Kodeks Pyrkonu to zbiór informacji i zasad, które pomogą Ci w nawigacji po największym festiwalu fantastyki w Polsce.

Kiedy razem zbiera się kilkadziesiąt tysięcy ludzi, o niektórych zasadach działania w grupie warto powiedzieć głośno. Traktuj z szacunkiem innych fanów i inne fandomy – tak, jak chciałbyś, żeby oni traktowali Ciebie i twoje hobby. Poniżej przedstawiamy zasady, które panują na naszej imprezie.

Miej widoczny identyfikator

Twój identyfikator to dowód, że jesteś pełnoprawnym uczestnikiem Pyrkonu –  noś go zawsze w widocznym miejscu, aby ułatwić pracę obsłudze. Jeśli jesteś wolontariuszem, wystawcą lub innym twórcą Pyrkonu, jest to dla Ciebie szczególnie ważne – dzięki oznaczeniom na identyfikatorze obsługa może określić, że w istocie masz dostęp do obszaru zamkniętego dla uczestników.

 

Traktuj innych i ich pasje z szacunkiem

Pyrkon jest wspólną imprezą wszystkich fantastów. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, niezależnie od sfery zainteresowań znalazł coś dla siebie – i aby w trakcie czuł się komfortowo i nieoceniany przez innych. Celem Festiwalu jest dobra zabawa – drwiny i dręczenie innych fanów nie są akceptowane. Pamiętaj, że wszyscy przyjeżdżamy na Pyrkon, by dzielić się swoimi najróżniejszymi pasjami.

 

Przeciwko dręczeniu i nękaniu

Dbamy o to, żeby Pyrkon był przyjazną przestrzenią dla wszystkich uczestników i wolontariuszy.  Każdy uczestnik Pyrkonu zobowiązany jest do traktowania pozostałych z szacunkiem. Nękanie fizyczne lub słowne nie będzie tolerowane. Takie zachowanie jest naruszeniem regulaminu imprezy i będzie skutkować usunięciem z Festiwalu i zgłoszeniem do odpowiednich służb.

Jeżeli spotkałeś się z molestowaniem w dowolnej formie, obrażaniem, nękaniem (fizycznym lub słownym), powinieneś jak najszybciej zgłosić to telefonicznie pod numerem: 509 016 148 lub osobiście w Biurze Festiwalowym . Organizatorzy pomogą rozwiązać niepokojącą sytuację z użyciem wszelkich możliwych środków, wliczając w to poinformowanie ochrony MTP i miejscowego komisariatu, jeśli będzie to konieczne. Cieszymy się z obecności każdego uczestnika i zależy nam na zapewnieniu wszystkim poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

 

Cosplay to nie zgoda

Pamiętaj, przebranie to nie zaproszenie do zaczepiania – nie dotykaj, ani nie fotografuj cosplayerów (ani żadnych innych osób) bez ich zgody.

Alkohol

Alkohol jest dla ludzi, owszem. Ale tylko dla pełnoletnich i tylko w wyznaczonych strefach. Pij rozsądnie – uczestnicy w stanie upojenia alkoholowego mogą zostać wyproszeni z terenu imprezy.

 

Mówimy sobie na Ty

W polskim fandomie fantastycznym istnieje od lat zasada mówienia sobie na “Ty” – niezależnie od wieku i roli pełnionej na konwencie/festiwalu. Dlatego nie dziw się, jeśli ktoś nieznajomy zwróci się do Ciebie w tej bezpośredniej formie. To nie objaw braku szacunku, ale poczucia przynależności do jednej grupy. Jeśli czujesz się z tym komfortowo – zachęcamy do kultywowania tej tradycji – fajnie jest być fanem i czuć, że jest się dzięki temu częścią większej grupy.

 

Na Pyrkonie

ZGŁOŚ NARUSZENIE REGULAMINU

Nękanie:

Dyżurny organizator
tel. 509 016 148

 

Inne pogwałcenie Kodeksu Pyrkonu, Regulaminu Pyrkonu, niebezpieczna sytuacja:

Dyżurny organizator
tel.  510 611 475

Jeśli wolisz załatwić tę sprawę osobiście, przyjdź do Biura Festiwalowego.