Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Aleja Artystów i Kolekcjonerów

Aleja Artystów i Kolekcjonerów

Następny post
Następny post

Wystawa w Alei Artystów i Kolekcjonerów przenosi widza w fascynującą podróż przez najgłębsze zakamarki ludzkiej podświadomości. Sny, traktowane jako metaforyczne podróże w najbardziej skryte rejony psychiki, stanowią centralny punkt tej ekspozycji. Bazując na koncepcji snów według Junga, który uznawał je za komunikaty z podświadomości, oferujące wgląd w bogactwo ludzkiej psychiki oraz potencjalne ścieżki samopoznania.

W otoczeniu, gdzie sny i fantazje rozkwitają jako intensywne doświadczenia wizualne, często pojawiające się pod zamkniętymi powiekami, wystawa stawia pod znakiem zapytania samą naturę rzeczywistości. Poprzez różnorodne formy przekazu, zachęcamy widzów do eksploracji fantastyczności z różnych perspektyw i zadajemy pytanie o to, co stanowi rzeczywistość, a co należy do metafizycznego wymiaru istnienia.

Wystawa zagłębia się w obszar sztuki onirycznej, gdzie królują zniekształcenia, przemieszczenia i wolność wyobraźni. Artyści negują tu prawa logiki, prezentując eklektyczne wizje, które wykraczają poza granice codziennej egzystencji.

Część wystawy składa się ze sztuki cyfrowej. Prezentujący artyści korzystają z wirtualnych narzędzi, aby eksplorować nowe granice estetyki, które wcześniej były niedostępne za pośrednictwem tradycyjnych mediów. Poprzez surrealizm, sztukę glitch oraz hiperrealistyczne symulacje, zacierają granice artystycznej ekspresji.

Wystawa uzupełniona zostaje wyselekcjonowanymi strojami stworzonymi przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, z pracowni Ubioru Unikatowego. Prezentowane prace stanowią esencję eksperymentalnego charakteru, czerpiąc inspirację z mitologii, folkloru oraz tradycji kulturowych. Projektanci stworzyli ubrania, które uosabiają istotę nieziemskich światów. Dzięki przerysowanym sylwetkom, fantazyjnym tkaninom i symbolicznym narracjom, kreacje te zapraszają widzów do podróży w głąb wyobraźni, gdzie indywidualność i tożsamość spleciona jest z tym, co fantastyczne.

UWAGA: W widoku edytora blok prezentuje nieaktywny, przybliżony wygląd. Poprawne wyświetlanie następuje w widoku frontendowym strony.

Tak wyglądała Ekspozycja Kolekcji i Sztuki na Pyrkonie 2023