Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left
Strona główna » Krewni Pyrkonu

Krewni Pyrkonu

Przed Wami kolejna edycja akcji KREWNI PYRKONU, której celem jest zbieranie krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Jako że Pyrkon już za nami, nadszedł czas, aby Krewni Pyrkonu podsumowali prowadzoną w czasie Festiwalu akcję, mającą na celu ratowanie życia ludzi, którzy potrzebują krwi lub szpiku.

Krewni Pyrkonu Pyrkon Poznań Fantastyczne Miejsce Spotkań

Wszystko to, co uczestnicy naszego Festiwalu zostawili w namiocie Krewnych, długo jeszcze będzie wsparciem w ratowaniu zdrowia i życia potrzebujących. Świeżo zarejestrowani potencjalni dawcy szpiku zwiększyli bazę dawców i szanse na przeżycie osób oczekujących na przeszczep, a osoby oddające krew zasiliły nieustannie przecież kurczące się zasoby stacji krwiodawstwa. Oto liczbowe podsumowanie odbywającej się w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2018 akcji:

  • 493 osoby zgłosiły się do oddania krwi
  • 304 osoby pozytywnie przeszły badania i wywiad lekarski oraz oddały krew
  • zebrano 130 litrów krwi
  • 35 potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się do bazy dawców.

Warto wspomnieć, że od rozpoczęcia działalności Krewnych Pyrkonu, w czasie trwania wszystkich dotychczasowych Pyrkonów, zebrano krew od aż 1092 osób i zarejestrowano 246 potencjalnych dawców szpiku! Dziękujemy!

Swoje szczególne wyrazy wdzięczności chcemy przekazać firmom wspierającym akcję, od których dawcy otrzymywali „dodatkowe podziękowania” rozdawane w namiocie Krewnych Pyrkonu oraz na stoiskach.

Wspierającymi nas podmiotami są alfabetycznie:Krewni Pyrkonu Pyrkon Poznań Fantastyczne Miejsce Spotkań

Sama akcja nie mogłaby się odbyć oczywiście bez udziału:Krewni Pyrkonu Pyrkon Poznań Fantastyczne Miejsce Spotkań

Wszystkim dawcom, firmom oraz organizacjom jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia za rok!

Krewni Pyrkonu Pyrkon Poznań Fantastyczne Miejsce Spotkań

A jak to się wszystko zaczęło?

krewni pyrkonu, pyrkon, krew, krwiodawstwo, konwent, poznań, akcja, vader, cosplay, ludzie pustyni, krwiobusKrewni Pyrkonu narodzili się w 2009 roku. Właśnie wtedy Piotr Woś, jeden z organizatorów Pyrkonu, oddając krew w poznańskiej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w czasie rozmowy z siedzącym obok dawcą, dowiedział się, że ten również jest uczestniczącym w konwentach fanem fantastyki. Krótka wymiana zdań wystarczyła, aby jeszcze tego samego dnia rozpocząć przygotowania do przyjazdu i postoju krwiobusu w czasie kolejnej edycji poznańskiego konwentu. Na sam początek tylko jednego, zbierającego krew w czasie soboty, najbardziej ruchliwego dnia Pyrkonu.

Od tego czasu Krewni nieustannie działają na rzecz zwiększenia zakresu swojej działalności. W 2013 roku rozpoczęli rejestrację potencjalnych dawców szpiku, od 2017 roku zdecydowali się prowadzić swoją działalność także poza Pyrkonem i dzięki temu wraz z firmą Rebel oraz innymi darczyńcami pomogli spełnić marzenie Weroniki, podopiecznej fundacji Mam Marzenie, książką z autografem Dimitrya Glukhovskiego wsparli aukcję mającą na celu zebranie funduszy na protezę dla Sonii Kwiecińskiej oraz odwiedzili dzieci ze szpitala onkologicznego, wręczając im w Mikołajki paczki z grami i puzzlami.

Głównym celem Krewnych Pyrkonu pozostaje jednak zbieranie krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Od rozpoczęcia swojej działalności udało im się zebrać około 350 litrów krwi i zarejestrować 211 potencjalnych dawców szpiku. Dzięki wsparciu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zapewnia sprzęt oraz personel do realizacji zbiórki, pomaga promować wydarzenie i dodaje od siebie gadżety dla dawców, w czasie zeszłorocznego konwentu udało się umieścić na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odpowiadający wielkością trzem krwiobusom namiot, który przez wszystkie 3 dni trwania Pyrkonu był dostępny dla miłośników fantastyki, chcącym pomóc innym.

Z pomocą Drużyny Szpiku oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland udało się zachęcić do uczestnictwa w akcji 207 osób, które oddało łącznie 91,74 litrów krwi.