Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Gród Inicjatyw Fanowskich

Gród Inicjatyw Fanowskich

Gród Inicjatyw Fanowskich to miejsce, gdzie poznacie organizacje, stowarzyszenia, konwenty, firmy, grupy – po prostu wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z ogólnie pojętą fantastyką!

Znajdziecie tu wszystko, od małych grup fanowskich, przez konwenty i larpy, po taniec z ogniem i kierunki uniwersyteckie związane z fantastyką. Każda z grup zapewnia różne atrakcje, które przybliżą Wam, czym dana organizacja się zajmuje – nie będziecie się więc nudzić!

W Grodzie Inicjatyw Fanowskich na Pyrkonie będzie się działo. To nie tylko grupy, ale też i masa atrakcji!

Wybierzcie jedną z opcji poniżej, aby przenieść się do wybranego rozdziału lub kontynuujcie lekturę od początku do końca. 

Lista wybranych atrakcji:

Lista grup:

orkon, pyrkon, strefa fantastycznych inicjatyw, inicjatywy, konwenty, fantasy polska, żupan, szlachta

Przed Wami epicka podróż przez Gród Fantastycznych Inicjatyw, gdzie czekają na Was niezwykłe atrakcje godne prawdziwych wędrowców. Przejdźcie przez tajemnicze zaułki, odkrywajcie sekrety i bawcie się na warsztatach. Część atrakcji znajdziecie w zakładce Program Pyrkonu, jednak tutaj wymienimy najciekawsze z nich!

Wielka Bitwa na Poduszki

Obudźcie w sobie swoje wewnętrzne dziecko i przybywajcie licznie, aby pobić się na poduszki! Niezależnie ile macie lat, jest to atrakcja dla Was.

Poduszki są na miejscu – potrzebujesz tylko siły na bitwę i chęci dobrej zabawy!

Bitwy odbędą się 5 razy, w tym 2 pod sceną plenerową – tam możliwy jest wstęp z własnymi poduszkami, muszą być jednak antyalergiczne. Żadnego pierza!

LARPy

Jeśli lubicie LARPy lub chcielibyście ich spróbować – na terenie Grodu znajdować się będzie Namiot LARPowy, w którym przez cały Pyrkon odbywać się będą sesje. Zapisy znajdziecie na stoiskach grup prowadzących owe gry.

Pokazy Kendo i Jukendo

Zastanawiacie się, jak wyglądają treningi Kendo, Jukendo czy techniki walki krótkim mieczem, czyli Tankendo? A może macie chrapkę poobserwować pokazy walki z halabardą, znaną także jako Naginata? A może bardziej przemawia do Was pokaz Ishu Jiai, czyli mieszanych sztuk walki bronią? W takim razie nie może Was tam zabraknąć!

Gdy oczy już się napatrzą, czas ruszyć do akcji i spróbować własnych sił w tych sztukach walki. Z tej okazji zapraszamy na warsztaty z podstaw Kendo.

Quadball

Brakuje Wam magii w codziennym życiu? A może szukacie sportowych wyzwań i zdrowej rywalizacji, ale żadna dyscyplina do Was nie przemawia?

Znajdźcie warsztaty Polskiej Ligii Quadballa i odkryjcie świat, który pozwoli Wam połączyć ruch, przyjaźnie i podróże!

Quadball (do niedawna Quidditch) to koedukacyjny sport inspirowany serią o Harrym Potterze. Łączy w sobie elementy piłki ręcznej, rugby i zbijaka, a od zawodników wymaga zręczności i strategicznego myślenia. Graliście w sporty drużynowe? Świetnie! Nie? Nic nie szkodzi, wszystkiego Was nauczymy!

Weźcie udział w warsztatach, a gdy weekend będzie za nami – dołączcie do lokalnej drużyny (lub stwórzcie własną!).

Nauka wycia jak wilkołak

Gdy wzejdzie księżyc, dajcie się odezwać swojemu wewnętrznemu wilkowi i wpadnijcie na warsztaty z wycia jak wilkołak! Odbędą się o 1:00 pod sceną plenerową w nocy z piątku na sobotę. Awooo!

Warsztaty tańca z ogniem

Taniec z ogniem to hobby dla każdego i wcale nie musi wymagać podpalania siebie – ani innych! Jeśli chcecie spróbować tej sztuki, w Grodzie cały czas będzie dostępne pole, na którym zatańczycie z treningowymi wersjami sprzętów do tańca z ogniem.

Pokaz tworzenia i starzenia się komety

Mamy tu astronomów, astrofizyków, astrologów i innych astro-świrów? A może po prostu szukacie ciekawej atrakcji, która zaspokoi Wasz głód wiedzy? W takim razie nie możecie sobie odpuścić tego pokazu. Już wkrótce zasymulujemy ciała niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, a konkretniej powstawanie głowy komety i jej warkoczy oraz zademonstrujemy “starzenie” się komety i zachodzące na niej zmiany.

Jak sami się przekonacie – nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy własna kuchnia i proste, dostępne pod ręką składniki.

Warsztaty radzenia sobie ze stresem

Weźcie w nich udział, by nauczyć się skutecznych technik redukcji napięcia. Przedstawimy Wam praktyczne zastosowanie metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, ćwiczenia oddechowe oraz mindfulness. Warsztaty będą także zawierać interaktywne elementy, takie jak scenariusze symulacyjne, które pomogą Wam lepiej zrozumieć swoje reakcje na stres i nauczyć się nowych sposobów ich kontrolowania.


Serce Grodu tworzą niesamowite przedsięwzięcia, grupy, stowarzyszenia, a nawet firmy, którym przewodzi fantastyka. Poznajcie, kto w tym roku stworzy z nami tę niesamowitą atmosferę!

W Grodzie Inicjatyw Fanowskich na Pyrkonie 2024 pojawią się:

Bykon

Każda dobra historia potrzebuje swojego czarnego charakteru. Ale po co ograniczać się tylko do jednego…? 

Odważcie się wejść do ich kryjówki, rozwiążcie zagadkę i udowodnijcie, że jesteście warci tego, by wstąpić w szeregi Bykonu. Albo padnijcie z zachwytu nad ich mrocznym geniuszem.

Fantastyczny UAM

Fantastyczny UAM w tym roku zabierze Was w prawdziwą, fantastyczną podróż. Zbadacie z nimi kosmos, by powrócić potem na ziemię i przenieść się do świata historycznych ciekawostek i niuansów, w których każdy odnajdzie coś dla siebie. 

Zwiedzicie oceany i poznacie tajemnice czekające na Was w niezbadanych głębiach. 

Tylko te atrakcje zapewnią Wam Wydział Historii, Wydział Biologii i Obserwatorium Astronomiczne. Mało? Drużyna Pyrlandii pomoże Wam przenieść się w świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena, abyście mogli poczuć się jak Wasze ulubione postacie z Władcy Pierścienia.

Centrum Archeologii Eksperymentalnej zaprezentuje Wam, jak metodami stosowanymi w przeszłości możecie naturalnie barwić tkaniny. Na ich stoisku będzie również laser. Do czego? Przyjdźcie sprawdzić!

A dla strudzonych uczestników Pyrkonu, Biblioteki Jednostek Organizacyjnych przygotowały specjalne stoisko z replikami gier starożytnych i średniowiecznych. Hnefatafl, Senet, Ludus Lancantorum czy Backgemmon to tylko niektóre z nich.

Dodatkowo przygotowali dla Was nocną czytelnię, internetową bibliotekę fantastycznej nauki, ale również różne konkursy. 

Myślicie że uczelnia to tylko siedzenie w książkach i zakuwanie po nocach na egzaminy? Ekipa Fantastycznego UAM pokaże Wam, że bardzo się mylicie!

UO Game Studies

Wybieracie się na studia? Pomyślcie o Game Studies, kierunku studiów na Uniwersytecie Opolskim. Zajmują się ogólnie rozumianym groznastwem i rozkładają gry na czynniki pierwsze. Analizują historię branży, najważniejsze osoby z nią związane, a także samych fanów, którzy stanowią podstawę branży. Tworzą gry planszowe i komputerowe, scenariusze papierowych RPGów, uczą się tworzyć grafiki 2D i 3D, a na zajęciach z translatorium tłumaczą wybrane tytuły. 

Ich stoisko skupi się na szerokim przedstawieniu kierunku, a także zaprezentują i zagrają wspólnie w utworzone przez nich gry planszowe, scenariusze RPG oraz złożone projekty gier komputerowych, w tym przeprowadzą pokazy z grafiki 2D.

Japońska Sztuka Kontaktowa

Jest to grupa pasjonatów japońskich sztuk walki, zrzeszonych w klubach w Katowicach i w Warszawie. Zajmują się Kendo, czyli sztuką walki mieczem, a od niedawna praktykują także Jukendo, czyli sztukę walki bagnetem, Tankendo, czyli krótki miecz oraz Atarashi Naginata, czyli sztukę walki halabardą. Ich pokazami chcą przybliżyć te wciąż mało znane w Polsce sztuki walki i zainspirować do wspólnego trenowania.

Jugger Rewolucja

Sport i fantastyka spotykają się w wielu miejscach, ale w żadnym nie jest to tak widowiskowe, brutalne i dynamiczne jak w juggerze. Są to pasjonaci tej dziedziny już od wielu lat, propagujący ją między innymi w parkach, na boiskach i festiwalach.

Jeśli od zawsze czuliście, że sporty zawodowe zyskałyby na obecności tarcz i otulinowej broni, właśnie na Was czekają! Wspomniane tarcze i bronie również.

Kapitularz

Kapitularz to trzydniowy festiwal kultury popularnej i fantastyki. Znajdziecie tu spotkania z pisarzami i naukowcami, dyskusje, prelekcje, warsztaty, pokazy i występy. Ich wydarzenie jest organizowane jako impreza non-profit – finansowane ze środków własnych Fundacji Fantastyczne Inicjatywy oraz dotacji celowej miasta Łódź.

Klub Kregulec

Nieformalny klub działający na terenie Śląska, zrzeszający ludzi, którzy interesują się grami planszowymi i elektronicznymi, fantastyką, m&a czy szeroko pojętą popkulturą. Zajmują się organizowaniem spotkań z grami planszowymi na terenie miasta Jastrzębie- Zdrój oraz tworzeniem salek planszówkowych oraz konsolowych na różnych wydarzeniach, takich jak Magnificon, Ryucon, Tsuru, X-mascon i inne.

Biblioteka Raczyńskich

Strudzeni Pyrkonowicze – zatrzymajcie się na moment przy Kąciku Czytelniczym!

Zmęczyło Was bieganie między pawilonami? Mimo siły Thora kolana mają już dość stania w kolejkach po autograf? A może jak setki innych Pyrkonowiczów kochacie czytać? Nie mogliście trafić lepiej.

Brnąc przez miliony woluminów, Biblioteka Raczyńskich wyłowiła ze swoich półek i magazynów Specjalny Pyrkonowy Księgozbiór – książki fantastyczne z różnych zakątków świata. Jeśli chcecie zerknąć, co dzieje się w czeskim fantasy lub japońskich klasykach grozy to jest to miejsce dla Was!

Poza prezentacją międzynarodowego księgozbioru zapewnią również kąt do siedzenia dla Strudzonych Wędrowców, wąchanie książek dla bibliofilów, możliwość zapisu do Biblioteki i ploteczki… znaczy się bardzo poważne rozmowy z bibliotekarzami (o książkach, o ich zawodzie lub tak po prostu).

Oferują również kilka czasowych atrakcji, więc bądźcie czujni. 😉

Biblioteka Raczyńskich – najstarsza działająca biblioteka publiczna w Polsce założona przez poznańskiego Indianę Jonesa, czyli Edwarda hr. Raczyńskiego. U nich przekonacie się, że książki to nie tylko źródło doskonałej rozrywki, ale też świetny środek transportu na podróże w czasie i przestrzeni!

Koło Naukowe HumanTech Wrocław

Koło naukowe nowoczesnych technologii Human Tech we Wrocławiu.

Ich hasło:

„Romans psychologii z nowoczesnymi technologiami.”

Kim są?

 • Grupą pasjonatów psychologii, zafascynowanych wizją przyszłości, która łączy rozwiązania oferowane przez najnowsze technologie z praktycznym ich wykorzystaniem w szeroko pojętym obszarze psychologii. 

Jakie są ich cele?

 • Szerzenie wiedzy i umiejętności wykorzystania nowych technologii w obszarze psychologii;
 • praktyczne wykorzystanie nowych technologii w praktyce psychologicznej, psychoterapeutycznej oraz naukowej;
 • popularyzacja rozumienia wpływu najnowszych technologii na dobrostan ludzkości oraz promowanie najlepszych praktyk związanych z interakcjami między człowiekiem a technologią;
 • wspieranie rozwoju nauki i promowanie współpracy na styku nowoczesnych technologii oraz psychologii;
 • pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii nowych technologii;
 • rozwój członków i członkiń koła poprzez umożliwianie wymiany doświadczeń i zainteresowań oraz wspólnych projektów (w tym projektów badawczych).

Co nimi kieruje?

 • Promowanie wiedzy i pogłębianie świadomości o wpływie technologii na człowieka oraz człowieka na technologię;
 • potrzeba budowania pozytywnej wizji przyszłości, gdzie człowiek może realizować swoje cele życiowe dzięki nowoczesnym technologiom;
 • chęć samorozwoju.

Jeśli jak i oni chcecie się zaangażować w projekty badawcze oraz takie, które promują wykorzystanie nowoczesnych technologii w świecie psychologii, czy po prostu dowiedzieć się czegoś ciekawego, koniecznie ich odwiedźcie!

Kuglarstwo.pl

Grupa specjalistów i portal zrzeszający społeczność kuglarską w Polsce od ponad 20 lat. W sieci prowadzą bloga, kalendarz wydarzeń oraz forum poświęcone tej tematyce. Znajdziecie ich również w czołowych mediach społecznościowych. 

Pomagają w zdobyciu wiedzy i sprzętu, a także są związani z pedagogiką cyrku jako jednym z elementów nowoczesnych form edukacji. Po prostu – szaleni pasjonaci sztuk kuglarskich. Na ich stoisku nauczycie się żonglerki, diabolo, poi i wielu innych ciekawych zabaw.

Liga fantasium

Poznajcie miłośników gier komputerowych, którzy tworzą wydarzenie o tematyce game dev oraz gamingu w Opolu. Road to Hellgames daje miejsce mało znanym studio i integruje całą branżę. Nie przegapcie okazji, by ich odwiedzić!

MFFA Animator

W strefie Animatora na Pyrkonie rzeczywistość splata się z niepokojącą wizją przyszłości. Odwiedźcie stoisko by się przekonać! Ale uwaga – zanim wnikniecie w animatorowy świat, staniecie przed testem, który może odmienić wszystko… TESTEM na REPLIKANTA! Czy zdacie? Czy staniecie się częścią czegoś większego, czy też pozostaniecie przytłoczeni niewyobrażalną prawdą?

Dołączcie do nich na Pyrkonie oraz na Animatorze 25-30 czerwca 2024 roku i przygotujcie się na podróż, której wynik może zmienić Wasze spojrzenie na świat!

Poznańskie Grupy Narracyjne

Zapraszamy do Karczmy Pod Dwoma Rogalami, gdzie będziecie mieć możliwość uczestnictwa w unikalnej przygodzie RPG!

Nad królestwem wiszą ciemne chmury, a żadna drużyna nie była w stanie poradzić sobie z zagrożeniem. Tutaj wchodzicie Wy – drużyna drużyn! Czeka na Was kilkanaście questów rozdzielonych po różnych, wpływających na siebie wzajemnie sesjach. Każde zwycięstwo, porażka; każde działanie lub zaniechanie wpłyną na ostateczny wynik. Wspólnie osiągnijcie to, co byłoby niemożliwe osobno. Przekonajmy się, czy drużyny z Karczmy Pod Dwoma Rogalami uratują królestwo przed złem, Markizem Vilborgiem.

W przerwach między sesjami zapraszamy na pogadanki o RPGach! To okazja na rozmowy o wszystkim, co dotyczy gier fabularnych. Jeśli zawsze chcieliście wypróbować system, ale nie wiecie czy warto – albo szukacie czegoś w konkretnym klimacie, zapraszamy do nich! Podzielcie się z nimi najciekawszymi historiami z Waszych sesji. Zajrzyjcie do nich również, jeśli interesują Was inicjatywy związane z RPGami – otwarte grania, konwenty, spotkania fanów… Powiedzą, co słychać u nich, posłuchają co tam u Was. Wszystko to w klimacie Karczmy Pod Dwoma Rogalami.

A gdy siedzenia będzie dość – wpadnijcie zagrać jeden z ich dwóch LARPów!

RawiKon

RawiKon – Rawickie Dni Fantastyki II Edycja wydarzenia w Rawickiej Bibliotece Publicznej. Na ich stoisku dowiecie się, co tegoroczna edycja ma w zanadrzu.

Scarycon i wesoła kompanija Ścieżki Duchów

Pierwsza w Polsce i największa taka impreza, na której uczestnicy idą ciemnym lasem, a na wyznaczonej czerwonymi zniczami trasie pojawiają się potwory rodem z najlepszych horrorów, legend i regionalnych ludowych baśni. 

Impreza odbywa się na terenie legendarnej fabryki dynamitu Alfreda Nobla z czasów II Wojny Światowej w Bydgoszczy, gdzie ciemne hale, podziemne tunele i ciasne wilgotne pomieszczenia dodają mrocznego charakteru całej imprezie. Co roku przetrwać ten horror próbuje 1300 śmiałków i nie wszyscy zdołają dojść do końca trasy. 

Na 10 jubileuszową edycję ich 2,5 km trasa straszenia będzie otwarta aż przez dwa weekendy, a bilety będą dostępne w konkursach ich nawiedzonego cmentarzyska na Pyrkonie. Przejdźcie próbę strachu i zdobądźcie szansę na wygraną krwawego biletu na 10 edycję!Chcecie się dowiedzieć więcej? Wpadnijcie na ich stronę.

Stowarzyszenie Larpunk

Larpunk

Larpunk to grupa larpowców, założona po Koli w 2019, to ludzie, którzy chcą rozwoju polskiego larpówka. Ich celem jest rozwój oraz nauka nowych fantastów o swojej pasji.Larpunk to oddolna inicjatywa skupiająca pasjonatów gier fabularnych. Tworzą konwent Punkon, festiwal LUFA, prowadzą programy mentoringowe i sami tworzą larpy oraz prowadzą rpgi. Dążą do rozwoju polskiego larpówka i jak największej dostępności larpów. To właśnie tam na tegorocznym Pyrkonie odbędą się zapisy do większości larpów, w których możecie wziąć udział.

Stowarzyszenie Mensa Polska

Mensa jest międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym osoby o ilorazie inteligencji (IQ) kwalifikującym do górnych dwóch procent populacji.

Statut Mensy definiuje trzy cele:

 • odkrywanie i pielęgnowanie inteligencji człowieka dla dobra ludzkości
 • popieranie badań naukowych określających charakter, rodzaj oraz zastosowanie ludzkiej inteligencji
 • stwarzanie dla swoich członków korzystnego środowiska intelektualnego i społecznego

Obecnie zrzeszają około 2600 członków w całej Polsce.

Stowarzyszenie Topory + Imaginarium RPG

Największe RPG-owe stowarzyszenie w Polsce zaprasza na prelekcje, sesje i konkursy! Koniecznie zajrzyjcie do Programu Pyrkonu, ale również na ich stoisko, bo czeka na Was tam wiele niespodzianek!

Warsztaty Walki Larpowej

Czy zastanawialiście się kiedyś jak to jest stać pośrodku bitewnego zgiełku, wśród szczęku stali i jęków rannych kompanów? Czy może termin „Battle LARP” brzmi dla Was interesująco?

Grupa chętnie zaspokoi Waszą ciekawość. Opowiedzą i pokażą, na czym polegają gry bitewne, od czego warto zacząć, jak wygląda walka na broń larpową. Podzielą się swoimi doświadczeniami i historiami. 

Stoczcie tam walkę przy użyciu broni larpowej – zarówno pojedynki, jak i walki grupowe. Nie zabraknie też u nich możliwości strzelania z larpowego łuku, a także obejrzenia fantastycznych strojów.

Wioska Brazylijska

Capoeira w Poznaniu cieszy się 20-letnią historią. To jedno z pierwszych miast w Polsce, które przyjęło tę niezwykłą sztukę walki z otwartymi ramionami. Tym, co dziś wyróżnia Capoeira w Poznaniu, jest tworzenie społeczności przyjaciół, którzy pomimo tego, że na co dzień trenują w różnych grupach i lokalizacjach, regularnie spotykają się wspólnie, aby wymieniać się doświadczeniami i budować relacje. Na spotkania te przyjeżdżają również zaprzyjaźnione osoby z całej Polski. To właśnie ta grupa przyjaciół z grup capoeira Alecrim, Associação de Capoeira Mestre Bimba, Grupo Capoeira Brasil, International Capoeira Raiz i UNICAR zaprasza Was serdecznie na spotkanie z kulturą brazylijską na Pyrkonie! Nie mogą się już doczekać spotkania z Wami!

START FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

Wspólnymi siłami tworzycie konwent? Działacie non-profit na rzecz szerzenia fantastyki? A może organizujecie inną fantastyczną inicjatywę? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to niezawodny znak, że… nie jesteś mugolem! Koniecznie więc zapoznaj się z regulaminem Grodu Inicjatyw Fanowskich i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Wybrane grupy otrzymają wejściówki na Pyrkon oraz stoisko do zagospodarowania. Nie zwlekajcie, nie ma na co czekać! 


REGULAMIN GRODU INICJATYW FANOWSKICH 2024

Wypełnij formularz i dołącz do Grodu Inicjatyw Fanowskich


PYRKON: Gród Fanowskich Inicjatyw

Gród Inicjatyw Fanowskich to miejsce, gdzie poznacie organizacje, stowarzyszenia, konwenty, firmy, grupy – po prostu wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z ogólnie pojętą fantastyką! Znajdziecie tu wszystko, od małych grup fanowskich, przez konwenty i larpy, po taniec z ogniem i kierunki uniwersyteckie związane z fantastyką.