Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Na Scenie Plenerowej wystąpi Łysa Góra!

Jeśli nadal Wam mało koncertów na Scenie Plenerowej, to spieszymy z informacją, że mamy dla Was w planie jeszcze sporo atrakcji. Tym razem prezentujemy Wam koncert zespołu, który trudno jest wpisać w jeden nurt. Specjalnie dla Was wystąpi zespół Łysa Góra!

Poznajmy Łysą Górę 

Swoją przygodę z graniem pod szyldem Łysej Góry zaczęli od połączenia miłości do folku, białego głosu i rockowo-metalowych brzmień. Nadając folkowej nucie mocną rockową oprawę, przez lata trudni do zaszufladkowania, inspiracje czerpią przede wszystkim z tradycyjnych pieśni słowiańskich – od ziem polskich aż po Bałkany. Odzwierciedlenie tego widać w ich muzyce, w tekstach piosenek przeplatają się bowiem różne języki, m.in. polski, ukraiński, białoruski, macedoński czy bułgarski. W tym charakterze wydali dwie płyty „To i Hola” oraz „Siadaj, nie gadaj”. 

W 2018 roku zespół stworzył drugi, akustyczny, stricte folkowy projekt. Ilość instrumentów, które możecie usłyszeć w tym projekcie, jest imponująca! Znajdziemy tam tradycyjne instrumentarium z różnych stron świata: fidel płocka, saz, bęben sznurowy, bęben szamański, djembe, digeridoo „szuflabas” i cały zbiór perkusjonaliów oraz oczywiście przeplatające się białe głosy. W ramach tego projektu wydali trzeci w swojej historii krążek, który spotkał się z dużym entuzjazmem fanów i otworzył dla zespołu nowe horyzonty. Na akustycznej płycie „Oj Dolo” folk tradycyjny przeplata się z autorskimi aranżacjami i tekstami. Tym samym zespół rozdzielił się na dwa projekty: Łysa Góra oraz Łysa Góra Akustycznie. Dwa projekty – jednak skład nadal ten sam.

Akustyczny projekt nie wykluczył działań na polu rockowo-metalowym. Wręcz przeciwnie zespół po dołączeniu nowego gitarzysty rozwinął skrzydła i poszedł w stronę bardzo ciężkich progresywnych i post-metalowych brzmień, oczywiście plecionych na kanwie folku i słowiańskiej duszy. Efektem tej kilkuletniej pracy jest czwarta płyta zespołu, która na wiosnę ujrzy światło dzienne, a jej fragmenty już można usłyszeć.

Tak że jeśli lubicie niecodzienne połączenia, które mogą Was niejednym zaskoczyć, to koncert Łysej Góry będzie idealny dla Was!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.