Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print Arrow left
Strona główna » Krewni Pyrkonu

Krewni Pyrkonu

A jak to się wszystko zaczęło?

krewni pyrkonu, pyrkon, krew, krwiodawstwo, konwent, poznań, akcja, vader, cosplay, ludzie pustyni, krwiobus

Krewni Pyrkonu narodzili się w 2009 roku. Właśnie wtedy Piotr Woś, jeden z organizatorów Pyrkonu, oddając krew w poznańskiej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w czasie rozmowy z siedzącym obok dawcą, dowiedział się, że ten również jest uczestniczącym w konwentach fanem fantastyki. Krótka wymiana zdań wystarczyła, aby jeszcze tego samego dnia rozpocząć przygotowania do przyjazdu i postoju krwiobusu w czasie kolejnej edycji poznańskiego konwentu. Na sam początek tylko jednego, który miał zbierać krew w sobotę, czyli najbardziej ruchliwy dzień Pyrkonu.

Od tego czasu Krewni nieustannie działają na rzecz zwiększenia zakresu swojej działalności. W 2013 roku rozpoczęli rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Od roku 2017 zdecydowali się prowadzić swoją działalność także poza Pyrkonem i dzięki temu wraz z firmą Rebel oraz innymi darczyńcami pomogli spełnić marzenie Weroniki, podopiecznej fundacji Mam Marzenie. Książką z autografem Dimitrya Glukhovskiego wsparli aukcję mającą na celu zebranie funduszy na protezę dla Sonii Kwiecińskiej. Odwiedzili także dzieci ze szpitala onkologicznego, wręczając im w Mikołajki paczki z grami i puzzlami.

W 2018 roku po raz kolejny odwiedzili małych pacjentów Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej II Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przekazali im nową porcję dobrej zabawy i radości w postaci gier planszowych, książek i puzzli. W umilaniu dzieciom pobytu w Klinice wspiera ich Pyrsklepik. Partnerami akcji są także firma Vertima, wydawnictwo Rebel i Granna oraz Szalejdoskop – Animacje dla dzieci. Serdecznie dziękujemy im za wsparcie.

 

Głównym celem Krewnych Pyrkonu pozostaje jednak zbieranie krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Od rozpoczęcia swojej działalności udało im się zebrać około 481 litrów krwi i zarejestrować 246 potencjalnych dawców szpiku. Dzięki wsparciu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zapewnia sprzęt oraz personel do realizacji zbiórki, pomaga promować wydarzenie i dodaje od siebie gadżety dla dawców, w czasie zeszłorocznego konwentu udało się umieścić na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odpowiadający wielkością trzem krwiobusom namiot, który przez wszystkie 3 dni trwania Pyrkonu był dostępny dla miłośników fantastyki, chcącym pomóc innym.

Z pomocą Drużyny Szpiku oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland udało się zachęcić do uczestnictwa w akcji 304 osoby, które oddało łącznie ponad 130 litrów krwi.