Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Merkfolk zapewni nam super przeżycia podczas koncertu na Scenie Plenerowej!

Fani mocniejszych brzmień znajdą coś dla siebie podczas Pyrkonu. Na Scenie Plenerowej wystąpi folkowo-metalowy zespół z Polski, Merkfolk. Nazwa zespołu, w luźnym tłumaczeniu z norweskiego, oznacza „niosący folk”. Utwory Merkfolk to wpadające w ucho melodie, grane przez akordeon i skrzypce oraz ciężkie brzmienie gitar i perkusji, okraszone kobiecym growlem. Grupa występuje w dwóch składach – metalowym i akustycznym. W składzie akustycznym drapieżny growl zastąpiony został nośnym, białym śpiewem. Jeśli jesteście ciekawi ich brzmienia, nie możecie przegapić ich koncertu!

Merkfolk i ich historia 

Zespół powstał na początku 2013 roku z inicjatywy rodzeństwa – Irminy i Rafała. Od listopada 2013 grupa regularnie koncertuje. W październiku 2014 r. miał premierę pierwszy teledysk Merkfolk do utworu „Topielica”. W lipcu 2015 r. zespół wydał, nakładem wytwórni Art of the Night Productions, swoją pierwszą płytę pt. „The Folk Bringer”.

W grudniu 2015 r. Folk-metal.pl uznało płytę „The Folk Bringer” za debiutancki album roku. Merkfolk jest laureatem kilku nagród, między innymi przeglądu kapel na Cieszanów Rock Festiwal 2016. W lipcu 2018 r. zespół wydał drugą płytę zatytułowaną “Kolovrat”. Jest to album koncepcyjny, oparty na rocznym cyklu świąt słowiańskich. Promują go dwa teledyski – “Dziady” i “Woi, Kupała!”.

Akustyczna strona zespołu

W 2020 roku do składu dołączyła Damroca jako wokalistka prowadząca w składzie akustycznym. Wydany w sierpniu 2020 roku album „Echo” zawiera jedenaście zupełnie nowych, melodyjnych kompozycji, cztery wersje akustyczne utworów znanych z płyt metalowych oraz jedną pieśń ludową. Album promuje teledysk „Dwa wina”. Od tego czasu zespół koncertuje w dwóch składach z odrębnym repertuarem.

Merkfolk występowali, między innymi, na Ogólnopolskich Zlotach Miłośników Folk Metalu, Ragnard Rock Festiwal (Francja), Kalevala Polish Tour, Hellhammer Festiwal (Czechy). Mieli okazję grać na jednej scenie z Percivalem Schuttenbachem, Kalevalą, Welicorussem, Arkoną, Primordialem, Nokturnal Mortum, Wardruną, Skiltronem, The Moon and the Night Spirit, Nine Treasures i innymi.

Aktualny skład metalowy

Agata Tutkaj – wokal

Katarzyna Nowosadzka – skrzypce, wokal

Irmina Frąckiewicz – gitara

Kacper Pawłowicz – akordeon

Remigiusz Górecki – bas

Rafał „Baton” Frąckiewicz – perkusja

Aktualny skład akustyczny

Damroca – Paulina Przychodzień-Witek – wokal

Katarzyna Nowosadzka – skrzypce, wokal

Irmina Frąckiewicz – gitara klasyczna

Kacper Pawłowicz – akordeon

Rafał „Baton” Frąckiewicz – perkusja

Dyskografia

„Nananana” – singiel 2014

„Topielica/Trust” – demo 2014

„The Folk Bringer” – 2015

Więcej o ich twórczości:

Facebook: https://www.facebook.com/Merkfolk/

Kanał Youtube: https://www.youtube.com/c/merkfolk

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.