Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Postawcie swoją stopę w Grodzie – tu czeka Was masa atrakcji!

Jak to jest z tym Grodem Inicjatyw Fanowskich? Są tu w ogóle jakieś punkty programu? I to jeszcze jakie! Z roku na rok Strefa zaprasza do siebie coraz to więcej fantastycznych ekip i inicjatyw, a co za tym idzie, jest tu też coraz więcej atrakcji! Chcecie posłuchać o nich więcej? Kontynuujcie zatem czytanie – ale zanim to, jeszcze raz spójrzmy na ugrupowania, które odwiedzą nas w tym roku.

Szczęśliwa dwudziestka

Tym razem w Grodzie spotkacie aż 20 organizacji z różnych zakątków Polski i o różnych zainteresowaniach! Od walki na miecze czy też wręcz, przez mangę oraz anime, aż po naj(nie)zwyczajniejszą fantastykę! Oto oni:

 • Bykon
 • Fantastyczny UAM
 • UO Game Studies
 • Japońska Sztuka Kontaktowa
 • Jugger Rewolucja
 • Kapitularz
 • Klub Kregulec
 • Biblioteka Raczyńskich
 • Koło Naukowe HumanTech Wrocław
 • Kuglarstwo.pl
 • Liga fantasium
 • MFFA Animator
 • Poznańskie Grupy Narracyjne
 • RawiKon
 • Scarycon i wesoła kompanija Ścieżki Duchów
 • Stowarzyszenie Larpunk
 • Stowarzyszenie Mensa Polska
 • Stowarzyszenie Topory + Imaginarium RPG
 • Warsztaty Walki Larpowej
 • Wioska Brazylijska

O każdym z podmiotów możecie więcej przeczytać na podstronie Grodu Inicjatyw Fantastycznych. Na stoiskach dowiecie się więcej o ich inicjatywach, porozmawiacie na najróżniejsze tematy, weźmiecie udział w grach i zabawach przez nich przygotowanych, a także poszerzycie swoje horyzonty o nowe doświadczenia! 


Ale jak to jest z tymi atrakcjami? Część z nich znajdziecie w Programie Pyrkonu i odbywają się o określonych porach, jednak część zacznie się dopiero, gdy odwiedzicie dane stoisko! Dlatego nie bójcie się odkryć, co Gród ma Wam do zaoferowania. 

Tymczasem spójrzcie na kilka wybranych przez nas atrakcji, na które warto również zwrócić uwagę:

Wielka Bitwa na Poduszki

Obudźcie w sobie swoje wewnętrzne dziecko i przybywajcie licznie, aby pobić się na poduszki! Niezależnie ile macie lat, jest to atrakcja dla Was.

Poduszki są na miejscu – potrzebujesz tylko siły na bitwę i chęci dobrej zabawy!

Bitwy odbędą się 5 razy, w tym 2 pod sceną plenerową – tam możliwy jest wstęp z własnymi poduszkami, muszą być jednak antyalergiczne. Żadnego pierza!

LARPy

Jeśli lubicie LARPy lub chcielibyście ich spróbować – na terenie Grodu znajdować się będzie Namiot LARPowy, w którym przez cały Pyrkon odbywać się będą sesje. Zapisy znajdziecie na stoiskach grup prowadzących owe gry.

Pokazy Kendo i Jukendo

Zastanawiacie się, jak wyglądają treningi Kendo, Jukendo czy techniki walki krótkim mieczem, czyli Tankendo? A może macie chrapkę poobserwować pokazy walki z halabardą, znaną także jako Naginata? A może bardziej przemawia do Was pokaz Ishu Jiai, czyli mieszanych sztuk walki bronią? W takim razie nie może Was tam zabraknąć!

Gdy oczy już się napatrzą, czas ruszyć do akcji i spróbować własnych sił w tych sztukach walki. Z tej okazji zapraszamy na warsztaty z podstaw Kendo.

Quadball

Brakuje Wam magii w codziennym życiu? A może szukacie sportowych wyzwań i zdrowej rywalizacji, ale żadna dyscyplina do Was nie przemawia?

Znajdźcie warsztaty Polskiej Ligii Quadballa i odkryjcie świat, który pozwoli Wam połączyć ruch, przyjaźnie i podróże!

Quadball (do niedawna Quidditch) to koedukacyjny sport inspirowany serią o Harrym Potterze. Łączy w sobie elementy piłki ręcznej, rugby i zbijaka, a od zawodników wymaga zręczności i strategicznego myślenia. Graliście w sporty drużynowe? Świetnie! Nie? Nic nie szkodzi, wszystkiego Was nauczymy!

Weźcie udział w warsztatach, a gdy weekend będzie za nami – dołączcie do lokalnej drużyny (lub stwórzcie własną!).

Nauka wycia jak wilkołak

Gdy wzejdzie księżyc, dajcie się odezwać swojemu wewnętrznemu wilkowi i wpadnijcie na warsztaty z wycia jak wilkołak! Odbędą się o 1:00 pod sceną plenerową w nocy z piątku na sobotę. Awooo!

Warsztaty tańca z ogniem

Taniec z ogniem to hobby dla każdego i wcale nie musi wymagać podpalania siebie – ani innych! Jeśli chcecie spróbować tej sztuki, w Grodzie cały czas będzie dostępne pole, na którym zatańczycie z treningowymi wersjami sprzętów do tańca z ogniem.

Pokaz tworzenia i starzenia się komety

Mamy tu astronomów, astrofizyków, astrologów i innych astro-świrów? A może po prostu szukacie ciekawej atrakcji, która zaspokoi Wasz głód wiedzy? W takim razie nie możecie sobie odpuścić tego pokazu. Już wkrótce zasymulujemy ciała niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, a konkretniej powstawanie głowy komety i jej warkoczy oraz zademonstrujemy “starzenie” się komety i zachodzące na niej zmiany.

Jak sami się przekonacie – nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy własna kuchnia i proste, dostępne pod ręką składniki. 

Warsztaty radzenia sobie ze stresem

Weźcie w nich udział, by nauczyć się skutecznych technik redukcji napięcia. Przedstawimy Wam praktyczne zastosowanie metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, ćwiczenia oddechowe oraz mindfulness. Warsztaty będą także zawierać interaktywne elementy, takie jak scenariusze symulacyjne, które pomogą Wam lepiej zrozumieć swoje reakcje na stres i nauczyć się nowych sposobów ich kontrolowania.

To jak? Pyrkon zbliża się wielkimi krokami, więc mamy nadzieję, że w tym roku również odwiedzicie Gród, by po latach było co wspominać!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Muczke

W dzień social media manager i organizatorka eventów fanowskich, w nocy cosplayerka i streamerka (o ile noc można liczyć od godziny 16:00 od poniedziałku do piątku oraz weekendy) Cosplayem zajmuje się od 2016 roku i na koncie ma ponad 50 różnych cosplay'i oraz niewiele mniej sesji zdjęciowych. Jej ulubioną częścią każdego projektu jest pozowanie przed kamerą i tworzenie kontentu, który w następstwie udostępnia na swoich Social Mediach. Tutaj, pisze i dzieli się swoją wiedzą na temat gier, mangi i anime.