Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Victoria Holmes oraz Johanna Tarkela, goście wydawnictwa Nowa Baśń, odwiedzą tegoroczny Pyrkon!

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, kto kryje się za pseudonimem Erin Hunter i tworzy znaną serię „Wojownicy”? Na tegorocznym Pyrkonie będziecie mieć świetną okazję, by się przekonać. Odwiedzi nas bowiem Victoria Holmes – jedna z autorek tego poczytnego cyklu. Mało tego! Wraz z nią pojawi się również Johanna Tarkela – ilustratorka, której prace znajdziecie w tej niesamowitej serii książek.

Victoria Holmes jako Erin Hunter

Vicky jest redaktorką serii „Wojownicy”, której dwa pierwsze tomy ukazały się na polskim rynku wydawniczym w 2004 roku nakładem Wydawnictwa Amber. Aktualnie cykl ukazuje się dzięki Wydawnictwu Nowa Baśń, sukcesywnie wydającemu kolejne części. Victoria Holmes tworzy zarys fabuły, odpowiada za jej ciągłość i ogólną spójność, a także wymyśla tytuły książek, historię zaś spisują Kate Cary oraz Cherith Baldry. Pseudonim “Erin Hunter”, pod jakim ukazuje się seria „Wojownicy”, to także jej pomysł. 

Urodziła się w angielskim hrabstwie Berkshire i dorastała na farmie, gdzie od drugiego roku życia uczyła się jazdy konnej. Studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim, a po jej ukończeniu zrobiła sobie rok przerwy, by pracować z końmi. Miała też epizod pracy jako nauczycielka angielskiego, szybko jednak odkryła, że to nie dla niej. Została więc redaktorką Working Partners.

Już od najmłodszych lat uwielbiała czytać i tworzyć własne historie, nikogo nie powinno zatem zaskakiwać, że w końcu zajęła się tym zawodowo. Gdy była dzieckiem, jej rodzina oraz przyjaciele nazywali ją „myszą”, a jej imię – według oficjalnej strony „Wojowników” – to Mysia Łapa.

Johanna Tarkela także pojawi się na Pyrkonie!

Johanna Tarkela

Urodziła się w Finlandii, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest artystką cyfrową, specjalizującą się w realizmie i tworzeniu wizualnie wiarygodnych i przepełnionych klimatem obrazów w Photoshopie. Jak sama twierdzi, ogromny wpływ na jej sztukę ma otaczająca nas ze wszystkich stron natura – zarówno zwierzęta, jak i środowisko – ponieważ w każdej teksturze jest coś szczególnego, co zaspokaja jej dbałość o detale i sprawia, że Johanna uwielbia to, co robi. 

W 2015 roku obroniła licencjat na kierunku ilustracja w Norwich University of the Arts i od tego czasu pracuje wyłącznie jako wolny strzelec. Ostatnio miała okazję współpracować m.in. z: LBYR, wydawnictwami HarperCollins i Hachette, firmą Sanoma oraz instytutem Smithsonian. 

Prace w NB, w cyklu „Wojownicy”:
Okładki do: Czwartego ucznia, Przemijających ech, Szeptów nocy, Znaku księżyca, Zapomnianej wojowniczki.
Odnowiona okładka do: Ucieczki w dzicz, Ognia i lodu, Lasu tajemnic, Ciszy przed burzą, Niebezpiecznej ścieżki oraz Czarnej godziny.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.