Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Strefa Naukowa

blok naukowy pyrkon

Strefa Naukowa

Partnerem Strefy Naukowej są Uniwersytety WSB Merito

(wcześniej Wyższe Szkoły Bankowe)

Jeśli sądzicie, że Pyrkon to wyłącznie atrakcje związane z fantastyką, to niezawodny znak, że jeszcze nie byliście w Strefie Naukowej! To miejsce na pyrkonowej mapie, gdzie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania oraz odkryjecie wiele zagadek i tajemnic, które skrywa przed nami wszechświat. 

Jesteście ciekawi, czy podróże z prędkością światła i teleportacja są możliwe? Fascynują Was inne wierzenia? A może zastanawiacie się, jak powstaje zorza polarna? Na te – i na wiele innych – pytań znajdziecie odpowiedzi w Strefie Naukowej! 

Naukowcy, znani popularyzatorzy oraz sympatycy nauki odwiedzą Festiwal Fantastyki Pyrkon, by w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić Wam naukowe teorie, zawiłe równania oraz inne zagadnienia, które spędzają sen z powiek nie tylko fanom science-fiction. 

Strefa Naukowa to nie tylko prelekcje! Znajdziecie tu również Stację Nauka, gdzie będziecie mieć możliwość porozmawiania z prelegentami i zadania pytań, na które nie wystarczyło Wam czasu lub odwagi. Nie zabraknie także innych wydarzeń towarzyszących – od wystaw i pokazów, przez Hutę Miedzi, aż po symulator lokomotywy i nocne oglądanie nieba!

Strefa Naukowa na Pyrkonie

Następny post
Następny post

Co się będzie działo na Pyrkonie 2024? 

Stacja Nauka

Stacja Nauka to niesamowite miejsce w Strefie Naukowej, które po raz pierwszy pojawiło się na Pyrkonie w 2019 roku i zostało bardzo ciepło przyjęte. Zapewni Wam ono możliwość spotkania się i porozmawiania z zaproszonymi gośćmi i prelegentami – specjalistami oraz pasjonatami najróżniejszych dziedzin nauki. 

Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was jakiekolwiek pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, aby zamienić kilka słów z prowadzącym. Jeśli więc – niczym Hermiona Granger – pragniecie rozwiewać nurtujące Was kwestie i poszerzać swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny, to koniecznie zatrzymajcie się przy Stacji Nauka i nie bójcie się zagadywać naszych gości! 

Dostępny Pyrkon

Na Pyrkonie – w ramach akcji “Dostępny Pyrkon” – Strefa Naukowa zabierze nas w edukacyjną podróż, podczas której będziemy mieli szansę spojrzeć na świat oczami osób z niepełnosprawnościami. To wyjątkowa okazja do zrozumienia, jakie wyzwania stawia przed nimi życie oraz jak niezwykle kreatywni i silni są ludzie radzący sobie z różnymi niepełnosprawnościami. 

Na tegorocznym Pyrkonie czeka na Was nie tylko prelekcja prowadzona przez przedstawicieli Fundacji Labrador, ale także warsztaty z języka migowego i kultury głuchych przygotowana w ramach współpracy z Towarzystwem Osób Niesłyszących „TON”.

To będzie wyjątkowy moment pełen inspiracji, nauki i wzajemnego zrozumienia, który na pewno pozostawi trwały ślad w naszych sercach i umysłach.

Niewidzialna Ulica

Niewidzialna Ulica to niepowtarzalne miejsce, w którym znajduje się interaktywna ekspozycja umieszczona w całkowitej ciemności, po której oprowadzają osoby niewidome lub słabowidzące, pełniące rolę przewodników oraz mentorów. Jest to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce, oraz jedyne, gdzie mieści się prawdziwy wagon tramwajowy.

Spacer po Niewidzialnej Ulicy w każdym odwiedzającym wzbudza ogromne emocje, które na długo pozostają w pamięci. Wejście „w buty niewidomego” dla każdego jest ogromnym przeżyciem i uwrażliwia na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Sercem tego miejsca jest specjalnie przygotowana ekspozycja, z którą można się zapoznać przy pomocy wszystkich zmysłów za wyjątkiem wzroku. Odwiedzający mogą przeniknąć do świata niewidomych.

Wystawa w całkowitej ciemności pozwala zmierzyć się z przeszkodami, które niewidomi napotykają na co dzień takimi jak: wejście do autobusu, tramwaju, ominięcie pozostawionej na chodniku hulajnogi elektrycznej, itp. Przybliża to realia, w których każdego dnia funkcjonują osoby z niepełnosprawnością wzroku. 

Na tegorocznym Pyrkonie pojawią się dwie inicjatywy przygotowane przez członków Niewidzialnej Ulicy, które pomogą zrozumieć Pyrkonowiczom jak odbierają świat osoby z dysfunkcją wzroku – „Przystanek w Ciemności” oraz „Spektakl w Ciemności” pt. Dzięcioł polinezyjski.

Huta Miedzi

W Hucie Miedzi przejdziecie miedzianą ścieżką wijącą się od geograficznego rozmieszczenia geologicznych rud tego pierwiastka, przez hutę, w której kilka razy na dobę dokonacie niemal alchemicznej przemiany zielonych kamieni w czerwony metal, aż do wykonywania nie tylko odlewów z brązu, ale także miedzianej biżuterii (i to metodami podobnymi do tych stosowanych w czasach prehistorycznych!).

W tym roku ponownie będzie można się nauczyć technik jubilerskich od prawdziwych artystów, skorzystać z doświadczenia utalentowanego rekonstruktora historycznego i zrobić sobie samodzielnie mały miech, a także porozmawiać z prawdziwym inżynierem kosmicznym i wykonać pod jego okiem dynamo z drutu i magnesów.

Wasze dzieła będziecie mogli zabrać do domu, ale żeby zapisać się na warsztaty trzeba będzie najpierw wykazać się w prospektingu geologicznym, odpracować swoje w kamieniołomie oraz hucie miedzi, wykazać się zręcznością w wyrobie narzędzi hutniczych oraz udowodnić wiedzę w dziedzinie miedziologii przed krwiożerczym smokiem. 

Wiedza i umiejętności jakie tu zdobędziecie pozwoli Wam nie tylko znakomicie odnaleźć się w przeszłości epoki brązu, ale także przygotuje Was na wszelkie potencjalne postapokaliptyczne scenariusze! Conan Barbarzyńca i Mad Max w jednym! 

Zapraszają Instytut Nauk Geologicznych PAN ośrodek Wrocławski, Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studenci Instytutu Geologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu! 🙂

[Autorem powyższego zdjęcia jest Michał Robert Przemyski]

Konkurs “Pyrkonowa Strefa Naukowa” 

W tym roku już po raz trzeci odbył się konkurs “Pyrkonowa Strefa Naukowa”, w którym odważni śmiałkowie – mający nie tylko wiedzę, ale i odwagę, by spróbować swoich supermocy – mogli walczyć o możliwość dołączenia do prelegentów Strefy Naukowej podczas nadchodzącego Pyrkonu. 

Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowa – dwie uczestniczki uzyskały taką samą liczbę głosów, podczas Pyrkonu 2024 usłyszymy dwie zwycięskie prelekcje: 

  • Maja Rosińska „Psychologia ubioru – czyli co mówi o nas szata i czy naprawdę nie zdobi człowieka.

    Psychologia ubioru to dziedzina, która bada, dlaczego nosimy to, co nosimy i jaki wpływ mają na nas ubrania. Podczas tej prelekcji zastanowimy się, co mówią o nas nasze ubrania – co mówią styliści, co nam się wydaje, a co mówią na ten temat badania naukowe.
  • Karolina Szybińska „Czy podczas przyszłych wojen będą walczyć ludzie, czyli jak rozwój SI wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe?”

    Już od paru lat liderzy biznesowi i politycy na całym świecie przedstawiają sztuczną inteligencję w kategoriach projekcji siły narodowej. Kiedy my zastanawiamy się jak SI pomoże nam odrobić pracę domową czy zastąpi nas w przyszłości w pracy, na świecie w tej samej chwili są prowadzone badania jak dzięki SI zwiększyć potęgę wojskową państwa. Jeśli zastanawiasz się czy i jak organizacje międzynarodowe zamierzają uregulować prawnie SI oraz jak przyczyni się do zmiany kierunku konfliktów, to trafiłeś w dobre miejsce. Prelekcja będzie aktualizowana na bieżąco od czasu pomysłu aż do samego Pyrkonu, żeby ukazać najświeższe informacje i sprawdzić czy rzeczywiście „ten, kto zostanie liderem [sztucznej inteligencji], będzie władcą świata”.

Jeśli chcecie bliżej zapoznać się tematem prelekcji, to koniecznie zerknijcie do postu konkursowego, gdzie zamieściliśmy filmy naszych uczestników! 

Strefa Naukowa to miejsce, gdzie fantastyka i nauka łączą siły, aby w interesujący i przyjemny sposób popularyzować naukę. Przyjdźcie i zanurzcie się w fascynującym świecie, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią stają się płynne.

PYRKON: Strefa Naukowa

Jeśli sądzicie, że Pyrkon to wyłącznie atrakcje związane z fantastyką, to niezawodny znak, że jeszcze nie byliście w Strefie Naukowej! To miejsce na pyrkonowej mapie, gdzie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania oraz odkryjecie wiele zagadek i tajemnic, które skrywa przed nami wszechświat. Jesteście ciekawi, czy podróże z prędkością światła i teleportacja są możliwe?

UWAGA: W widoku edytora blok prezentuje nieaktywny, przybliżony wygląd. Poprawne wyświetlanie następuje w widoku frontendowym strony.