele innych nagród.  

Obecnie Masterton regularnie pisuje do wielu czasopism, w tym do “Cosmopolitan”, “Men’s Health”, “Woman’s Own” i kilku innych. Nieustannie wydaje także kolejne powieści oraz zbiory opowiadań. Przez jakiś czas mieszkał w Irlandii, obecne jednak przeprowadził się z powrotem do Anglii.

Graham Masterton i Polska

Autor niezwykle ceni sobie Polskę i od czasu do czasu składa nam wizyty. Najbliższa będzie miała miejsce już w czerwcu tego roku, gdy Graham Masterton zawita w Poznaniu, by wraz z nami świętować dwudziestolecie Pyrkonu. Nie zapomnijcie więc o przygotowaniu sobie pytań, jakie zadacie mu na spotkaniu autorskim, pamiętajcie też o książkach pisarza, bo z pewnością będzie okazja do zdobycia jego autografu! 

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.