Przeskocz do treści Instagram Twitter Facebook Search Arrow right YouTube Sign In Sign Out Register User Print
Strona główna » Krewni Pyrkonu

Krewni Pyrkonu

Przed Wami kolejna edycja akcji KREWNI PYRKONU, której celem jest zbieranie krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Krewni Pyrkonu Pyrkon oddawanie krwi

Akcja będzie zorganizowana na przynajmniej takim samym poziomie co zeszłoroczna. Oznacza to 3 dni oddawania krwi oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Partnerami akcji są:

RCKiK Poznań
Drużyny Szpiku
Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland

Szczegóły akcji:

Czas:
piątek, 18 maja 10:00-17:00
sobota, 19 maja 10:00-17:00
niedziela, 20 maja 10:00-17:00

Miejsce:
Namiot na Placu Marka między Wielkim Krewnym a Krwiobusem.

Zapraszamy!

UWAGA: na najbliższą edycję szykujemy dla Was kilka dodatkowych niespodzianek (poza pakietem standardowym), szczegóły pojawią się na stronie już wkrótce.

 

A jak to się wszystko zaczęło?

krewni pyrkonu, pyrkon, krew, krwiodawstwo, konwent, poznań, akcja, vader, cosplay, ludzie pustyni, krwiobusKrewni Pyrkonu narodzili się w 2009 roku. Właśnie wtedy Piotr Woś, jeden z organizatorów Pyrkonu, oddając krew w poznańskiej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w czasie rozmowy z siedzącym obok dawcą, dowiedział się, że ten również jest uczestniczącym w konwentach fanem fantastyki. Krótka wymiana zdań wystarczyła, aby jeszcze tego samego dnia rozpocząć przygotowania do przyjazdu i postoju krwiobusu w czasie kolejnej edycji poznańskiego konwentu. Na sam początek tylko jednego, zbierającego krew w czasie soboty, najbardziej ruchliwego dnia Pyrkonu.

Od tego czasu Krewni nieustannie działają na rzecz zwiększenia zakresu swojej działalności. W 2013 roku rozpoczęli rejestrację potencjalnych dawców szpiku, od 2017 roku zdecydowali się prowadzić swoją działalność także poza Pyrkonem i dzięki temu wraz z firmą Rebel oraz innymi darczyńcami pomogli spełnić marzenie Weroniki, podopiecznej fundacji Mam Marzenie, wsparli książką z autografem Dimitrya Glukhovskiego aukcję mającą na celu zebranie funduszy na protezę dla Sonii Kwiecińskiej oraz odwiedzili w Mikołajki dzieci ze szpitala onkologicznego, wręczając im paczki z grami i puzzlami.

Głównym celem Krewnych Pyrkonu pozostaje jednak zbieranie krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Od rozpoczęcia swojej działalności udało im się zebrać około 350 litrów krwi i zarejestrować 211 potencjalnych dawców szpiku. Dzięki wsparciu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zapewnia sprzęt oraz personel do realizacji zbiórki, pomaga promować wydarzenie i dodaje od siebie gadżety dla dawców, w czasie zeszłorocznego konwentu udało się umieścić na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odpowiadający wielkością 3 krwiobusom namiot, który przez wszystkie 3 dni trwania Pyrkonu był dostępny dla miłośników fantastyki, którzy chcieli pomóc innym. Z pomocą Drużyny Szpiku oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland udało się zachęcić do uczestnictwa w akcji 207 osób, które oddało łącznie 91,74 litrów krwi.