Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Strefa Literacka

Jeśli jesteście wielbicielami słowa pisanego, książki kupujecie na potęgę i każdy zakupiony egzemplarz przyprawia Was o dreszcz ekscytacji, to Strefa Literacka jest tym miejscem na pyrkonowej mapie, które koniecznie musicie odwiedzić! 

Jeśli wolny czas spędzacie nad powieściami, swoje kieszonkowe przeliczacie na kolejne książki, które zasilą Waszą imponującą biblioteczkę, a Waszym największym marzeniem jest spotkanie się z autorem Waszej ulubionej historii, to Strefa Literacka zaprasza. Tylko tu dowiecie się o tym, skąd pisarze czerpią pomysły do swoich opowieści, zapytacie ich o to, co stanie się w następnym tomie cyklu lub zadacie – najważniejsze na świecie pytanie – kiedy ten tom w ogóle się pojawi. Strefa Literacka to jednak nie tylko spotkania autorskie i dyżury autografowe, ale także panele dyskusyjne oraz prelekcje prowadzone zarówno przez zaproszonych gości, jak i Pyrkonowiczów.

Co się będzie działo na Pyrkonie 2023? 

Spotkania autorskie, prelekcje oraz dyżury autografowe to dopiero początek!

Strefa Literacka jest miejscem, wobec którego żaden nałogowy czytelnik nie pozostanie obojętny – czeka tu na Was bowiem masa atrakcji: spotkania autorskie z zaproszonymi przez nas gośćmi, podczas których będziecie mogli zadać ulubionemu pisarzowi nurtujące pytania (kto nie marzy o tym, aby podpytać o datę wydania kolejnego tomu ulubionej serii lub dowiedzieć się skąd jej autor czerpie inspiracje?).  Znajdzie się też czas, aby – podczas dyżurów autografowych – zdobyć podpis lubianego twórcy. Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, podczas których – w trakcie moderowanej przez prowadzącego dyskusji – dowiecie się, co zaproszeni pisarze sądzą na dany temat (jesteście ciekawi, jak radzą sobie z krytyką lub czy jest jakiś temat, jakiego z rozmysłem unikają w swoich powieściach?). 

Pyrkon to jednak nie tylko punkty programu przygotowane przez naszych gości! Zajrzyjcie więc w program wydarzenia i sprawdźcie prelekcje, które przygotowali dla Was inni Pyrkonowicze – pasjonaci literatury, chcący podzielić się z innymi uczestnikami swoją zajawką i wiedzą. 

Plejada zagranicznych gwiazd!

W tym roku na Pyrkonie nie zabraknie polskich i zagranicznych pisarzy literatury fantastycznej. Na Festiwalu pojawią się takie gwiazdy jak Amélie Wen Zhao – autorka powieści “Dziedzictwo krwi” oraz “Czerwona tygrysica”, które ukazały się nakładem wydawnictwa Rebis. Gośćmi Strefy Literackiej będzie także Brandon Mull, autor serii “Baśniobór” oraz Brian McClellan, znany z dwóch serii, które ukazały się nakładem Fabryki Słów: Cyklu o Magach Prochowych a także Cykl Bogowie Krwi i Prochu. 

Pojawi się również, zapowiedziana już dawno, Victoria Schwab – amerykańska autorka powieści fantasy, najbardziej znana z wydanej także w Polsce serii “Odcienie magii”. A jeśli jesteście fanami sir Terry’ego Pratchetta, to zapewne ucieszy Was informacja, że na Pyrkonie pojawi się Rob Wilkins, długoletni asystent i przyjaciel autora “Świata Dysku”.

W tym roku w Strefie Literackiej pojawią się także autorzy pochodzący zza wschodniej granicy! Po raz pierwszy na Pyrkonie pojawi się Łada Łuzina – ukraińska autorka bestsellerowego cyklu o kijowskich wiedźmach. Grono gości zasili także Dmitrij Glukhovsky, pomysłodawca i autor Uniwersum Metro 2033. 
Nie zabraknie również atrakcji dla młodszych czytelników! W poczet zagranicznych gwiazd wchodzi również Victoria Holmes, którą z pewnością kojarzą fani cyklu “Wojownicy”. Zdecydowanie nie możecie też przegapić zlotu fanów “Wojowników”.

Popularni polscy pisarze i tłumacze!

Na Festiwalu Fantastyki Pyrkon nie zabraknie również rodzimych autorów oraz tłumaczy, tego możecie być pewni. Wśród zaproszonych gości znajdziecie Andrzeja Pilipiuka, który między innymi weźmie udział w panelu o procesie tworzenia światów fantastycznych oraz przygotuje prelekcję o archeologicznych przygodach.

Nie zabraknie też Michała Gołkowskiego, zachęcamy więc do udziału w jego prelekcjach: “Od demokracji do zamordyzmu” oraz “Do końca świata i o jeden dzień dłużej”. A jeśli jesteście fanami Marcina Sergiusza Przybyłka, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas na jego wykłady: “Czy SI może tworzyć sztukę” oraz “Czym jest opowieść”. Obaj autorzy wezmą udział również w panelach dyskusyjnych! 

Z kolei dla wielbicieli serii “Opowieści z meekhańskiego pogranicza” przygotowaliśmy spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem, który opowie nam co tam w Meekhanie piszczy. Warto też wziąć udział w spotkaniu z Pawłem Majką, aby dowiedzieć się co nieco o przemocy w popkulturze oraz o związku alkoholu i fantastyki. 

Pojawi się również Paulina Hendel, która opowie o ludowej magii ochronnej. Podobny temat w swojej prelekcji poruszy również Monika Maciewicz, w swojej prelekcji o słowiańskich demonach oraz magicznych środkach ochrony. A jeśli chcecie posłuchać o kobiecych bohaterkach w fantastyce młodzieżowej, to zapraszamy Was na prelekcję Anny Bartłomiejczyk i Marty Gajewskiej, znanych z kanału na YT Bestselerki.

A jeśli jesteście ciekawi tego, jak wygląda praca tłumacza, to nie może Was zabraknąć na spotkaniu z Piotrem W. Cholewą, mającym na swoim koncie tłumaczenie powieści Terry’ego Pratchetta, Ursuli Le Guin i wielu innych autorów.