Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Merkfolk zapewni nam super przeżycia podczas koncertu na Scenie Plenerowej!

Fani mocniejszych brzmień znajdą coś dla siebie podczas Pyrkonu. Na Scenie Plenerowej wystąpi folkowo-metalowy zespół z Polski, Merkfolk. Nazwa zespołu, w luźnym tłumaczeniu z norweskiego, oznacza „niosący folk”. Utwory Merkfolk to wpadające w ucho melodie, grane przez akordeon i skrzypce oraz ciężkie brzmienie gitar i perkusji, okraszone kobiecym growlem. Grupa występuje w dwóch składach – metalowym i akustycznym. W składzie akustycznym drapieżny growl zastąpiony został nośnym, białym śpiewem. Jeśli jesteście ciekawi ich brzmienia, nie możecie przegapić ich koncertu!

Merkfolk i ich historia 

Zespół powstał na początku 2013 roku z inicjatywy rodzeństwa – Irminy i Rafała. Od listopada 2013 grupa regularnie koncertuje. W październiku 2014 r. miał premierę pierwszy teledysk Merkfolk do utworu „Topielica”. W lipcu 2015 r. zespół wydał, nakładem wytwórni Art of the Night Productions, swoją pierwszą płytę pt. „The Folk Bringer”.

W grudniu 2015 r. Folk-metal.pl uznało płytę „The Folk Bringer” za debiutancki album roku. Merkfolk jest laureatem kilku nagród, między innymi przeglądu kapel na Cieszanów Rock Festiwal 2016. W lipcu 2018 r. zespół wydał drugą płytę zatytułowaną “Kolovrat”. Jest to album koncepcyjny, oparty na rocznym cyklu świąt słowiańskich. Promują go dwa teledyski – “Dziady” i “Woi, Kupała!”.

Akustyczna strona zespołu

W 2020 roku do składu dołączyła Damroca jako wokalistka prowadząca w składzie akustycznym. Wydany w sierpniu 2020 roku album „Echo” zawiera jedenaście zupełnie nowych, melodyjnych kompozycji, cztery wersje akustyczne utworów znanych z płyt metalowych oraz jedną pieśń ludową. Album promuje teledysk „Dwa wina”. Od tego czasu zespół koncertuje w dwóch składach z odrębnym repertuarem.

Merkfolk występowali, między innymi, na Ogólnopolskich Zlotach Miłośników Folk Metalu, Ragnard Rock Festiwal (Francja), Kalevala Polish Tour, Hellhammer Festiwal (Czechy). Mieli okazję grać na jednej scenie z Percivalem Schuttenbachem, Kalevalą, Welicorussem, Arkoną, Primordialem, Nokturnal Mortum, Wardruną, Skiltronem, The Moon and the Night Spirit, Nine Treasures i innymi.

Aktualny skład metalowy

Agata Tutkaj – wokal

Katarzyna Nowosadzka – skrzypce, wokal

Irmina Frąckiewicz – gitara

Kacper Pawłowicz – akordeon

Remigiusz Górecki – bas

Rafał „Baton” Frąckiewicz – perkusja

Aktualny skład akustyczny

Damroca – Paulina Przychodzień-Witek – wokal

Katarzyna Nowosadzka – skrzypce, wokal

Irmina Frąckiewicz – gitara klasyczna

Kacper Pawłowicz – akordeon

Rafał „Baton” Frąckiewicz – perkusja

Dyskografia

„Nananana” – singiel 2014

„Topielica/Trust” – demo 2014

„The Folk Bringer” – 2015

Więcej o ich twórczości:

Facebook: https://www.facebook.com/Merkfolk/

Kanał Youtube: https://www.youtube.com/c/merkfolk

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.