Przeskocz do treści
Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left Logo Date Slogan PL Slogan EN Discord
Strona główna » Ekspozycja Kolekcji i Sztuki

Ekspozycja Kolekcji i Sztuki

Ekspozycje Kolekcji i Sztuki jest jednym z tych miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić, jeśli chcecie poczuć fantastykę niemal wszystkimi swoimi zmysłami. To tu zobaczycie i dotkniecie niesamowitych rzeczy, stworzonych rękami wspaniałych artystów z całego kraju. A – kto wie – jeśli nadstawicie ucha, może dowiecie się od nich czegoś ciekawego na temat procesu twórczego?

Fantastyka na wyciągnięcie ręki!

Wystawy
Wystarczy wyciągnąć rękę i dotknąć!

Szukając dowodu na to, że wyobraźnia nie ma żadnych granic i ograniczeń, nie możecie przejść obojętnie obok Ekspozycji Kolekcji i Sztuki. To miejsce, w którym dosłownie zanurzycie się w fantastyce, poczujecie ją na własnej skórze i doświadczycie w sposób, w jaki rzadko macie okazję. Przyjdźcie porozmawiać z artystami, podziwiać ich przy pracy i wypytać o wszystko to, co was interesuje. Zróbcie sobie zdjęcia z twórcami i prezentowanymi przez nich wystawami!

Jeśli chcecie poznać ludzi o niezwykłym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość, zobaczyć na własne oczy jak kawałek włóczki przybiera postać waszego ulubionego superbohatera lub przekonać się, że ze – zwykłej na pozór – kartki papieru można stworzyć modele znanych statków kosmicznych lub sylwetki ukochanych Pokémonów, to koniecznie przekroczcie próg strefy Ekspozycji Kolekcji i Sztuki. Nie zabraknie tu również zapierających dech w piersiach strojów, scenografii rodem z filmów oraz galerii obrazów czy zdjęć, więc każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

REGULAMIN EKSPOZYCJI KOLEKCJI I SZTUKI

ZAPISY NA PYRKON 2023 SĄ OTWARTE!
Wyślij swoje zgłoszenie poprzez formularz lub na [email protected]

Każdy znajdzie coś interesującego!

Fantastyczna wystawa prac wykonanych na szydełku!

Zeszłoroczne wystawy podzielone zostały na grupy tematyczne, więc możecie być pewni, że każdy uczestnik odkrył tu coś dla siebie! W strefie fantasy odnaleźli się ci, którzy kochają smoki i inne fantastyczne zwierzęta, z kolei strefa sci-fi przypadła do gustu fanom Gwiezdnych Wojen czy Marvela. Na wielbicieli szydełkowych maskotek i ręcznie malowanych figurek czekała zaś strefa rękodzielnicza. W strefie związanej z nauką oraz militariami znaleźliście takie perełki jak meteoryty czy stroje rekonstrukcyjne, a jeśli interesuje was to, jak przeżyć po końcu świata, to zapraszaliśmy do strefy postapo, gdzie dowiedzieliście się jak tworzyć bronie i stroje z tego, co uważamy za śmieci.

Co się działo podczas Pyrkoniu 2022?

Strefa rękodzielnicza:

Heartwork – Szydełkowa Pasja

Fantasium Creatium, Wystawy

Uważacie, że prawdziwy superbohater to góra mięśni odziana w stal lub nowoczesny pancerz? A co jeśli udowodnimy wam, że się mylicie, a herosi mają swoją miękką stronę, o której mało komu mówią? Nie uwierzycie? Odwiedźcie nasze stoisko, pełne niesamowitych i wykonanych na szydełku zabawek oraz przebrań dla dzieci. Znajdziecie tu szydełkowe maskotki superbohaterów oraz postaci ze znanych i lubianych gier. Nie zabraknie również nakryć głowy i strojów inspirowanych fantastyką!

 

Wystawa Papierowych Modeli Patryka Groszkowskiego 

Fantasium Creatium, Wystawy

Zastanawialiście się kiedyś, co można zrobić z kilku kartek? Jeśli nie, to Patryk Groszkowski i jego fenomenalna kolekcja może być dla was inspiracją. Patryk tworzy bowiem papierowe postaci, które możecie kojarzyć z przeróżnych uniwersów. Na zbiór składają się nie tylko Pokemony (choć stanowią znaczną część jego prac) czy Digimony, ale również modele z Legend of Zelda, League of Legends czy Genshin Impact. 

W Strefie Wystaw twórca pojawi się z niemal setką swoich prac, wśród których są i te osiągające nawet 70 cm wysokości! Koniecznie odwiedźcie tę wystawę i na własne oczy przekonajcie się, jak niesamowite są to rzeczy oraz jak wiele cierpliwości i precyzji wymaga ich stworzenie!

Horror Mannequins

Na tej wystawie będziecie mieć niesamowitą okazję podziwiać fantastyczne dekoracje naścienne (asamblaż), inspirowane między innymi twórczością H. R. Gigera (szwajcarskiego malarza, najbardziej znanego ze stworzenia postaci ksenomorfa do filmu Obcy – ósmy pasażer Nostromo). Prace utrzymane są w klimatach horroru, postapokaliptycznym oraz cyberpunkowym. 

Znajdziecie tu także linię prac Dark Fantasy Sculptures, na którą składać się będą – wykonane z samoutwardzalnej gliny – rzeźby przedstawiające zarówno demoniczne postacie ludzkie, jak i sylwetki monstrów wszelakich. Wszystkie prace wykonane są w skali 1:4 lub 1:5, a zatem bez trudu będziecie mogli podziwiać kunszt ich wykonania oraz dbałość o wszelkie detale.

Maślana Mucha

W części Wystaw poświęconej rękodziełu znajdziecie również galerię rysunków, która nosi wdzięczny tytuł “Odyseja atomowa i nie tylko” i stanowić będzie swoistą wędrówkę – doskonale znanym przez niejednego z nas – szlakiem kinowych hitów z lat 80. ubiegłego wieku (brzmi jakby to była inna rzeczywistość, prawda?). 

Znajdziecie tu także prace związane z atomem oraz Czarnobylską Strefą Wykluczenia, czyli Zoną wokół elektrowni atomowej, która została najbardziej skażona w wyniku wybuchu w 1986 roku. To jak, kto podejmie wyzwanie i ruszy tą ścieżką?

Figurkowi Pasjonaci

Ta ekspozycja ma na celu przybliżyć Wam świat figurek w skali 1/6. Znajdziecie tam również większe „okazy”, a wszystko to wykonane przez najbardziej znane i cenione marki w świecie kolekcjonerskim.

Kolekcjonowanie figurek z ulubionego uniwersum ma wiele twarzy – można je zbierać, ustawiać w gablocie i podziwiać, ale można też tworzyć z nich coś zupełnie nowego, unikalnego. Takich przerobionych figurek, tzw. customów nie zabraknie i na tej wystawie.

Fantastyczna twórczość – Stanley’s Workshop by Stanisław Czarnecki

Znajdziecie tu miejsce, gdzie zobaczycie wspaniałą kolekcję autorskich modeli, dioram oraz figurek wszelkiej maści. Mało tego, będziecie mieć świetną okazję, aby podglądać autora tych cudeniek przy pracy, czeka tu bowiem na wszystkich Pyrkonowiczów pokaz ich tworzenia, podczas którego twórca kolekcji wyjaśni cały proces od podstaw. 

Gdyby zaś samego podziwiania było wam mało, to na wystawie odbędzie się warsztat z tworzenia figurek i modeli na żywo. Będziecie też mogli porozmawiać z autorem i zadać mu nurtujące was pytania lub rozwiać możliwości, to także świetna sposobność do wypróbowania różnych technik modelarskich.

Tryb

Ile diabłów może zatańczyć na łebku od szpilki? Nie wiemy, ale wiemy, że na tym stoisku przekonacie się na własne oczy ile malutkich osi wyciągniętych z zegarkowych trybików trzeba użyć, by zrobić smoczą głowę niewiele większą od łebka zapałki. Jeśli chcecie, to twórca tej wystawy z chęcią podzieli się swoją wiedzą, chyba że wolicie policzyć samodzielnie podczas oglądania wystawy.

Zapraszamy Was do mechanicznego mikrokosmosu, gdzie sztuka przeplata się z zegarmistrzostwem, złotnictwem i fantastyką (również tą naukową). Zdziwicie się, jak skomplikowane, maleńkie rzeźby i płaskorzeźby mogą powstawać z filigranowych elementów zabytkowych czasomierzy.

Strefa naukowa i militarna:

Fantastyczne zwierzęta

Fantastyczne zwierzęta – umiecie je znaleźć? A jeśli już udało się je wypatrzeć, to czy potraficie je rozpoznać? Bez obaw! Na tej wystawie czeka na wszystkich Pyrkonowiczów krótki przewodnik w postaci zdjęć, dzięki któremu w łatwy i przyjemny sposób posiądziecie wiedzę o wyglądzie najdzikszych mieszkańców lasów oraz łąk. Wszystko to bez użycia ksiąg i zaklęć, choć z pewnością poczujecie ich magię!

Jeśli myślicie, że fantastyczne zwierzęta żyją jedynie w książkach o przygodach Harry’ego Pottera, to niezawodny znak, że… koniecznie musicie odwiedzić tę galerię!

Strefa fantasy:

Marta Turska – FANTASY EXPO

Fantasium Creatium, Wystawy

 

 

Na tym stoisku zobaczycie wiele niesamowitych prac, których tematyka luźno związana jest nie tylko z szeroko pojętą fantastyką, ale również grami komputerowymi oraz sztuką tradycyjną. Już samo to powinno gwarantować, że podziwiający tę wystawę Pyrkonowicze nie powinni się nudzić, a jeśli dodać do tego fakt, że wszystkie rysunki zostały wykonane przy użyciu różnych technik, to monotonia nam nie grozi! Wystawa obejmuje zarówno design, digital-art, fan-art, jak i prace studyjne.

Ludzie i demony

Fantasium Creatium, Wystawy

To tutaj będziecie mieć niepowtarzalną okazję zobaczenia wybranych ilustracji z książek “Drzewo wspomnień” oraz “Żmije”, będących pierwszymi tomami cyklu “Witia”. Akcja samej powieści umiejscowiona jest w Daborze – ziemi, po której stąpają starzy Bogowie; ziemi przesiąkniętej wszystkim tym, co nazywamy słowiańskością: krnąbrnością, determinacją, uporem, walką, honorem oraz dziedzictwem przodków. Autorką fantastycznych grafik jest Małgorzata Lewandowska. Możecie być pewni, że znajdziecie tu wiele ilustracji, które nawiązywać będą do klimatu powieści!

Więcej informacji o książkach z cyklu “Witia” znajdziecie na stronie internetowej, Facebooku, Instagramie oraz na stronie wydawnictwa Genius Creations.

KOLEKCJA FIGUREK – MAX (ToyPhoto)

Tym razem czeka na was stoisko, na którym fantastyczna kolekcja figurek będzie stała tuż obok niesamowitej galerii zdjęć. Zobaczycie tu nie tylko modele postaci ze znanych i lubianych filmów, ale również komiksów oraz gier wideo. Nie zabraknie także ręcznie modyfikowanych figurek (tak, będą customy!), co sprawia, że kolekcja ta jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. 

A jeśli wciąż wam mało, to nie zapomnijcie rzucić okiem na autorskie zdjęcia twórcy, które przedstawiają jego figurki w plenerze!

Warhammer duży i mały

Jeśli kochacie Warhammera, to koło tego stoiska nie przejdziecie obojętnie. Znajdziecie tu nie tylko miniatury i sporych rozmiarów dioramy, ale również niesamowity cosplay związany z waszym ukochanym uniwersum. 

Nad wystawionymi cudownościami trudziły się dwie pracownie: ColorfulSavage oraz Pracownia pod Demigryfem.

Wielka Wystawa Maniacyfigurek.pl

To miejsce,w którym znajdziecie masę ciekawych figurek… i nie tylko figurek! Zobaczycie tu fenomenalne Transformery, walecznych Power Rangers, niesamowite Gwiezdne Wojny, a także Bionicle oraz Bakugan, a to jedynie wierzchołek góry lodowej. Fani wielkich robotów znajdą tu dla siebie wystawę gundamów oraz klasycznych mechów, ciekawscy na własne oczy przekonają się, jakie cuda można stworzyć przy pomocy drukarki 3D, a ci z artystyczną duszą będą mogli inspirować się fanowskimi customami. 

Na stoisku możecie wziąć udział w grach związanych z tematyką Transformers oraz w turnieju B-damanów, nie zabraknie również okazji do tego, by zobaczyć modelarzy przy pracy!

Good bad ugly – Aneta Różnicka

W Strefie znajdziecie również wystawę, gdzie będziecie mogli zobaczyć prace Anety Różnickiej – absolwentki wrocławskiej ASP, artystki-malarki oraz ilustratorki, która na co dzień tworzy obrazy strukturalne i ekspresyjne portrety. 

Z połączenia jej artystycznej duszy i zainteresowania fantastyką powstała kolekcja prac przedstawiająca zarówno miłe postacie z bajek, jak i złe charaktery z Dzikiego Zachodu oraz kobietę-meduzę. Na wystawie pojawią się również obrazy i grafika warsztatowa.

Hangar z Potworami

Modelarstwo to nie są tylko próby perfekcyjnego odwzorowania rzeczywistości! Na tym stoisku zobaczycie, jak twórcy starają się pokazać szeroką gamę modeli z różnych krańców i zakątków fantastyki. Będziecie też mogli poznać ich autorską wizję i podziwiać alternatywne podejście do ugruntowanych tematów (np. modelarstwa typu What-if).

Nie zabraknie całej gamy przeróżnych technik (zaprezentowane będą modele budowane od podstaw, druk 3-D, rekwizyty, kitbashe lub przynajmniej solidnie zmodyfikowane konstrukcje istniejących pojazdów), więc z pewnością każdy Pyrkonowicz znajdzie tu dla siebie coś interesującego.

Strefa sci-fi:

Uniwersum Halo – Shadow Land

Fantasium Creatium, Wystawy

Najważniejsza w wyjściu cało z kolejnych przygód jest zgrana drużyna, nie można jednak zapomnieć o ekwipunku, który ułatwi przeżycie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach! W końcu nie bez powodu dobry koń wart jest królestwo, a porządna zbroja swojej wagi w złocie. 

Oto niezwykła gratka dla fanów bestsellerowej serii, która zadebiutowała w 2001 roku tytułem “Halo: Combat Evolved”. W Strefie Wystaw czekać będzie na wszystkich Pyrkonowiczów niesamowita kolekcja ekwipunku znanego miłośnikom cyklu “Halo”. To, co tu znajdziecie, zostało wykonane własnoręcznie, na dodatek w naturalnej skali! Wierzcie nam, zdecydowanie nie możecie tego przegapić!

SUPERBOHATEROWIE

Fantasium Creatium, Wystawy

W Strefie Wystaw znajdziecie również wystawę fotograficzną, będącą reportażem o grupie superbohaterów (niektórych kojarzyć będziecie z Ligi Superbohaterów). Na co dzień – jak to herosi – zajmują się zwykłymi, “ziemskimi”, sprawami: pracują, studiują, wychowują dzieci. Z jednej strony nic nadzwyczajnego, kiedy jednak otrzymają sygnał, że ktoś potrzebuje ich pomocy, to… wskakują w swoje kostiumy! Zmieniają się w superbohaterów znanych z filmów, komiksów czy animacji (Spider-Mana, Batmana, Iron Mana, Harley Quinn, Zielonego Power Rangersa i innych). Przemierzają oni Polskę wzdłuż i wszerz, by spełniać marzenia dzieci. Odwiedzają ich w domach, ale najczęściej w szpitalach, hospicjach, domach dziecka czy ośrodkach wychowawczych, aby wywołać uśmiech na twarzach milusińskich.

I Ty możesz zostać Mandalorianinem – Vu’traat Clan-Mando Mercs Costume Club Poland

Fantasium Creatium, Wystawy

Jest to największa w Polsce wystawa, na której prezentowane są kostiumy oraz kultura Mandalorian, czyli – tak, zgadliście! – tego, co fani “Gwiezdnych Wojen” zdecydowanie nie mogą przegapić. Na wystawie będziecie mieć niezapomnianą okazję zobaczyć nie tylko zbroje, ale również repliki broni znanych z gwiezdnowojennego uniwersum. Mało tego, także uczestnicy wystawy będą przebrani, więc można będzie zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie!

Przewidziane są również atrakcje: 

  • mandaloriańska strzelnica – tu, pod okiem doświadczonych łowców nagród (i przy użyciu zabawek typu “NERF”, czyli całkowicie bezpiecznych nawet dla najmłodszych Pyrkonowiczów), każdy będzie mógł sprawdzić i rozwinąć swoje zdolności strzeleckie. 
  • warsztaty pt. “I Ty możesz zostać Mandalorianinem” – na których, podczas prowadzonych zajęć, najmłodsi będą mogli stworzyć z brystolu swoją pierwszą zbroję, która później posłuży im w kroczeniu Drogą.

Aldona Talarczyk – Sztuka tworzenia kostiumów

Fantasium Creatium, Wystawy

 

Hafty, tafty, koronki, aksamity i koraliki starannie połączone w niekiedy zaskakujące, ale zawsze estetyczne formy? To właśnie znajdziesz na wystawie kostiumów, które – na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat – stworzyła Aldona Talarczyk. To zarówno rekonstrukcje sukni Królowej Amidali z “Gwiezdnych Wojen”, jak i autorskie projekty, zrealizowane w ramach Pracowni Kostiumu Teatralnego UAP. 

Jeżeli więc wasze oczy spragnione są piękna i macie ochotę z bliska przyjrzeć się precyzyjnie wykonanym kreacjom, to ta wystawa z pewnością spełni wasze oczekiwania! Zapraszamy, bo to coś, czego nie można przegapić!

Fallout 3022

Fantasium Creatium, Wystawy

 

Chcecie wiedzieć, co będzie modne po wojnie atomowej? Jaki strój będzie obowiązkowy, by bezpiecznie wyjść na zewnątrz? Jakie nakrycie głowy będzie wyrazem szyku? Jakie dodatki sprawią, że będziecie błyszczeć w towarzystwie niczym diament? A może interesuje was to, jaką walutą zapłacicie za butelkę wody lub jaka broń okaże się niezbędna, jeśli chcecie przetrwać te trudne czasy? Jeśli pytania o postapokaliptyczny świat mnożą wam się w głowach, to koniecznie odwiedźcie wystawę najnowszej kolekcji Fallouta 3022!

Oni znają odpowiedzi i chętnie się nimi podzielą!

Doc StarForge Expo

Każdy z nas chciałby wziąć udział w Stark Expo, podziwiać wynalazki, które stworzył sam genialny Tony Stark – playboy, ekscentryk, miliarder i filantrop, prawda? Może zaprezentowałby swoją kolejną zbroję? Hej… przecież nic straconego! 

Wśród innych wystaw znajdziecie i Stark Expo, którego tegoroczna odsłona będzie znacznie bardziej rozbudowana – wyjdzie poza naszą galaktykę, sięgając zakątków tej odległej, przekroczy także granice czasu i pozwoli nam zajrzeć daleko w przyszłość, a dokładniej w czterdzieste milenium. 

Czekają tu na was, drodzy Pyrkonowicze, przeróżne stroje, bronie oraz elementy pochodzące z różnych światów. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani Gwiezdnych Wojen i Marvela, jak i Warhammera 40k, a to przecież jedynie wierzchołek góry lodowej!

PoZeon Base – wystawa modeli Gundam

Ta wystawa związana jest z uniwersum Gundam i obejmować będzie modele od klasycznego RX-78 do potężnego Perfect Grade Unicorn Gundam; od bezimiennych mobili do słynnych maszyn bohaterów; od robo-dziewczynek do Evangelionów. To przestrzeń, gdzie zobaczycie widowiskowe modele kombinezonów bojowych produkowanych przez Bandai, które można ustawić w dowolnej pozie. 

Mało tego, będziecie mogli obserwować proces budowy tych niesamowitych modeli! Więc z kim widzimy się na wystawie?

P.I.F.K.O.-wa wystawa Science Fiction

Zastanawiacie się, czym jest P.I.F.K.O. i skąd przybywa? Otóż jest to Poznański Instytut Fanów Kosmicznych Odysei i – jak łatwo się domyślić – pochodzi z miasta koziołków i rogali marcińskich. 

Przybywają do nas z największą indywidualną kolekcją Star Treka w Polsce. To jednak nie jedyna atrakcja, którą Instytut przygotował na tegoroczny Pyrkon! Spodziewajcie się także fantastycznych eksponatów kojarzonych z takich tytułów, jak: Gwiezdne Wojny, Seaquest, Tron, Batan czy Space 1999. W skład kolekcji wchodzą nie tylko modele statków, ale także bronie wszelkiej maści, książki oraz komunikatory!