Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Ryjówka jak co roku budzi się ze snu. Czas na konkurs kinematograficzny, który znacie i kochacie!

– Zatrzymaj! Widzisz tego aktora? Tego trochę bardziej po lewej, czarnowłosego? On grał trzecioplanową rolę w bułgarsko-jemeńskim filmie klasy J pod tytułem “Powrót króla czarnoksiężnika tygrysa wezyra – kontratak” i podczas nagrywania sceny ze złowieszczym żywopłotem wpadł do zagrody z hipopotamami chorującymi na wściekliznę. Mówi się, że stracił wówczas rękę, a może nawet dłoń!

Znacie takie osoby? Może sami jesteście niewyczerpaną kopalnią ciekawostek o filmach? Nieważne czy zaklepujecie z wyprzedzeniem miejsca na premierach największych blockbusterów, czy ściągacie z Indii i Kazachstanu twory, o których powiedzieć, że ktoś je kiedyś wyreżyserował, to powiedzieć zbyt dużo. Jesteśmy pewni, że podczas tego konkursu usłyszycie pytania, na które czekaliście całe życie.

Prawdopodobnie najstarsza Ryjówka na świecie

“Ryjówka – konkurs wiedzy wszechfilmowej” zadebiutowała w 2012 roku i zajmuje honorowe miejsce w historii Pyrkonu jako jedno z najstarszych tego typu przedsięwzięć.

Poprzednie edycje udowodniły nam, że emocje podczas rywalizacji nie pozwalają opuścić sali nawet przegranym. Przygotujcie się na pytania dotyczące filmów i seriali aktorskich oraz animowanych, sequeli, prequeli, spin-offów i rip-offów, remaków, wersji reżyserskich i zeszwecjowanych, soundtracków, plakatów, zwiastunów, napisów, lektorów, nagród i wyników box office. Jeśli szukacie wiedzówki wciągającej, zróżnicowanej pod kątem tematyki oraz, co najważniejsze, będącej świetną zabawą dla każdego kinomana – koniecznie weźcie udział!

Ryjówka jest turniejem, w którym udział biorą przede wszystkim drużyny. Oczywiście, możecie też wystartować samodzielnie – jednak, kierując się empatią, wcale was do tego nie zachęcamy.

Ryjówka – nie tylko wiedzówka

Stworzenie i nieustępliwe przeprowadzanie tej atrakcji zawdzięczamy grupie prowadzącej bloga “Ryjówka – Blog Wszechkulturowy” w składzie: Damian „Nox” Lesicki i Jacek „Jako” Murawski, których wspierać będzie Piotr „Minyaelin” Markiewicz. Jeśli brakuje wam miejsca, w którym będziecie mogli zapoznać się z newsami i ciekawostkami ze świata filmów i seriali, komiksów, gier, książek, gadżetów oraz tego wszystkiego co dotyczy kultury (mniej lub bardziej) popularnej, koniecznie odwiedźcie ich bloga: Ryjówka – Blog Wszechkulturowy.

Awatar autora

O autorze

Szymon Nowaczyk

Z wykształcenia technik weterynarii, z braku laku – student informatyki. Torturuje swoich bliskich godzinnymi wykładami o obskurnych szczegółach lore Warhammera 40 000. Od jego ogłuszającej paplaniny i basowego śmiechu trzęsą się posadzki. Na konwentach spotkacie go niemal wyłącznie przy stołach z grami planszowymi i bitewnymi.